Cédéčko Franty Uhra jako vánoční dárek od DOBRÉHO DNE

Cédéčko Franty Uhra jako vánoční dárek od DOBRÉHO DNE
Foto: sal  /  Franta Uher baví lidi po celém světě přes třicet let.
Slovácko Zajímavosti 19 / 12 / 2016

Když je člověk starší, nejkrásnějším dárkem je zdraví!

Lidový vypravěč, zpěvák, moderátor, imitátor Franta Uher se rozhodl obdarovat čtenáře DOBRÉHO DNE. Pokud si předplatíte slovácký týdeník i na příští rok, odnesete si z redakce nové CD s názvem Kořeny.
Franta Uher je živelný člověk, multiinstrumentalista, ale taktéž zpěvák. Svoji profesionální kariéru začal před třiceti lety s Moravankou. Od té doby spolupracoval se spoustou dechových, cimbálových, ale i na jiné žánry zaměřených kapel. Nejčastěji ho můžete vidět na TV Šlágr, kde pro své věrné diváky připravil a neustále připravuje řadu hudebně zábavných pořadů nejenom v roli moderátora, ale i jako scenárista a režisér.
Projel téměř celý svět, ale nejlépe se cítí mezi svými na rodné hroudě. Také v Hradišti i okolí mám spoustu přátel. Vždyť je to kousek od mého milovaného Podluží. Nejde jenom o kilometry, ale tady je mi fajn. Miluju lidi z obou stran řeky Moravy, přiznal lanžhotský patriot.

K vánočnímu předplatné dostávají čtenáři DOBRÉHO DNE S KURÝREM vaše CD Kořeny. Je vánoční čas ten pravý pro jeho poslech?
Dobrá muzika se dá poslouchat celý rok, nejen na Vánoce. Na cédéčku jsou písničky mému srdci blízké. Pracovali jsme na něm celý rok a výsledek je poznat. Vánoční čas je především časem pohody a klidu a já věřím, že právě toto cédéčko potěší. Dobrá muzika s lidovou tematikou je hodně populární a přibližuje kořeny mladším posluchačům.

Vaše kořeny jsou v Lanžhotě, přesto - nepne se nějaký šlahún až k nám na Uherskohradišťsko?
Náš národ je celý propojený. (smích). Byl jsem takový poškrabek a o rodinných příslušnících se dozvídám postupně během mého dlouhého života. Je teda možné, že předka z vašeho kraje mám. Už moje příjmení Uher napovídá, že jsem potomek nějakých nájezdníků. Nemám to ale ověřeno. (smích) Dobří lidé jsou mnohdy lepší než přímá rodina a já jich mám spousty, coby diváky a posluchače.

Co vás tedy táhne do našeho regionu, vždyť během roku tu máte nespočet vystoupení?
Vy máte dobrou slivovicu (smích) a já přivezu výtečné víno... Konkrétně do Kněžpole jezdím za podnikatelem Pavlem Pavlicou, vystupoval jsem při otevírání Slovácké tržnice. I když k politice netíhnu, znám se se slováckým senátorem Ivo Valentou, ke kterému jsem se dostal oklikou. Svoji službu vidím v tom, že jezdím po světě, rozdávám dobrou náladu a dělám lidem radost.

Jaký vztah máte ke koledám?
Nazpíval jsem se jich hodně. Dvaadvacet let jsem jezdil s Moravankou a na vánočních koncertech jsem se naučil koledy, které se doma nezpívaly. Můžu se pochlubit širokým záběrem koled. U vánočního stromečku je často zpíváme a protože máme velkou rodinu, tak si je i zahrajeme. Vezmu do ruky hudební nástroj, moje dcera sedne za klavír (jen o Vánocích) a žena začne zpívat, pes něco zavyje...  Koledy prostě k Vánocům patří!

Jak vy prožíváte tyto nejkrásnější svátky v roce?
Trávím je v klidu, míru a pohodě. Hlavně se těším, že na svátky mám pokoj s prací, tedy i když je mým koníčkem. Dělám to, na co celý rok není čas. Objíždím rodinu a navštěvují kamarády, pokud mi čas dovolí. Třeba letos na silvestra po mnoha letech účinkuju. Zavzpomínám na Vánoce, dárky... Dárky je lepší dávat, nežli dostávat, alespoň já to tak cítím. Každému, kdo bude chtít moje cédečko, si stačí předplatit váš týdeník a i já se stanu jeho dárkem!

A Štědrý den?
Klasika. Moje žena přidala do oslav Štědrého dne slovenské prvky jako pravou slovenskou zelňačku a kapříka. Ryby zrovna nejím, ale na Vánoce ho okoštuju. Tradiční cukroví. Díky mé neustále dietě na Vánoce hodně hřeším.
Moje žena je výborná kuchařka, tak je to velmi náročné. Ale tento den není jen o jídle a pití. Jsem rád, že mě náš pejsek donutí na svátky chodit na procházku.
 
Celý život bavíte lidi, kdo pobavil v poslední době nejvíce vás?
Baví mne naši politici, to je nevyčerpatelná studnice mých následných fórků a vtipů. To je až k nevíře, co se děje... to patří k životu. A mnoho mých nadkolegů, s kterými jsem měl možnost osobního setkání díky profesi, kterou dělám tak dlouho, jako Vladímír Menšík, Jiří Sovák a další. A vždycky si na ně vzpomenu, když opakují staré silvestry, kde jsem já, coby dvacetileté ucho, účinkoval s Moravankou, to se vrátím o hodně let dozadu a vrací se mi jejich scénky a příběhy, To mne pobaví vždy. Novodobému homoru až tak nerozumím.
Snažím se pobavit všechny generace lidí a říkám: Když je vám špatně, tak se podívejte, kde je Franta Uher, a já vás té špatné nálady zbavím a udělám vám radost!

TOPlist