Cesta knihy ke čtenáři

Cesta knihy ke čtenáři
Foto: archiv knihovny BBB  /  Oddělení katalogizace.
Uherské Hradiště Zajímavosti 24 / 02 / 2016

Knihovna je plná knih, to se ví. Ale kde se tam ty knihy berou? Líhnou se v regálech, někdo je tam nosí z knihkupectví, nebo jak? Má knihovna všechny knihy, které vyšly? A proč není k vypůjčení nová knížka hned v den vydání? Zeptáme se nějaké knihy, třeba té od Marie Doležalové, co se jmenuje Kafe a cigárko.

Jak jste se dostala do knihovny?
Napřed mě musela Maruška napsat a nakladatelství Domino vydat, ale to je jasný, to nebudem rozpitvávat. Pak mě museli nabídnout na prodej, vystavit skoro jako rajčata na trhu. Vyfotili mi krásnou obálku, napsali lákavou anotaci a začali všechny přesvědčovat, že jsem báječná a musejí mě mít. V knihovně sedí paní, říká se jí akvizitér, a ta je neustále pod palbou nabídkových mailů od nakladatelů a distributorů knih, občas zavolá či přijde i nějaký ten autor osobně. Všichni se snaží, aby pro knihovnu nakoupila zrovna jejich knihy.
Já to měla jednoduchý, o mně se hodně mluvilo a čtenáři se po mně nedočkavě ptali už před vydáním, takže nekoupit mě, to prostě nešlo. Ale jiný knížky to mají horší, akvizitér totiž nikdy nemůže koupit všechny knížky, co vycházejí, a musí mezi nimi vybírat. Nemá na všechny dost peněz a neměl by je v knihovně ani kam dát. Musí se držet požadavků svých čtenářů a profilu své knihovny. A přebírat a vybírat a rozhodovat a občas si i lámat hlavu, jak za málo peněz udělat co nejvíc muziky.

Takže si vás z knihovny prostě objednali a bylo to?
No, skoro, ono je to složitější. Objednali si mě a další knížky, co zrovna taky vyšly, na ukázku. Nebudou přece kupovat zajíce v pytli. Takže jsem v ohromném balíku dojela do knihovny a tam mě při nejbližším středečním dopoledni vyložili do čítárny na stůl. Teda byly nás tam mraky, kdybych si nebyla jistá, že jsem tak dobrá, začala bych se bát, konkurence byla drsná a akviziční ukázka je horší než kdejaký konkurz. Koukalo na mě plno knihovnic, jestli mě chtějí, nebo ne. Byly z téhle knihovny, ale i ze spousty jiných, třeba z Kunovic, Hluku, Starého Hrozenkova nebo Bojkovic. Docela mi odlehlo, když mě v poledne vrátily zpátky do té malé kanceláře nahoře v podkroví, kde je oddělení zpracování fondu.

A co bylo dál? Pak už vás dostali čtenáři?

Ne, ne, vždyť já ještě pořád nepatřila knihovně, byla jsem jenom půjčená. Až na mě paní akvizitérka nechala vystavit fakturu, byla jsem teprve jejich a nehrozilo, že pojedu v balíku zpátky jako ty nešťastnice, co se nelíbily. A nechci se chlubit, ale líbila jsem se tak moc, že pro ty ostatní knihovny doobjednávala ještě spoustu dalších kusů. Dovezli je taky v balíku, za pár dní, takže už máme extra polici pro sebe. Ale je to tady těsný, každý den se valí další a další balíky s knížkama, včera jich přišlo šestnáct a knížky už nebylo skoro kam dávat. Všude krabice, bublinkové folie, papíry a hromady knih. Taky velké zeleninové bedny v komínech na sobě. Skoro přes ně není vidět, kolik lidí tu pracuje.

Kolik teda? A co dělají?

Pět, ono to vypadá moc, ale ročně jim projde rukama dvacet tisíc knížek pro skoro všechny knihovny na hradišťském okrese. Tenhle systém společného nákupu a zpracování je dost výhodný, společně dosáhnou na velké slevy a malé knihovny to mají úplně bez starosti. Jen si vyberou, co chtějí koupit, a knížky dostanou kompletně nachystané pro čtenáře. A taky záznam do katalogu, bez něho je knížka v knihovně jako mrtvá, prostě neexistuje.

Katalog, to jsou ty spousty lístečků v dřevěných šuplících, co stávají v knihovně?
To bývávalo dřív. Teď už je knihovní katalog jenom elektronický, databáze všech knih, která se dá prohledávat na počítači v knihovně i po internetu odkudkoliv. Když si doma večer vzpomenete, že si chcete přečíst všechno od Nesba, tak stačí mrknout na net a v katalogu knihovny uvidíte, co mají a jestli je to půjčené nebo volné. A taky zjistíte, kdo a kdy to vydal, kdo přeložil, kolik to má stránek, o čem to je a dokonce uvidíte v katalogu obálku a někdy i obsah. Je to vychytaný. Než dali v knihovně všechny tyhle informace o mně do katalogu, pěkně dlouho si se mnou knihovnice, co se jí říká katalogizátorka, pohrávala. Prohlídla mi málem i spodní prádlo a pořád něco ťukala do počítače. Musím znovu blahořečit nakladatelství, že si mě vykrášlili a vypadám k světu, za obálku ani grafickou úpravu se nemusím stydět. Nechybí mi žádné údaje v tiráži, ani ISBN, to je mezinárodní standardní číslo knihy, podle kterého mě rozeznají na celém světě. Takže napřed se mnou mazlila katalogizátorka, kterou zajímalo, jak vypadám, potom druhá katalogizátorka, která zkoumala, co vím, teda o čem vlastně jsem. Všechno zapsaly do mého katalogizačního záznamu. Podle něj mě teď čtenáři i knihovníci můžou v knihovně najít a zjistit o mně úplně všechno.

A už vás konečně dostali čtenáři?
Už to bude. Pak jsem dostala spoustu razítek a štítků, jo a taky čárový kód a přírůstkové číslo. To bolelo, paginýrka dává pěkné rány. Musí být jasně vidět, že jsem teď v majetku knihovny, na kterou pobočku patřím, kde tam mám stát na regále, a musím být nachystaná na rychlé půjčování přes čárový kód. Taky jsem dostala jednu tajnou věc, ale pssst. Někde, a fakt vám neřeknu kde, mám tenký kovový pásek, který zabrání tomu, aby mě někdo z knihovny tajně neodnesl. Spustil by se alarm, naštěstí, představa, že mě ukradnou, mě teda děsí. Co by potom čtenáři četli?
No a úplně nakonec dostanu pěkný čistý průhledný obal, abych zůstala dlouho krásná. A už, už, už, konečně, mě nesou z podkroví dolů, k půjčování. Jsem natěšená jako malá na svého prvního čtenáře. Prý už na mě čeká fronta, super. Tak, kdo bude ten první? Nejlepší by byl krásný mladý chlap, ale do knihovny prý chodí víc ženských, tak uvidíme.

Souborný katalog ČR
Žádná knihovna nemůže mít úplně všechny knihy, které vyšly. Ale není už tak složité vytvořit a na jednom místě uchovat informace o všech vydaných knihách a o knihovnách, které je vlastní. Tato databáze se jmenuje Souborný katalog České republiky, momentálně obsahuje informace o zhruba 6 milionech dokumentů a velmi rychle a jednoduše v ní můžete zjistit, kdo knihu, kterou potřebujete, má ve fondu, a objednat si ji ve své knihovně prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby. Souborný katalog je výsledek spolupráce více než 400 českých knihoven, ke kterým patří i Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana. Katalogizační záznamy, které knihovna vytváří a odesílá do Souborného katalogu, musejí odpovídat velmi složitým a přesným mezinárodním standardům a pravidlům. Jinak by v databázi nevznikl ke každé knize jediný záznam s exempláři mnoha knihoven, ale chaos mnoha různě se lišících záznamů, který by čtenářům vyhledávání příliš neusnadnil. Dobrý katalogizátor proto musí být nesmírně přesný a odborně znalý.
Vytvářením Souborného katalogu ČR knihovny nepomáhají jenom čtenářům, ale i samy sobě navzájem. Katalogizátor nemusí při zpracování knihy katalogizační záznam vytvářet, ale může ho přebrat ze Souborného katalogu, je-li tam již přítomen. Naopak svými záznamy zase urychlí práci knihovníkům z jiných českých knihoven. Spolupráce se vždycky vyplatí.
Souborný katalog ČR je možné prohledávat na internetové adrese http:///www.caslin.cz
Vyzkoušejte ho! Budete překvapeni, co všechno se zde dá zjistit.

Novinky ve značení knih
Pro letošní rok jsme čtenářům připravili několik novinek ve značení knih. Chceme vám tak usnadnit výběr knih a orientaci ve fondu. Na hřbetě všech knih přibudou štítky s označením prvních tří písmen autora. Dosud byly podobnými štítky označeny pouze knihy naučné, nyní je najdete i na beletrii. Mnohem lépe se vám tak bude v regále hledat kniha konkrétního autora. Tři písmenka, pod kterými je kniha abecedně zařazena, najdete také v katalogu knihovny, v záhlaví každého katalogizačního záznamu. Kniha Táni Keleové-Vasilkové bude mít signaturu K KEL, kniha Vladimíra Vondrušky K VON, Poslední aristokratku Evžena Bočka najdete pod písmenem B jako K BOČ. Písmeno K na začátku signatury označuje krásnou literaturu, tedy beletrii.
Další novinkou je barevné značení žánrů. V knihovně máme zvlášť vyčleněny například detektivní romány, sci-fi literaturu nebo poezii. Ale co milovníci historických nebo válečných románů? Ti nemají hledání svých oblíbených žánrů tak jednoduché. Všem nyní pomůžeme barevnými puntíky na hřbetu knihy. Můžete brouzdat podél regálů s knihami a hledat třeba fialové puntíky, jste-li milovníky milostných románů. Thrillery budou mít puntík černý, sci-fi a fantasy modrý, detektivky zlatý, historické romány zelený, válečné červený. Další barvy dostanou i básně, dramata a cizojazyčné knihy. Pokud jste tedy již přečetli všechny knihy svého oblíbeného autora a nevíte, co číst dál, vyrazte naslepo mezi regály a držte se cesty z barevných puntíků, spolehlivě vás přivede k dalším čtenářským zážitkům.

Co by bylo, kdyby online katalogu nebylo
- knihovník by vám rychle nenašel knížku, o které si pamatujete jen to, že je zelená a je o šábesu. (Petr Eidler: Na šábes se nevraždí, typická zelená obálka edice českých detektivek nakladatelství MOBA)
- o navazujících dílech knihy byste museli vědět vy nebo knihovník, nenabídly by se vám rovnou v katalogu
- nezjistili byste, že detektivky Agathy Christie si můžete nejenom přečíst, ale i poslechnout jako audioknihu nebo přečíst v anglickém originále
- nedokázali byste jediným pohledem do počítače zjistit, jestli je určitá kniha půjčená, nebo volná a kam pro ni máte jít. Bylo by nezbytné jít do knihovny, hledat na regálu a pak ještě obcházet pobočky a zase hledat.
- nemohli byste si z domu zarezervovat půjčenou knihu třeba o půlnoci
- nešlo by se náhodným brouzdáním po katalogu nechat zaujmout neznámou knihou, jejíž anotace a obálka vás upoutala, to vše z pohodlí domova
- při výběru knih byste museli spoléhat jenom na ty, které zrovna stojí v regálu, o těch právě půjčených byste se vůbec nedozvěděli
- všechny odpovědi na dotazy, zda knihovna má nějakou knihu, by závisely na kvalitě paměti přítomného knihovníka
- strávili byste v knihovně spoustu času často bezvýsledným hledáním
- většinu práce knihovníka by tvořilo neustálé hledání a vzpomínání
- knihovník by měl hlavu jako pátrací balon a stejně by nevěděl všechno, co potřebujete
Není to s katalogem lepší?

autor: Libuše Pavlicová

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace