Chiruržka, nebo chirurgyně

Chiruržka, nebo chirurgyně
Foto: sal  /  Chirurg - žena Pavla Bártková.
Uherské Hradiště Zajímavosti 12 / 01 / 2016

Uherskohradišťská nemocnice se jako jedna z mála může pochlubit lékařkou na chirurgii

Je jich jako šafránu. Ve většině lékařských oborů je žena naprosto přirozenou součástí. Ovšem v chirurgii, tedy alespoň v té české, je jich pramálo. V různých seriálech - od Nemocnice na kraji města až po nemocnici v Kamenici - se to chirurgyněmi či chiruržkami jen hemží, ale v reálném životě je tomu naopak. Světlou výjimkou je také Uherskohradišťská nemocnice, kde na místní chirurgii již pátým rokem provádí operace sympatická lékařka Pavla Bártková. Jak vlastně vypadá operace, kterou vede žena, a co nejčastěji operuje, to se dočtete v následujícím rozhovoru. Ještě předtím, než se samotný rozhovor uskutečnil, nahlédli jsme pod její šikovné ruce přímo na operačním sále, kde prováděla odstranění nádoru prsu u pacientky.

Kolik žen se věnuje chirurgii?
Moc nás není, to je pravda. V poslední době se sem tam v okolních nemocnicích nějaká lékařka chirurgie objeví. V Česku to úplně standardní není, ale například v  Německu, kde jsem rok pracovala, je to naprosto normální, polovina lékařského personálu na chirurgii byly ženy.
Ptám se proto, že v češtině jsou sice dva výrazy, chiruržka a chirurgyně, ale moc se nepoužívají. Vy se cítíte spíše jako chiruržka, nebo chirurgyně?
(smích) Cítím se jako žena chirurg. Počeštěné výrazy jsou sice spisovné, ale moc se nepoužívají.
Čím to tedy je, že v Česku je žena chirurg spíše vzácností, na rozdíl od jiných zemí?
Asi je to dáno nastavením systému a historicky, protože podle mě jsou od této profese ženy zrazovány jednak proto, že je to fyzicky náročné, a možná i proto, že si muži chirurgové myslí, že na tento obor mají výsadní právo. Ale vzhledem k tomu, že aktuálně na lékařských fakultách studuje asi 70 % žen, tak si myslím, že i tento obor čeká větší emancipace.
I vás někdo zrazoval?
I mě, když jsem uvažovala o chirurgii, spousta lidí od toho zrazovala.
Vždy jste chtěla být lékařkou?
Původně jsem chtěla být veterinářka, takže již během studia na gymnáziu  jsem chodila na praxi na veterinu, kde mě nejvíce zaujaly asistence u operačních výkonů. Operování mě totiž docela chytilo. Nakonec u mě ale zvítězila humánní medicína. Od začátku studia na medicíně mě nejvíce fascinovaly chirurgické obory .
Ani během studia jste si neříkala, že ti, co vás zrazovali, měli pravdu?
To ne, mě to bavilo a chodila jsem navíc na praxi na různé kliniky, kde jsem si mohla vyzkoušet, co to je stát osm hodin u operace. Spoustu žen to opravdu odradí, nemá cenu si něco nalhávat, je to opravdu fyzicky a psychicky náročný obor, neboť chirurg se musí umět rychle rozhodovat.
Jaká je vaše specializace?
Mammární chirurgie, tedy chirurgie onemocnění prsu, ať už benigních (nezhoubných), nebo maligních (zhoubných) nádorů, kterých v poslední době přibývá. Karcinom prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Podle statistik se jedná asi o šest tisíc nových případů ročně.
Tuto specializaci jste si vybrala záměrně?
Jak jsem již říkala, vybrala jsem si chirurgii. Po nástupu do Uherskohradišťské nemocnice v roce 2010 jsem se postupem času začala věnovat nádorovým onemocněním prsu. K tomu samozřejmě dělám i klasickou chirurgii, jako jsou operace žlučníku, kýly a podobně.
Je rozdíl v náročnosti třeba u kýly a nádoru v prsu?
Každá operace má své postupy. Je potřeba se je naučit a neustále se zdokonalovat. Proto jezdím na různé semináře a kongresy, neboť např. léčba nádorů se velmi rychle vyvíjí. Náročnost jednotlivých operací nejde srovnávat, každá operace má svá specifika a úskalí.
Na úvod jste mluvila o práci v Německu.
Pracovala jsem tam téměř rok a bylo to v době, kdy tady z nemocnice odcházela spousta lékařů. Když jsem odcházela, myslela jsem si, že je to natrvalo. Ale pak se situace tady změnila a já se vrátila. Zkušenost z Německa je vynikající, doporučovala bych to všem. Tam mají české lékaře rádi, protože jsou na vysoké úrovni.
A co ta osmihodinová operace?
To bylo ještě během studia a držela jsem háky. Připomínalo mi to legendární seriál Nemocnice na kraji města, kde doktor Štrosmayer dával mladé lékařce Čeňkové kázání, jak správně držet háky.
To aby chirurg chodil i do posilovny...
Dřív jsem chodila a jak to tak vypadá, asi brzo opět začnu. Je potřeba cvičit, protože jinak vás pak začnou bolet záda. Ale většina operací netrvá osm hodin, to byl jenom příklad, sice trochu extrémní, ale jednou za čas se operace protáhne.
Práce chirurga je hodně náročná, jak po fyzické, tak po psychické stránce. Jak vlastně odpočíváte a čerpáte novou sílu? Všechny případy necháváte v práci, nebo nad nimi přemýšlíte i doma?
Bylo by to ideální, ale občas musíte přemýšlet nad tím, jestli jste vše udělal tak, jak jste měl. Neznám nikoho, kdy by vše nechal v nemocnici a doma nad ničím pak nepřemýšlel. A jak relaxuji já? Třeba na chalupě ve Stupavě. Dokonce jsem si pořídila i slepice, ale kuna mně je zlikvidovala. (smích) Další si pořídím až na jaro. Nepohrdnu ani dobrou knihou, hlavně v létě u vody. A v poslední době se věnuji i agility, což je sport se psem.
Stupava je ideální místo na odpočinek.
To máte naprostou pravdu. V létě procházky do přírody se psem, nebo na hřiby a v zimě lyžování. Už jsem dokonce stihla i první letošní lyžovačku.
Nemáte při lyžování strach o ruce, které jsou pro chirurga velmi důležité?
Když zakopnu a spadnu ze schodů (smích), tak nemusím ani padat na sjezdovce. Spíš mám strach z kolečkových bruslí, na normálních bruslích strach jezdit nemám. Nad tím nesmíte moc přemýšlet, může se vám stát kdykoliv cokoliv.
Když se vrátíme k vaší profesi, dá se nádorovému onemocnění prsu vůbec nějak předcházet?
Jedině preventivními prohlídkami, které dokážou zachytit karcinom prsu v raném stadiu, kdy následná operace nemusí  znamenat úplné odstranění prsu.
Je určitě výhodou, že ženu vyšetřuje žena.
Jsou ženy, pro které je vyšetření od muže více stresující. Na druhou stranu žena ženě sice více rozumí, ale z profesního hlediska je to úplně jedno.
Jaká je účinnost preventivních prohlídek?
Zhruba něco kolem 70 % karcinomů prsu se zjistí na preventivní mamografii. A to i v době, kdy si žena nenahmatá vůbec žádnou bulku, nebo nějakou jinou anomálii, která by ji varovala, že něco není v pořádku.
Během operace, kterou jste prováděla, jste přesně dělala co?
Jednalo se o takzvanou záchovnou operaci, kdy se z prsu vyoperoval nádor jen s nezbytně nutnou částí prsu, prs samotný odstraněn nebyl. Pokud je nádor malý a nejde nahmatat, označí nám jej před operací ultrazvukem, abychom věděli, co máme přesně odstranit. Během této konkrétní operace to byl nádor, který měl v průměru osm milimetrů. Kromě odstranění nádorového ložiska z prsu se musí vyšetřit i lymfatické uzliny v podpaží, jestli tam nejsou metastázy. Abychom nemuseli vybrat všechny uzliny v podpaží, je pomocí speciálních metod (kombinace modrého barviva a radionuklidu) označena sentinelová (strážná) uzlina, kterou posíláme na histologické vyšetření a která nám říká, jestli v podpaží jsou metastázy, nebo ne.
Po ukončení operace se čekalo na nějaké výsledky. Na jaké?
Ihned po odebrání jde biologický materiál na patologii, kde se vyšetří a patolog nám během cca 20 minut řekne, jestli byl odstraněn nádor celý. Pokud je odebráno všechno, tak operace končí, pokud ne, je potřeba odoperovat postiženou část. Proto se používají speciální stehy, podle kterých vím, co je nahoru, co doprava, co doleva. Pacientka se pak operuje ihned, takže není potřeba nová operace, ale dokončí se ta stávající. Proto to čekání na výsledky. V našem konkrétním případě se operovat už znovu nemuselo.
Když se nádor vyskytne v jednom prsu, může se objevit i ve druhém?
Může a nemusí. Záleží i na tom, jestli je onemocnění dáno geneticky. Variant onemocnění je spousta.
Odstranění prsu je až ta poslední možnost?
Pokud je nádor rozsáhlý, je odstranění celého prsu nezbytností. Stejně tak pacientky, které mají geneticky dané vysoké riziko onemocnění rakovinou prsu, si někdy nechávají prsy odstranit preventivně, tak jako to udělala herečka Angelina Jolie. Předchází tomu ale spousta vyšetření.
Snižuje se věková hranice pro tento druh onemocnění?
S vyšším věkem pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu stoupá. Vzácně se vyskytne i u mladých žen kolem 25 let. Tady jsou nádory hodně agresivní, proto se velmi mladé pacientky léčí ve specializovaných centrech.

autor: Radek SALAQUARDA
TOPlist