Co dokáže sláma, zručnost a trpělivost

Co dokáže sláma, zručnost a trpělivost
Foto: TVS
Uherské Hradiště Zajímavosti 17 / 04 / 2022

Taťána Malinová - kraslice zdobené slámou

„Mé motto zní, že kraslice musí potěšit každého. První pokus vytvořit kraslici se uskutečnil již v roce 1992. Techniku zdobení jsem se naučila od kamarádky. Nejdříve jsem musela zvládnout základy - jak zpracovat slámu, vyfouknout vajíčka, upravit povrch skořápky a nabarvit. Zpočátku jsem tvořila jednoduché kraslice, po zdokonalení techniky stříhání a lepení slámy jsem ale začala vytvářet už náročnější vzory,“ říká k prvním krůčkům na poli zdobení slámových kraslic paní Malinová. Kamarádka u výroby kraslic nakonec nezůstala, zato paní Malinová ano. Slámové kraslice se staly jejím velkým koníčkem, kterému je ochotna věnovat veškerý volný čas. Techniku zdobení předala také dceři a základy už ovládá i vnučka. Celkovou techniku včetně barvení se ale nenaučily. Tedy prozatím ne. Možná v budoucnu, až na to budou mít více času. Paní Malinová je držitelkou mnoha ocenění, mimo jiné se stala v roce 2016 „Mistrem tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“. Její práce dělá radost lidem nejen u nás v České republice, ale i v Polsku, Maďarsku, Německu a v Americe.

Na desetiny milimetru přesně

Z čeho čerpáte inspiraci při tvorbě vzorů?

První vzory jsem dělala stejné jako kamarádka, ale postupně jsem si začala tvořit vlastní. Inspirací mi byly různé časopisy, pohledy, staré kraslice, publikace, ve kterých bylo zobrazeno zdobení slámou. Teď už mám více než 50 vzorů. Nejvíce jsou oblíbené ty složitější. Vzory tvořím podle nálady. Zdobím slepičí, husí, pštrosí i holubí vejce. Holubí vejce mi dodává holubář z Popovic, a protože jsou velice křehká, tak je musím vyfouknout ústy.

Co vás na tomto řemesle baví?

Začala jsem tuto techniku dělat, když jsem se starala o nemocného tatínka. A u kraslic jsem si vždycky odpočinula a zklidnila se, byl to pro mě útěk od starostí a práce. Ráda se zúčastňuji i předváděcích akcí na Rochusu, zejména pro školy. Děti jsou většinou zvědavé, ale dost často ani slámu nepoznají.

Jak dlouho trvá vyhotovení jedné kraslice?

Zdobení slámou trvá 2,5 hodiny, složitější krajkový vzor až 3 hodiny. Na každý vzor musím vybírat ty nejvhodnější slámečky a lepit je na desetiny milimetru přesně. Na jeden vzor použiji 300 kusů slámových kousků, na složitější vzor jich použiji až 500. Každý kousíček musím ručně vystřihnout. Vajíčka si také měřím, i dva milimetry jsou podstatný rozdíl, a na každý vzor potřebuji určitou velikost, abych mohla vzor pěkně na vajíčko rozprostřít. Důležitý je i sběr a zpracování slámy samotné. Slámu musím také vybělit v technickém kysličníku a pořádně nechat uschnout.

Na co jste pyšná?

Velmi si cením Ceny Vladimíra Boučka, Mistra tradiční rukodělné výroby, které jsem získala, a také toho, že o mně natočili v Toulavé kameře. Mám radost, že moje kraslice dělají radost i v zahraničí.

Jak jste slavili v dětství Velikonoce?

Pocházím z Prostějova, jsme tři sestry a doma jsme neměli peněz nazbyt. Velikonoce jsem brala jako možnost lehce dostat nějaké cukrovinky. Chodila jsem na šlahačku po rodině jako děvčátko. Sestry nechtěly, ale pak mi cukroví záviděly. Když jsem se nastěhovala do Hradiště, tak jsem vždycky vyhlédala z okna první šlaháče. Jinak teď si ráda upeču beránka a velikonočně nazdobím byt. Jak chodím po jarmarcích, tak si vždycky koupím nějaké kraslice od jiných krasličářek a mám jich doma už více než 200.

Tagy článku

TOPlist