Dan Nekonečný: Vychutnávejte každý den, jako by byl poslední

Dan Nekonečný: Vychutnávejte každý den, jako by byl poslední
Foto: sal
Boršice Zajímavosti 01 / 04 / 2019

Před patnácti lety vystoupil v areálu vinárny Sovín v Boršicích muž, jehož image a charisma jsou stejně tak výjimečné, jak výjimečné jsou pro nás pro všechny nejvýznamnější svátky v roce, Vánoce. V rámci vánočního večírku tu navodil výjimečnou atmosféru pohody a blaha a přesvědčil všechny přítomné, že výjimečný nemusí být jen ten den, kterému to přisoudí červené označení v kalendáři, ale každý den našeho života.

Dan Nekonečný v obležení exotických krasavic to spolu se Šumem svistu rozbalil ve velkém. Podoben démonickému šamanovi, dravé šelmě z džungle a vyslanci ze země zlatavého štěstí připomínal nadpozemský přízrak. Ale ještě než s pompézností sobě vlastní předvedl svou divokou show, zavzpomínal si s překvapivou lidskostí na svatou trojici zimních svátků… Mikuláše, Vánoce a silvestr.


Je čas, kdy do příchodu Mikuláše zbývá jen pár chvil… Jaký obrázek se vám vybaví, když si vzpomenete na své dětství a tuto dobu?
Vzpomínám stejně jako dnešní miláčci. Mísí se mi okamžiky, kdy mě strašili čertem… a když jsem byl hodně malilinký, bylo mi to hooodně nepříjemné. Když jsem ale po čase začal pod záhyby oblečení poznávat tetu, strejdu a dědu, měl jsem z toho docela velkou legraci… i když oni si stále mysleli, že jim to žeru. (smích) Je ale krásné, že tyto svátky existují, že lidi slaví, pořádají karnevaly a dělají si svátek alespoň několikrát do roka. Já si ale dělám ne několik svátků za rok, ale jako svátek vnímám každý den.

Proč slavit svátek každý den? Neztratí své kouzlo vzácnosti?
Každý den může být svátek, protože každý den může být poslední, každá vteřina může být poslední… Vy víte, která je vaše poslední?

To snad neví nikdo. Leda snad sebevrah…
Jedině tak… (smích) Ale on stejně ještě neví, jestli je pořádně rozhodnutý. Každopádně ale, když máte schopnost vychutnávat každý den, každou vteřinu jako poslední, pak život opravdu prožíváte a ne přežíváte, nevěda, jaký máte nádherný poklad. O takovém pokladu vědí své nevyléčitelně nemocní a ti, kterým se blíží smrt tryskovou rychlostí. Právě včera jsem četl článek, který se jmenoval Už za chvíli přijdu do nebe. Nevyléčitelně chorá dívka, které lékaři řekli, že už pro ni nemůžou nic udělat, že už za pár dnů, a možná už dnes, odejde, tu promlouvala stejnou řečí jako já. Říkala to, co já vždycky říkám na koncertech… vychutnávejte každý den, jako by byl ten poslední. Třebaže přiznávala, že ze začátku se smrti strašně bála, nyní k ní přistupovala s tím, že ví, že se tam potká se svými příbuznými, a všem lidem vzkázala, aby užívali života a vychutnávali každý den, jako by byl poslední.

Kdy jste k této filozofii dospěl?
Prošel jsem si obdobím, kdy mi zemřelo hodně blízkých lidí, tatínek, brácha se ženou… a já si k smrti musel okamžitě najít vztah. Bylo to pro mě neskutečně smutné až do chvíle, než se mi zdál sen, z něhož ke mně mluvili úplně stejně jako ta dívka z článku. Říkali mi, že si nepřejí, abych měl kvůli nim nepříjemné pocity, naopak, že by si přáli, abych na ně vzpomínal s pocity krásnými, s láskou, a abych nepromarnil ani jednu vteřinu svého života, každý okamžik abych prožil naplno a proměnil jej v rozkoš, lásku a krásnou vzpomínku na ně… A především, abych ani chvíli nepronudil, neprosmutnil, neprotrpěl…

Když vnímáte každý den jako svátek, jak potom vnímáte svátek největší, Vánoce?
Rozhodně se nezapojuji do té hysterické hromadné hry. Lidi se totiž často nechají nechtěně strhnout davem. S poznáním, že se blíží svátky, začnou zmatkovat, chvatně nakupovat, rychle uklízet… a spojovat si Vánoce a priori s nepříjemnými prožitky a pocity, které stále více převažují. Nechají se strhnout do honičkového, stresového období a neužívají si. Já si dárky raději nakoupím v průběhu celého roku nebo ráno předtím, než abych se nechal fanaticky unášet davem. Všechno lze zvládnout v pohodě. Člověk by si měl především příjemně hačnout a uvědomit si, že Vánoce jsou svátky míru, klidu a pohody. Když si tahle tři slova řeknete, nemůžete pak přejít do stresu, pak svátky úplně znesvěcujete. Protože se ale říkají všude možně, člověk je pomalu přestává vnímat. Když je ale vnímat začnete, dostanete recept na to, jak si Vánoce užít, a spolu s tím, jak si užít všechny ostatní dny v roce. Nemusí to být o předsvátečním trápení a následném užívání si pár dnů klidu, míru a svobody. U nás to funguje většinou tak, že se stresujeme do svátků, a pak ještě víc. Stačí ale jen zvolnit a nechat se prosáknout opravdovou pohodou, kterou nikde nekoupíš, klidem, který nikde neseženeš, a popovídat si se svými blízkými. Nesoustředit se tolik na hromadu dárků, které stejně už nikdo nevnímá, protože jsou stále stejné, protože dědovi koupíte knížku, kterou si chcete sami přečíst… (smích) To už ale mluvím jako kazatel. Přál bych ale skutečně všem, aby ty letošní svátky byly klidnější, pohodovější, a aby svůj Štědrý den prožívali každý den, kdy budou štědří nejen sami k sobě, ale ke všem.

Máte nějaký spolehlivý recept, jak dosáhnout pohody, jak měnit všední dny ve svátek?
Jako recept vám může posloužit náš Videoatlas blaha - videokazeta nekonečné rozkoše Šum svistu. Ta vás navede, jak proměnit každý den ve svátek, aniž bychom vyhráli ve Sportce, každý den ve slavnost, aniž bychom měli strýčka Rockefellera, jak každý den prožít s rozkoší a chutí a mít se božsky navzdory všem Lojzíkům, kteří by nám chtěli zkazit náladu. Ještě větší stres bývá připisován poslednímu dni v roce… Jakým svátkem je pro vás silvestr? Pro mě je to absolutně stejně všední den jako všechny ostatní, stejně krásný, stejně sváteční. Každý všední obyčejný den je pro mě super, nejkrásnější den mého života, protože já nepřemýšlím, co jsem kdy měl nebo co mít můžu. Cítím to vždy, každý den, tak, že tenhle den je pro mě nejkrásnější a tenhle jediný den je ten nejbožštější a tenhleten den mám šanci být Jeho blahorodím, mít se božsky, a nikdo a nic mi v tom nezabrání. 

TOPlist