Dobrý chirurg musí mít talent

Dobrý chirurg musí mít talent
Foto: sal
Uherské Hradiště Zajímavosti 05 / 09 / 2013

Náročnou tříhodinovou operaci žaludku u pacienta se zhoubným nádorem prováděl primář Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Petr Kavalec. Tým kolem něj působil sehraně a pracoval v neustálém tempu. Jako dobře seřízený stroj. Než se ale mladý chirurg do takové pozice vypracuje, uběhne nemálo času.

Jaký by měl být dobrý chirurg?
Dobrý chirurg musí mít výborné teoretické a anatomické znalosti. Musí mít dovednost, talent, výbornou operační techniku. Musí také být manuálně zručný, jako u každé činnosti, která se dělá rukama. Naučit se dá mnohé, ale ten pomyslný vrchol, který dělá chirurga výborným, je většinou daný nadáním a vztahem k oboru. Samozřejmostí je stálé vzdělávání, sledování vývoje operačních technik, vývoje materiálů, přístrojů a podobně.
Může hrát roli i povaha?
Znal jsem výborné chirurgy, kteří byli naprostí kliďasové, ale také výbušné povahy. Samozřejmě ku prospěchu je, když člověk dokáže při stresových situacích udržet nervy na uzdě. Ale o tom to úplně není. Když provádíte náročnou operaci, musíte vést tým, „pohlídat“ ostatní, protože jste zodpovědný nejen za pacienta, ale také za „ukočírování“ celé operace. Vy jste ten, kdo rozhoduje. Takže musíte být i rázný.
Při operaci, kterou jsme sledovali, vám asistovali dva další chirurgové. Jak moc záleží na jejich práci?
Operace je týmová práce, záleží na úplně každém, kdo se na ní podílí. První asistent je většinou zkušený chirurg a ideální je, když si rozumí s hlavním operatérem, jsou sehraní, doplňují se - jako v deblu při tenise. Třetí chirurg je většinou nejmladší, drží háky a učí se. Sem tam si něco zkusí a získává zkušenosti. Velmi důležitá je také instrumentářka a další sestry na sále. Zkrátka tým.
Chirurgy jsou často pouze muži, jak je to v Uherskohradišťské nemocnici?
Momentálně máme třináct stálých chirurgů, z nich jedna je žena, mladá lékařka. Je u nás třetím rokem a je šikovná. Řekl bych, že může být první ženou-chirurgem u nás, alespoň co já pamatuji. Žen na lékařských postech v chirurgii pracuje málo, ale myslím si, že pokud mají o tento obor zájem, není to problém.
Kolik podobných operací za rok na chirurgii v Uherskohradišťské nemocnici absolvujete?
Pacientů ve stadiu nádorového onemocnění žaludku, které je ještě řešitelné operací, zase tolik není. Odhadem děláme deset až patnáct operací tohoto typu ročně. Nejčastěji plánovaně operujeme tříselné kýly a žlučníky.
Co vás vlastně přimělo k tomu, že jste se stal chirurgem?
Původně jsem zvažoval veterinu. Ale nakonec jsem si vybral humánní medicínu a poměrně brzy jsem věděl, že chci dělat nějaký chirurgický obor a operovat. Ke konci studií jsem se rozhodoval mezi chirurgií a ortopedií. Zvítězila chirurgie a svého rozhodnutí jsem nikdy nelitoval.

Galerie

TOPlist