Duch slavností je skutečně slovácký

Duch slavností je skutečně slovácký
Uherské Hradiště Zajímavosti 01 / 09 / 2009

To, jak se vyvinuly Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, pokládám za neočekávaný a obrovský úspěch, který začínal před lety dosti rozpačitě. První slavnosti v Hradišti pořádal soukromý subjekt, který je pojal velmi komerčně. Skončily bohužel špatně. Bez zájmu veřejnosti žádná kultura nežije.
Mecenáš slavností Ivo Valenta, majitel holdingu Synot, tehdy dostal nápad, že slavnosti by se měly od základu změnit a více zviditelnil Uh. Hradiště, Slovácko, vinařství a vinohradnictví. To byl impuls, na jehož základě jsme v Klubu kultury začali tvořit model, který se postupně vyvíjel do podoby, jak ji dneska známe. Ale základní smysl přetrval. Programové komponenty - slavnostní večer, krojovaný  průvod, prezentace mikroregionů, to všechno zůstalo. I po mém odchodu z Klubu kultury smysl slavností pokračuje. Programová struktura se rozvíjí a technická stránka je stále lepší. Pro řadu obcí i mikroregionů je to skvělá a velká příležitost prezentovat se.
Slavnosti se rozrostly do neuvěřitelných rozměrů, zaujaly lidi v Čechách, na severní Moravě, ale mají i mezinárodní přeshraniční rozměr.
Moje osobní idea, která mě vedla při koncipování programu, je vzpomínka z dětství. Pocházím ze Strážnice a můj strýc Miloš Zapletal byl prvním dramaturgem strážnických slavností. Utkvěla ve mně silná vzpomínka na slavnostní průvody procházející městem a prezentace slováckých obcí. Myslím, že právě to teď nejvíc sluší Uherskému Hradišti, městu, které nemá konkurenci v kvalitě a počtu cimbálovách muzik a folklorních souborů. Ale vedle tohoto špičkového jevištního folkloru bylo třeba uspořádat slavnosti, do kterých budou vtaženi obyčejní lidí, což byla vždycky podstata folkloru a tradiční kultury, a to se podařilo.
Lidová kultura totiž vytvářela společenství. Při zvycích a obyčejích lidi stmelovala.
Slavnosti se vyvíjejí, ale duch a nálada zůstává. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek proto spolu můžeme prožít jako svátek.
      
Jaroslav Zapletal,
bývalý ředitel Klubu kultury,
duchovní otec Slováckých slavností vína a otevřených památek

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace