Granty stále v nedohlednu

Granty stále v nedohlednu
Zlínský kraj Zajímavosti 19 / 04 / 2010

Novela zákona zakazuje podporovat třeba nemocné děti, některá divadla i nemocnice

Uherskohradišťská Nadace Děti-kultura-sport zatím nebude pokračovat v tradičních pětimilionových grantech. Důvodem je stále nejasná situace kolem loterijního zákona. Poslanci sice minulý týden odsouhlasili jeho novelu, tu však mnozí označují za právní paskvil. Mimo jiné totiž nepochopitelně omezuje okruh příjemců části výtěžku z loterií.
„Bytí nadace nemá nic společného s loteriemi. Jde o objem financí, které bude moci rozdávat, ale také o omezení okruhu příjemců, uvedl Ivo Valenta, zřizovatel Nadace Děti-kultura- sport s tím, že pokud to nebude nadace, bude vybrané projekty podporovat přímo společnost Synot Tip. „Na druhou stranu, ať si každý soudný člověk přečte podmínky směřování výtěžku na podporu veřejně prospěšných účelů, které byly navrhovány v pozměňovacím návrhu rozpočtového výboru, a zjistí, že byly podstatně preciznější. Byl bych velmi nerad, aby nám někdo podsouval myšlenku, že nám přísnější pravidla vadí, neboť jsme je sami iniciovali,“ řekl Valenta s tím, že poslanecký návrh novely loterijního zákona z dílny poslance Pavla Němce je neodborný a šitý horkou jehlou.

Vážně nemocné děti bez peněz
„Jak jinak si vysvětlit to, že zakazuje, aby se příjemcem podpory staly například vážně nemocné děti, jednotliví handicapovaní, nemocnice a podobná zdravotnická zařízení, některá divadla, ale třeba i hodové chasy nebo jednotliví krojovaní. Copak tito lidé nemají nárok na pomoc? Je to snad záměr, nebo hloupost předkladatele? Co bylo jeho záměrem? Politika, populismus, nebo nedostatek zdravého rozumu? Zdravého rozumu tam není ani kousek, protože pokud budu uvažovat selským rozumem, tak je to pro mne nepochopitelné omezení,“ klade si otázky Ivo Valenta. Například v podobě sportovního grantu by to znamenalo, že by si o příspěvek nemohli požádat jednotliví sportovci. V případě zdravotního a sociálního grantu by pak byly od možnosti čerpat grantové dotace odříznuty všechny příspěvkové organizace, ale také vozíčkáři, děti a dospělí trpící vážnými a finančně náročnými nemocemi a podobně. A třeba v případě kulturního grantu by nemohla příspěvky dostávat některá divadla či jednotliví umělci.
„Čtenář asi sám pochopí stupiditu této novely. Není hlavní problém v tom, že nadace bude mít více či méně peněz, ale v tom, že novela poškozuje některé příjemce, kteří byli zvyklí granty dostávat. Pokud by novela takto zůstala, tak bohužel těmto lidem nebude moci nadace ani žádné loterijní společnosti v jejich těžkém osudu pomáhat,“ shrnuje Valenta jeden z hlavních „průšvihů“ novely loterijního zákona.  

Obce chtěly všechno, nemají nic
Zároveň předpokládá, že Senát vezme rozum do hrsti a tyto nesrovnalosti napraví a vloží do novely také například jednotnou sazbu odvodů na veřejně prospěšné účely tak, aby se srovnaly podmínky na trhu a dostalo by se více peněz do veřejného sektoru. „Jednoznačně souhlasím také s tím, aby obce napřímo dostávaly část odvodů na veřejně prospěšné účely přímo do svých rozpočtů,“ vzkázal Ivo Valenta, který je zároveň udiven, že sama některá města vystoupila proti pozměňovacímu návrhu rozpočtového výboru, který byl kompromisem mezi poslanci, provozovateli, ministerstvem financí i Svazem měst a obcí, přes který si obce vybojovaly všechny své požadavky.
„Nejenže mohla plošně zakázat loterie na celém svém území, ale navíc by se stala příjemcem odvodů ve výši 5 % z dalších typů loterií. To se asi některým nelíbilo, protože přísná a jasná pravidla by obcím sebrala možnost rozhodovat v duchu pořekadla já na bráchu, brácha na mě,“ upozorňuje Ivo Valenta, který doufá, že korupčnímu jednání obcí zabrání úpravy novely v Senátu.
„Tato novela není vítězstvím pro obce, které to myslí s regulací loterií vážně, protože nedostanou žádné peníze. Budou moci sice regulovat, ale absolutně bez pravidel, dodal.

TOPlist