Hlavně jít k volbám a nedovolit estébákům a komunistům všeho druhu návrat k moci

Hlavně jít k volbám a nedovolit estébákům a komunistům všeho druhu návrat k moci
Záběr z propagandistického filmu, který se promínat na stranických schůzích KSČ a který později vysílaly i zahraniční televize. Stanislava Devétého vlečou příslušníci StB.
Zlínský kraj Zajímavosti 18 / 10 / 2013

Bývalý disident a mluvčí Charty 77 Stanislav Devátý opět brojí proti komunistům. Místo hladovky však raději sám kandiduje.

Již od mládí byl rebel. Nikdy si nenechal nic líbit. I když ho komunistická StB měla na mušce čtyřiadvacet hodin denně, nepřestal tvrdě bojovat za změnu politického systému tehdejšího komunistického Československa. S komunismem se prostě nikdy nesmířil. Nepomohly ani obušky, ani policejní výslechy. A nedal se, ani když ho chtěli poslat za mříže. Na oplátku několikrát zahájil protestní hladovku a před soudním uvězněním zmizel do ilegality.
Zlínský rodák Stanislav Devátý se tak stal nejen disidentem a prvním mimopražským mluvčím Charty 77, ale také doslova zlým snem komunistických „fízlů“. Tehdejší Gottwaldov, dnešní Zlín, snad právě proto pokládali po Praze za největší hrozbu pro komunistické státní zřízení.
I když Stanislav Devátý odešel z aktivní politiky již začátkem 90. let a po svém angažmá v roli řediteli BIS dnes působí v Praze jako úspěšný advokát, stoupající preference novodobých komunistů všeho druhu jej znovu vyburcovaly k tomu, aby se této ideologii opět postavil.

Zůstat doma znamená volit estébáky a komunisty
„Pokládám za velmi důležité, aby lidé nezůstali doma a šli k volbám. Chápu všechny, kteří jsou současnou politickou situací znechuceni, zklamáni a mají pocit, že nemají koho volit. Ale nejít k volbám by obzvláště letos znamenalo smířit se s tím, že se k moci dostanou komunisti. Ať ti, kteří to přiznávají pod hlavičkou KSČM, nebo ti, kteří se schovávají třeba mezi sociálními demokraty nebo v hnutí ANO, které přímo založil a vede člověk, který je veden v seznamech spolupracovníků StB,“ uvedl Stanislav Devátý. Svoji kandidaturu tak bere jako jistou fázi pokračování v boji proti komunismu.
„Fascinuje mně drzost bývalých bolševiků, a to včetně Andreje Babiše, kteří se měli dobře za minulého režimu a dnes se snaží chopit opět moci v nejrůznějších politických subjektech. A upřímně se divím také některým lidem, kteří zde žili před rokem 1989 a moc dobře vědí, co je komunismus za svinstvo a co vše dokázal napáchat, že jsou připraveni jít k volbám a znovu dát těmto sebelépe maskovaným komunistům svůj hlas,“ zamýšlí se Devátý.

Budování demokracie ještě potrvá
„Vytvořit totalitní režim z demokratického trvá jeden den. To jsme se přesvědčili v únoru 1948. Ale vybudovat demokracii z totalitního režimu a ještě z toho komunistického typu, který je podle mého názoru daleko horší než německý nacismus, bude trvat ještě dlouhou dobu. Myslím si, že je potřeba být trpělivý a nehledat rychlá a laciná řešení. Taková totiž neexistují. A nikam nepovede ani to, když budeme volit různé bývalé estébáky a komunisty,“ přináší svůj pohled Devátý, který je dodnes pyšný na to, jak se zlínskému protikomunistickému odboji dařilo například ve vydávání samizdatové literatury. V jeho bytě symbolicky v roce 1984, spolu s několika přáteli, přeložili, vytiskli, svázali a vydali stěžejní román George Orwella, popisující totalitní režim, s názvem 1984. O pár let později, opět s přáteli, iniciovali petici za přejmenování Gottwaldova na Zlín.
„Dnes lidi spíš zajímá, jak mají uživit rodinu. To je přirozené a plně to chápu. Ale na druhou stranu si musí člověk uvědomit, co je přednější. Jestli je důležitější svoboda, nebo mít kus žvance. Pro nás bylo vždycky důležitější mít svobodu a demokracii,“ pokouší se bývalý mluvčí Charty 77 o resuscitaci hodnot, na kterých jeho generace vyrůstala a o které bojovala. „Pravdou je, že svoboda je něco neuchopitelného, když ji nemáte, jste ochotni za ni položit život. Na druhou stranu, když ji získáte, tak si s ní někdy nevíte rady, ale stále to je a bude základní hodnota skutečně demokratické společnosti,“ dodal.

Komunismus zotročuje duši člověka
„Komunistická ideologie je něco hnusného, protože člověku stále něco slibuje, co nemůže nikdy splnit, ale především ho zotročuje vnitřně, zotročuje jeho duši a dělá z něj poslušného otroka. Komunisti totiž pořád člověku stáli za zadkem a určovali mu, co smí a co nesmí dělat, a zákeřně do vás vkládali svoji ideologii doslova už od kolébky,“ přibližuje pro mnohé již zapomenutou atmosféru doby před rokem 1989. „Mám pocit, že dnes dochází k jisté ztrátě paměti. Historická zkušenosti, kterou máme z totalitní doby, je u mojí generace zřejmá. Víme, co je to komunistická totalita, a víme, jaký byl režim, ve kterém nemohl člověk ani dýchat. Ale bohužel spousta mladých lidí toho o 40 letech komunismu moc neví a mnohé aspekty si ani nedokáže představit,“ myslí si Stanislav Devátý.
Sám vzpomíná na rok 1968, který v něm jen ukotvil odpor vůči komunismu. „Sovětská okupace naší země, která se pozvolna chystala k demokracii, byla pro mě hodně rozhodující. Celý život nám soudruzi vykládali, jak jsou naši přátelé a bratři, a druhý den vám přijedou do zahrady v tancích a zabíjí naše lidi,“ vzpomíná jednašedesátiletý úspěšný advokát ze Zlína, který jako nestraník kandiduje za Občanskou demokratickou stranu.

Tagy článku

TOPlist