Hudbu, tanec a lásku k fokloru máme v genech

Hudbu, tanec a lásku k fokloru máme v genech
Foto: Michal Pavlásek.  /  Podnikatel a slovácký senátor Ivo Valenta.
Uherské Hradiště Zajímavosti 03 / 09 / 2016

Rozhovor s podnikatelem a slováckým senátorem Ivo Valentou, iniciátorem a mecenášem Slováckých slavností vína a otevřených památek.

Pane senátore, letos slavnosti vína pokračují svým 14. ročníkem. Jsou podle vás stále tím, čím na začátku, nebo se jejich podoba mění?
Vše se samozřejmě postupně mění a vyvíjí a nejinak je tomu v případě této velkolepé akce. Tady ale musím poznamenat, že tento vývoj směřuje jednoznačně k lepšímu. Je to neuvěřitelné, ale slavnosti si získávají stále větší popularitu a oblibu. A to jak v řadách návštěvníků akce, tak u zástupců jednotlivých obcí, měst a mikroregionů, kteří se každoročně účastní krojovaného původu. Vím, že už jsem se v podobném smyslu vyjádřil, ale rád se budu opakovat. Projel jsem hodně koutů světa, ale takovou krásu jako v Uherském Hradišti při tradičních slavnostech vína jsem nikde neviděl.

Zvete tedy své přátele a obchodní partnery na Slovácko?
Samozřejmě. A musím říci, že s velkým úspěchem. Když jim popisuji, jak akce probíhá, mají za to, že přeháním, a proto je sem přivádí především zvědavost. Vždy jim říkám, že se musí přesvědčit na vlastní oči a pak uvěří a pochopí. Tito lidé jsou pak opravdu překvapeni a ohromeni. Ale především nadšeni. Proto pokud jim to dovoluje čas, každoročně se sem velmi rádi vracejí. Také letos jsem samozřejmě na slavnosti pozval řadu přátel, ale také některé osobnosti. Mám upřímnou radost z každého, kdo mé pozvání přijme, ale přiznávám, že právě letos mi opravdu velkou radost udělala velvyslankyně Čínské lidové republiky, která do Uherského Hradiště zavítá i s doprovodem.

Vy jste folklorem přímo fascinován. Máte v sobě „folklorní kořeny“ také vy sám?
A vy se mi divíte? Před tou krásou, barevností a spontánností místních folklorních nadšenců jde jen pokorně smeknout. Co se týká mne samotného, folklor mám opravdu velice rád. A svým způsobem ho mám i v genech. Můj prastrýc a další příbuzní totiž byli aktivními folkloristy na Valašsku, odkud naše rodina pochází. I když tyto vlohy zdědili spíše sestra a bratr, kteří jsou hudebně a výtvarně nadaní, a já sám jsem členem souboru nebyl, folklor, lidové písně a tance, pestrost a barevnost krojů a především nadšení místních folkloristů obdivuji již desítky let. A samozřejmě, že si ve sklepě u dobrého vína s chasou oblíbené valašské a slovácké písně rád zazpívám.

Již v době, kdy jste inicioval vznik slavností, jste se rozhodl, že tuto akci budete prostřednictvím Nadace SYNOT podporovat. Trvá tato podpora stále?
Samozřejmě! Slavnosti vína jsou mou srdeční záležitostí. A nejen to, vždyť folklor a lidové tradice jsou bez nadsázky naším bohatstvím, které je třeba chránit a předávat našim dětem a vnoučatům tak, aby se také jejich děti jednou mohly naučit zazpívat lidovou písničku nebo zatančit lidový tanec. Tuto oblast si přece musíme chránit. Proto také každoročně podporujeme jednotlivé spolky, soubory, chasy, folklorní sdružení a v neposlední řadě cimbálové muziky celého Zlínského kraje formou speciálního grantu. Plně si totiž uvědomuji, že sehnat finanční prostředky v této oblasti je opravdu složité. Velmi si vážím především těch, kteří se věnují folklorní výchově dětí. A jsem potěšen, že právě ve Zlínském kraji jsou těchto nadšenců desítky.

Co byste rád popřál letošním účastníkům slavností?
Především pohodu. Slavnosti vína jsou především o ní. Je třeba, abychom všichni dokázali čas od času „vypnout“ a zapomenout na všední starosti. Slavnosti vína k tomu přímo vybízí. Je to překrásná, nekomerční akce, na které si přijdou na své všichni. Program myslí na děti, jejich rodiče i prarodiče. Každý si tak může vybrat to, co mu nejvíce vyhovuje. Ať už jsou to soutěže pro nejmenší, degustace burčáku nebo dobrého vína ve sklípku, tanec, zpěv či ochutnávka specialit místní kuchyně. Naše slavnosti jsou především o tom, aby se na nich lidé cítili dobře, odvezli si spoustu příjemných zážitků a v dalším roce se sem rádi vraceli. A to jim také upřímně přeji.

Tagy článku

TOPlist