Hynek Čermák: Věk neřeším - krása ženy se ukrývá úplně jinde

Hynek Čermák: Věk neřeším - krása ženy se ukrývá úplně jinde
Foto: iva
Uherské Hradiště Zajímavosti 13 / 08 / 2019

Někdy si připadám jako homosexuál. Značka „Hynek nevadí“

Drsný bručoun s něhou v duši, tak by se dal charakterizovat herec proslulého Dejvického divadla Hynek Čermák, který se v posledních letech dostal do povědomí diváků díky filmům GangsterKa, Muži v naději, Nevinnost, Svatá čtveřice či Kajínek a excelentním rolím v seriálech Expozitura, Dabing Street, Cirkus Bukowsky či Rapl. Ukrývá v sobě i umělecké oko amatérského fotografa, který obdivuje krásu žen. Výstava #MENEITHER představuje černobílé fotografie ženského aktu, které si můžete až do 8. září prohlédnout v prvním patře Galerie Slováckého muzea.

Nenápadný muž v „bárfůdkách“, pokuřující v rohu galerie doutník, se vmísil do stínu stromu mezi ostatní návštěvníky vernisáže. Nevzbudil žádnou pozornost, než začaly ve vzduchu létat věty: „Jé, Čermák, je to on? Chci s ním mít fotku! Myslíš, že se se mnou vyfotí?“ A tak se v poklidném okamžiku strhla vlna otravování  mobilem - chvilka tajemna „před odhalením“ byla ta tam a mně bylo chudáka Hynka Čermáka až líto. Přesto byl galantní, vyfotil se ochotně se všemi „škemralkami“ a bezprostředně po vernisáži si našel chvilku i na rozhovor.

Nafotíte stovky fotografií - pro ty, které zpracujete a následně vystavíte, se rozhodujete sám?

Hodně mi pomáhá manželka a je vlastně první, kdo výběr vidí. A pak slyším „hmmm, ale, ale“ anebo z hromádky vytáhne fotku, o který si myslím, že není ta pravá, a pak vedeme dlouhé diskuze. Někdy zjistím, že má pravdu, jindy si svůj výběr obhájím sám. Vždycky je to o dialogu.

Fotíte kolegyně, které nikdy nestály modelem. Často se s nimi potkáváte v divadle i ve filmu. Změní se poté, co vám odkryjí závoj intimity, váš vztah?

Jistě. Některé holky fotím 5-6 let a už se přede mnou nestyděj. Je srandovní, že když člověk omylem vejde do dámské šatny, když se převlíkají, a slyší: Holky, to je v pohodě, to je jen Hynek. Někdy si připadám jako homosexuál. Značka „Hynek nevadí“.

Jak jste pořešil svoje libido, když se před vás poprvé postavila krásná rozpačitá holka?

No, začátky byly samozřejmě velmi těžké a chtělo to čas, abych si na to zvykl. V začátcích jsem nebyl schopen ani ten přístroj ovládat. To byl fakt nápor, který jsem vůbec nečekal. Dříve jsem se studem nebyl schopen podívat se jinam než přes hledáček fotoaparátu. Dnes už je to zaplaťpánbůh pryč a už se můžu víc soustředit na fotografickou technologii. Energie mezi námi snad funguje a je to z fotek cítit. 

I když se říká, že focení aktů nemá s nevěrou ani sexem nic společného, každý víme své. Nežárlí manželka ani trochu? Nevyčítá nahotinky, když třeba ve vzduchu visí hádka?
Fakt na sebe nežárlíme. Ona mi s focením pomáhá a jde nám o umělecké zachycení okamžiku.

A co vy? Nežárlíte na to, že na vašich výstavách na vaši „múzu“ koukají cizí chlapi?

Je mimořádně krásná, proto jsem ji začal fotit také. Málokdy potkám krásnější a přitažlivější ženu, než je moje vlastní, ale nežárlím. Moc dobře vím, že focení nahoty, které jsem si sám svlečenej zažil v několika hereckých rolích, je jen kostým. A tak to beru...

Existuje nějaká dáma, kterou byste rád nafotil?

Žádné konkrétní jméno nemám - teď toužím po plné, prsaté a bledé zrzce, což je v dnešní době celkem problém, sehnat plnokrevnou holku, co nemá umělá prsa.

Dokážete fotit i omšelé ženy?

V mém portfoliu jsou holky od 18-60 let. Spousta žen nejrůznějšího věku za mnou chodí s žádostí vyfotit akty jako dárek manželovi a ty na výstavách nenajdete. Fotit starší ženu není zas takový problém - krása ženy se ukrývá úplně jinde.

Proč jste si vybral pomáhat právě Belliskám - mladým ženám s rakovinou prsu?

Ony si vybraly mně a až poté jsem zjistil, jak je to velký a traumatizující problém. Ale moje fotky se zase neprodávají po desítkách, nejsem renomovaný fotograf, ale byl bych hrozně rád, kdybych pomohl co nejvíce...

Upozorňujete, že jste samouk, amatér - sledujete práce renomovaných fotografů?

Jistě, ale většinou jsou už mrtví. Pro mě zůstává nepřekonatelný Helmun Newton, ale dobrej je i Jiří Růžek.

Jste na letní filmové škole. Stihnete nasát atmosféru?

To ani ne. Zastavili jsme se u Veroničiny hradišťské babičky a pádíme hned do Prahy. Musím se rozloučit se synem, který odjíždí na klasický čundr.

Kde jste vlastně svoji osudovou ženu potkal?

Nebylo to taky ve vašem městě, kde se narodila, ale kupodivu trapně na Kanárských ostrovech, při práci na filmu GansterKa.

Stále platí, že vás nejoblíbenější film je Cesta zhýčkaného dítěte s Jean-Paulem Belmondem v hlavní roli?
Přesně tak. Miluji tenhle filmový kýč, který už by se snad ani nedal natočit. Dnes se pořád vymýšlí ve filmech nějaké složité příběhy, ale zapomíná se, že v jednoduchosti je síla.
  

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace