Jeden z mnohých udržovatelů tradic

Jeden z mnohých udržovatelů tradic
Foto: zdk  /  Jan Štěrba s jezdci v Praze.
Kunovice Zajímavosti 17 / 05 / 2018

Jan Štěrba oslavil v loňském roce to, čemu se říká významné životní jubileum. Ne každému se poštěstí oslavit sedmdesátiny, ale ani to už dnes není až tak mimořádné. Mimořádný je na tomto člověku jeho vztah k tradicím a k tomu, čemu se říká lidová kultura.
Patří ke kunovickým starousedlíkům, kteří milují svoje rodné Kunovice i jejich tradice. Od mládí byl členem slováckého krúžku, s velkou chutí a elánem zpíval i tancoval. Miluje - opravdu se to asi nedá jinak nazvat - zdejší kroj, který si při nejrůznějších příležitostech s láskou a úctou obléká. Patří k těm, kdo přispívají k tomu, aby byly pro další generace dochovány alespoň střípky toho, co nám zde naši předkové zanechali. Právě to bylo důvodem jeho velmi aktivního zapojení do činnosti historicko-etnografické komise Rady města Kunovice. Jako jeden z novodobých handrláků sesbíral po domech součásti krojů, staré, mnohdy téměř historické předměty užívané v domácnostech i pro práci v hospodářství. Byla to velmi záslužná práce, díky níž se podařilo zachránit celou řadu předmětů, které by se jinak z našeho života nadobro ztratily. Díky Jankovi (jak mu v Kunovicích všichni familiárně říkají) dnes tyto věci můžeme najít v Památkovém domku a také v Areálu Jízdy králů, kde je ochotně opravil a umístil. „Když jsem se s ním chtěla vyrovnat, řekl: ‚Nechcu nic, šak víš, že to dělám, protože to mám rád,‘ a opravdu si nic nevzal,“ vzpomíná starostka Ivana Majíčková. Nebylo divu, že se před více než dvaceti lety aktivně zapojil do obnovování jízdy králů v Kunovicích. A není to tak dávno, kdy pomáhal vodit při jízdě králů koně pážat a krále. Když před třemi lety jeli Kunovjané poprvé do Prahy na slavnosti Navalis, chodil Janek s banderiem celý den po Praze až do chvíle, kdy se večer koně odstrojili. Celý den dával pozor, jestli koně, nebo jezdci něco nepotřebují. A to, že měl na sobě kroj, to bylo naprosto samozřejmé. Pokaždé, když se něco chystá, objeví se Janek, aby pomohl. A jeho pomoc je o to cennější, že ví, zná a umí si poradit s lecčím, co už dnešní mladí neznají.
Žádná fašanková zabijačka připravovaná v Památkovém domku nebo u chovatelů se bez něj neobešla. Jeho jitrničky, jelita a tlačenky byly vždycky výborné. Aniž by si to uvědomoval, stal se nositelem tradic. I ta jelítka a jitrničky k nim patří - kdo si ještě dnes dělá doma vlastní zabijačku?
Když se s ním potkáte, dříve či později si musíte všimnout jeho rukou. Jsou upracované a jsou jedinečným důkazem jeho pracovitosti. A ještě jedna věc vás určitě zaujme - jiskra v oku. Je nepřehlédnutelná i přes léta, která nezapře a ani nezapírá.
„Děkuji mu za nezištnou a obětavou práci, kterou pro město Kunovice i pro Kunovjany udělal,“ říká starostka Majíčková. „Jan Štěrba patří mezi ty, kdo spojují generace předáváním tradic a kulturního dědictví. Bez lidí, jako je on, by další generace neměly na co navazovat. Díky za všechno!“

Tagy článku

TOPlist