Jiří Houka skateboardingu podřídil celý život

Jiří Houka skateboardingu podřídil celý život
Foto: archiv Jiří Houka
Uherské Hradiště Zajímavosti 14 / 06 / 2021

Sedmadvacetiletý skater Jiří Houka z Modré se skateboardingu naplno věnuje už od sedmi let. Prodral se do česko-slovenské skateboardingové špičky a se závodním skejtem sjezdil kus světa.

Skejťáci nový skatepark nedočkavě vyhlíží

Z hradišťské party to zatím dotáhl nejdál. Houči, jak se přezdívá drobnému vousatému klukovi v kšiltovce, neudělá bez prkna ani krok. Kromě skvělého provedení vymakaných triků, grindů jak na railech, tak na bednách, které natáčí na videa, je také jedním z mála Čechů, který kdy zvítězil na španělském poháru v Alicante. Díky úspěchům se dostal do týmu Picnic skateshop a španělského Jart skateboards. „Ač se věnuji spíše dětem, stále mám šest sponzorů,“ usmívá se skejťák, který svému koníčku podřídil celý život. Před čtyřmi lety se přesunul do Prahy, kde jsou lepší pracovní podmínky a hlavně lepší možnosti pro skejtování. Po freestylových letech vede normální život, stará se o rodinu, práci a ve volném čase hodně skejtuje a učí ve skejtové školičce.

Se skejtem jsi projel kus světa - co pro tebe znamená, že se „doma“ staví jeden z nejmodernějších skateparků?

Je to paráda, určitě posun k lepšímu. Co je lepší než investovat do budoucnosti a pohybu dětí? V Uh. Hradišti a okolí je spousta mladých lidí, kteří tohle využijí a ocení, pro město to může být další přísun a obohacení v řadě kulturních a sportovních akcí.

Co vnesl skateboarding do tvého života?

Skejt vnesl do mého života hlavně svobodu, kámoše a cestování.

Za tvé podpory vznikl dokonce hradišťský Skate klub, kde se budou zájemci učit na skatu. Od kolika let se mohou hlásit?

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nejlepší věk je kolem šesti let. Děti se dokážou soustředit, uznávají autoritu a mají chuť se učit. Samozřejmě neříkám, že mladší nebo starší je špatně, záleží na povaze, cílevědomosti a fyzické kondici dítěte. Jen bych rád apeloval na všechny rodiče, ať nenutí děti dělat něco, co nechtějí, není nic horšího než si plnit sny skrz dítě.

Budeš ve Skate klubu učit? Dáváš i soukromé lekce?

Vyučovat budou skvělí instruktoři Aleš Jež a další. Já teď učím v Praze na Štvanici ve skejtové školce třikrát týdně a ve volném čase a o víkendech jsem rád, že si sám zajezdím, odpočinu nebo jsem s rodinou. Soukromé lekce dávám už jen svému prckovi, na ostatní už nezbývá čas. 

A co nový boom koloběžky? Je pravda, že skejťáci a freestyle koloběžkáři se zrovna nemusí?

Osobně nemám problém s koloběžkami ani bikery. Důležité je si uvědomit, že v tom skateparku nejsou sami, brát ohledy na ostatní, aby nedošlo ke zranění, a s tím souvisí i péče o skatepark a jeho okolí. Mám na mysli úklid odpadků a podobně.

Máš radost, že se skateboarding z okrajové záliby vyškrábal až na olympiádu?

Olympiáda rozdělila skejtovou scénu na dvě skupiny. Ze skateboardingu se stal sport a business. Pro někoho je to životní styl, svoboda a pro druhou skupinu tréninky a odříkání. Ať už se k tomu stavíte, jak chcete, určitě jsou tady nové možnosti a motivace jak v závodění, cestování, tak ve stavbě nových skateparků. Věřím, že olympiáda změní celosvětově pohled na skateboarding a posune ho dál.

Skateboarding se řadí mezi nebezpečné, ale vyhledávané sporty. Co bys všeobecně poradil začínajícím nadšencům?

Určitě ať to nevzdávají, ať si nekupují koloběžku a že skejt potřebuje čas a hlavně chuť! Že to bolí a bolet bude, že se padá a padat bude. Že to trvá se něco naučit, o to větší radost z toho máte. Že je to životní styl, svoboda…

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist