Josef Kubáník od neděle roznáší pivo v novém českém seriálu

Josef Kubáník od neděle roznáší pivo v novém českém seriálu
Foto: archiv herce  /  Hospodský Jožka.
Uherské Hradiště Zajímavosti 09 / 01 / 2017

Ivě Pazderkové jsem při vyšetření objevil trojčata. Tak uvidíme, co najdu teď, těší se oblíbený herec Slováckého divadla

Ve více než desítce českých seriálů už hrál lékaře, právníky i psychology. Od neděle jej však budou moci diváci vídat i jako zvědavého a poněkud lakomého hospodského. Řeč je o herci Josefu Kubáníkovi, který se spolu s celou řadou dalších známých herců představí v novém kriminálním seriálu Temný kraj, který bude vysílat TV Prima. Jak si užíval natáčení? S kým se před kamerou potkal a co mu poradila Dana Morávková? I to prozradil v následujícím rozhovoru.

Televize Prima představí v neděli seriál Temný kraj. Co o něm můžete říct?

Jde o dvanáctidílný seriál, ve kterém se budou vyšetřovat sériové vraždy v jedné malé vesnici. A protože tamní kriminalisté nejsou na tak velké sousto připraveni, přijde jim na pomoc eso v podobě Petra Kraje, kterého hraje Lukáš Vaculík.
Na plakátech je Lukáš Vaculík vidět i se psem. Ten hraje taky velkou roli?
Ano, ten hraje podobně velkou roli jako Lukáš. A s nimi i spousta dalších známých herců. (smích)
Vy jste si v seriálu také zahrál. Co?
Já, na rozdíl od Lukáše a zmiňovaného psa, mám roli malou. Po všech doktorech a právnících jsem dostal postavu trochu lakomého, trochu drby milujícího hospodského. Takže něco přesně pro mě.
Za pípou si vás moc nedovedu představit.
Nejste sám. Když jsem přijel na první natáčení, tak mě oblékli do kostýmu a sestry Bártovy, které za seriálem stojí scenáristicky i režijně, spráskly ruce: ty vypadáš jak obsluha z Hiltonu, ne z vesnice. A pak to začalo - nejdřív mi vyměnily košili, pak zkrátily kalhoty, sundaly brýle a když už nebylo co měnit, tak mi nechaly nalepit knír, takže jsem zcela k nepoznání.
To jste asi měl radost, že?
Přiznávám, že ze začátku jsem za to byl i trochu rád, protože jsem nevěděl, co s tou postavou. Přece jenom nejsem hospodský typ, spíše bych se viděl jako kavárenský povaleč. Ale pak mi na jednom natáčení Dana Morávková, když jsem úpěl v maskérně při nalepování kníru, řekla: Co blbneš? To si užij! Konečně jsi úplně jiný, buď za to rád.” A měla pravdu. Od té doby jsem se na každé natáčení těšil a ve finále mi bylo moc líto, že to končilo.
V kolika dílech vás uvidíme?
Měl bych být ve všech, pokud mě tedy nevystřihnou. Ale ta role je malá, takže v některém se mihnu jen při roznášení piva, jindy tam toho mám víc, třeba když najdu u potoka kosti, o kterých si myslím, že jsou z mamuta. On je ten hospodský taky trochu, jak bych to řekl… prostý. (smích)
S kým jste se při natáčení potkal?
Jestli myslíte herce, tak to byla třeba Kristýnka Nováková, kterou většina diváků zná z Pelíšků, kde hrála dceru pana Kodeta, s tou jsme se už ale potkali v Ordinaci, což mi musela připomenout, já jsem si to nepamatoval, za to se stydím. Potom se zmiňovaným  Lukášem Vaculíkem, se Sašou Rašilovem, nebo s Danou Morávkovou, o které jsem taky už mluvil. S tou jsme na sebe měli před koncem roku štěstí, protože jsme na sebe narazili i při natáčení filmu Teambuilding, který by se měl v kinech objevit na jaře. Ale pro mě jsou cenná i setkání s maskérkami, se kterými jsem se vídal u jiných seriálů, s kostymérkami, ale třeba i se zmiňovanými sestrami Bártů. Známe se už několik let a kromě Temného kraje jsem si u nich zahrál v Gymplu s ručením omezeným, nebo v seriálu VIP vraždy.
A další herci?
S většinou jsem se nepotkal, přece jen jakmile nezabrousili do hospody, měl jsem smůlu. Ale na obrazovce bude i Tereza Kostková, Zdena Studénková, Míla Mejzlík a další a další. Když jsem byl na dotočné, tak jsem kamarádce Světlaně psal: Je tady i paní Devátá. Nemyslím v pořadí, ona se tak jmenuje.”
Diváky většinou zajímá, jací jsou slavní herci v civilu…
Kristýnka Nováková je krásná a charismatická. Když se mi jeden den nedařilo a vždycky po skončení záběru za mnou běžela paní režisérka s připomínkami a já jsem byl už nešťastný, tak mě hezky utěšovala. Lukáš Vaculík má rád humor a pořád vymýšlí nějaké srandičky. S Danou jsme si padli do oka, vidíte, to mi připomíná, že jí mám napsat, že budeme hrát v Praze, chce se přijít podívat na Autistu. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nikdy jsem neměl pocit, že by se někdo choval jako pitomec. Všichni byli naprostí profesionálové a velmi přátelští kolegové.
Vraťme se k samotnému seriálu Temný kraj. Jaké jste měl pocity, když jste četl scénáře?
Že to bude opravdu napínavé a že sestry Bártů jsou velmi šikovné scenáristky, které mají přesně zvládnutý žánr. Hltal jsem každou stránku a pořád byl překvapovaný, co všechno se v těch případech stane. Ale to přece nemůžu říkat, to by pak nemělo cenu se dívat, že?
Viděl jste už některý díl?
Není to obvyklé, protože po natočení jde materiál do střižny a my herci pak vidíme výsledek až v televizi, ale na dotočné, což je takové poslední setkání všech tvůrců, nám první díl promítli a byl jsem nadšený, protože hudba, kamera, střih a další složky tomu všemu dodaly ještě další rozměr. Takže v neděli budu u televize sedět znovu.
Natáčení už skončilo?
Ano, jde o uzavřený dvanáctidílný seriál, který jsme dokončili v polovině prosince. Točit jsme ale začali už na konci srpna, takže většina dílů je hotová a všechno to poběží každou neděli ve 20.00 hodin na TV Prima.
Čeká vás nějaké další natáčení, nebo se budete věnovat divadlu?
Naše Slovácké divadlo je pro mě alfou omegou, takže většina energie jde k němu. Pořád budu hrát v Rychlých šípech, pořád budeme se Zdeňkem Trčálkem blbnout v komedii 1+2=6, těším se na další Autisty i na novinku Králova řeč, která bude mít premiéru poslední lednovou sobotu a hraji v ní arcibiskupa Langa.
Takže žádné natáčení na obzoru?
Natáčení bude. Vrátím se zase do Ordinace v růžové zahradě, zrovna čekám na termín od produkce a teď v sobotu mě čeká natáčení nového seriálu, o kterém nesmím říct vůbec nic. Ale po hospodském budu hrát opět lékaře, který se jmenuje Daniel Štěpánek. Je gynekolog, což je fajn, gynekologa jsem už hrál a byl jsem velmi prospěšný, protože jsem Ivě Pazderkové objevil při vyšetření trojčata. Tak uvidíme, co najdu teď. (smích)

Tagy článku

TOPlist