Josefe, nemusíte spěchat, právě nám napsala Rowlingová!

Josefe, nemusíte spěchat, právě nám napsala Rowlingová!
Foto: Česká televize
Uherské Hradiště Zajímavosti 03 / 09 / 2020

Už třikrát jsme v exkluzivním seriálu, který vzniká speciálně pro DOBRÝ DEN, vyprávěli o vzniku nové knihy Jožky Kubáníka HEREC. Dozvěděli jsme se o nápadu, jehož předobrazem byla Lucie Bílá, zjistili jsme, jak novinku psal i to, co na ni řekli Jožkovi nejbližší. „To nejtěžší jsem měl ale před sebou. Dát knihu přečíst nakladatelům, kteří rozhodují, zda ji vydají, nebo ne,“ říká autor.

„Měl jsem knihu rozpracovanou a ani zdaleka nebyla hotová, když jsem se s pány z nakladatelství sešel v jedné pražské restauraci. Bylo to ještě před koronavirem na začátku března, měli jsme dobrou náladu a došla na psaní řeč,“ vybavuje si Jožka. „Nabídl jsem jim, že se můžu pokusit napsat něco úplně nového, ale že si nejsem jistý, jestli by zrovna oni, kteří vydávají Peroutku, knihy o Václavu Havlovi, Kamile Moučkové a dalších osobnostech, o napínavý thriller ze zákulisí showbyznysu stáli,“ přiznává Josef. „Napište slováckou krimi, ať jsou v ní nečekané zvraty,“ popichovali jej Jan Pergler a Jan Dražan. „Slíbil jsem jim, že za dva měsíce, tedy přesně 1. května, rukopis odevzdám, a i když jsem věděl, že je to šibeniční termín, pustil jsem se ihned po návratu z Prahy do práce,” vzpomíná na uplynulé měsíce Jožka. „Pár dnů před zmiňovaným datem jsem měl hotovo, ale byl jsem z reakcí ostřílených nakladatelů nervózní.“

„Jestli se tak moc bojíte, co na to řekneme, tak nám to pošlete z anonymní mailové schránky. Když to bude špatné, budeme dělat, že o ničem nevíme. Když to bude dobré, tak víme, že to přišlo od vás,” navrhli Jožkovi v žertu pánové z nakladatelství Zeď. „A tak jsem to tak udělal. Založil jsem schránku na jméno Joanne Rowlingové a rukopis den před vypršením termínu odeslal. Za pár hodin přišla zpráva. ,Josefe, nemusíte s tím vaším rukopisem spěchat, právě nám napsala Rowlingová a uznejte, že ta má přednost.’ To mě pobavilo, ale věděl jsem, že se následující dny bude lámat chleba,” vzpomíná Jožka. „Asi za 14 dnů přišla zpráva. ,Nemusíte se za nic stydět, je to moc dobré. Co a jak dál probereme osobně.’ Domluvili jsme si pak v Praze schůzku a na ní padlo definitivní rozhodnutí: ,Rádi vám tu knihu na začátku září vydáme’. Měl jsem obrovskou radsost,” přiznává Josef.

„Paralelně se rozjelo několik linií - jak bude vypadat obálka, kdy přesně kniha vyjde, kdo ji pokřtí… Na jedné věci mi ale hodně záleželo. Chtěl jsem si osobně u Lucie Bílé oveřit, že se jí ten příběh, ze kterého vznikla moje napínavá kniha, opravdu stal. Netušil jsem, že to bude nadlidský úkol,” uzavírá pro dnešek Jožka. Co všechno musel udělat, aby se ke slavné zpěvačcce dostal? A co mu na jeho dotaz odpověděla? O tom si přečtete zase za týden.

Tagy článku

TOPlist