Jožka Kubáník radí prezidentovi republiky a hraje v Úče

Jožka Kubáník radí prezidentovi republiky a hraje v Úče
Foto: archiv SD
Uherské Hradiště Zajímavosti 02 / 12 / 2023

Přesně před rokem bylo Hradiště posledním místem, kam za svými příznivci přijel tehdejší generál Petr Pavel. Už tenkrát byl v jeho týmu herec Slováckého divadla Josef Kubáník, který měl na starosti rétorické vystupování kandidáta na prezidenta. I díky jeho radám se z charismatického vojenského diplomata stala hlava státu.

Naša domácí slivovica

Kontakt dnes už prezidenta s uherskohradišťským hercem ale neustal. „S panem prezidentem jsme pořád ve spojení. Když mi zavolá, že by si přál poradit, moc rád to udělám,” říká Jožka poté, co teď strávil několik dnů na Pražském hradě. „Je to pořád ten stejný fajn chlap, jakého jsem poznal před rokem a půl. Řeknu třeba: ‘Pane prezidente, trénink chce našu domáci slivovicu, ta vám ty volby beztak vyhrála.’ Pan prezident se usměje, mrkneme na sebe a oba víme, co se bude dít,” říká Jožka, kterému spolupráce s hlavou státu přinesla celou řadu dalších nabídek.

„Ano, pomáhám šéfům firem, manažerům, ředitelům, ale učitelům nebo obyčejným lidem, kteří se chtějí zdokonalit v rétorice, chtějí se naučit mluvit na veřejnosti nebo je třeba čeká důležitý konkurz a chtějí u něj obstát,” říká Jožka s tím, že každému vymyslí plán přímo na míru, stejně jako tomu bylo u Petra Pavla. „Mohl bych samozřejmě přijít s několika cvičeními, která znám ze školy, mohl bych vysvětlovat, jak fungují hlasivky, ale to nemůže být z mého pohledu úspěšné, protože každý člověk je jiný. Jinak pracujete s introvertem, jinak s extrovertem, jinak s analytickým člověkem, jinak s tím, pro koho jsou na prvním místě emoce. Je to vlastně psychologická práce a moc mě baví,” usmívá se.

Na Hrad by nechtěl

Kromě toho ale Jožka hraje v divadle, pracuje jako jeho mluvčí a týden co týden připravuje rozhovory pro Český rozhlas Zlín. „Divadlo je moje srdeční záležitost, pro to pracuji nejradši. O víkendech, o večerech, kdykoliv. Každou chvíli se mě ale někdo ptá, jestli bych nechtěl být na Hradě, a já vždycky odpovídám, že nechtěl. Potřebuju ke svému životu kreativitu, potřebuju pořád něco tvořit, vymýšlet, nemohl bych být úředníkem, i když kolegy a kamarády na Hradě obdivuji a moc rád je vždycky vidím,” uzavírá Jožka Kubáník, který se právě připravuje na další živou Pohovku a má za sebou 140. reprízu komedie Úča musí pryč!”.

Tagy článku

TOPlist