Jsme úplně normální rodina

Jsme úplně normální rodina
Staré Město Zajímavosti 09 / 10 / 2008

Mlsat hořkou čokoládu a projíždět se na kole, v tom si Standa libuje

Třináctiletý Staroměšťák Standa Špaček se narodil předčasně, v šestadvacátém týdnu. Od narození je na vozíčku. „Ze začátku to byl pro nás obrovský šok. Cvičili jsme, doufali, plakali, zkoušeli věci možné i nemožné, a přesto věřili, že to nebude konečná diagnóza,“ vrací se ve vzpomínkách maminka. „Měli jsme ale obrovské štěstí, že je Standa šikovný kluk, se kterým se domluvíme a zažijeme spoustu legrace, i když nechodí a motorika mu zrovna moc nefunguje,“ usmívá se maminka, kterou v nejhorších životních chvílích podržel manžel. Nenadálou situaci v rodině zvládl a neutekl tak, jako mnozí jiní otcové, kterým se narodí postižené dítě.
Marta Špačková ještě donedávna učila na klavír jen dvakrát týdně na základní umělecké škole. Dnes už zvládá plný úvazek. Na střídačku se s manželem věnují postiženému Standovi a o sedm let mladšímu Kájovi. „Skloubit práci a kluky je těžké, ale zvládáme to. Když přichází manžel z práce, já odcházím vyučovat do školy. Víkendy trávíme společně. Standa už je velký a manipulace s ním je čím dál složitější,“ poprvé si povzdechla maminka, která syna ráno obléká a přepravuje do školy, kam chodí každý den. Odpoledne poslouchá rádio, hraje si s bráškou - staví kostky, vystřihuje si a dělá úkoly do školy. Kromě hořké čokolády je jeho velkou radostí jízda na kole, které mu táta sestrojil, už když byl malý. „Je to pro něj skvělá rehabilitace. Na projížďkách jej musíme doprovázet, takže je to příjemné odreagování na čerstvém vzduchu i pro nás,“ dodává maminka, která důrazně připomíná, že v žádném případě od nikoho nechce lítost a soucit. „Standu bereme jako úplně normálního kluka se všemi radostmi, zlobením i starostmi. Jeho zdravotnímu stavu se přizpůsobila celá rodina a nedělá nám to žádné dramatické problémy,“ uzavírá povídání Marta Špačková.
Rodina měla štěstí, že drží pohromadě. Společně jezdí na chalupu do Beskyd, dovolenou i k moři a zažívá úplně normální problémy při výchově svých dvou synů.

autor: IVA TYMROVÁ
TOPlist