Kandiduje na korunku pro Zlatého Ámose

Kandiduje na korunku pro Zlatého Ámose
Foto: sal  /  Na běžkách - Jakmile napadl první sníh, Jiřina Gogolová vzala školáky na běžky...
Kunovice Zajímavosti 13 / 01 / 2009

Šestiletý půst je u konce. Slovácko má zásluhou Jiřiny Gogolové z kunovické Základní školy U Pálenice opět želízko v anketě o nejoblíbenějšího učitele roku Zlatý Ámos. Její nominaci do šestnáctého ročníku soutěže podpořili žáci více než stovkou podpisů, čímž druhou nejstarší členku kantorského sboru mile šokovali.
„Má vždy úsměv na tváři, který nám pomáhá zvládnout i těžší úkoly. Dokáže povzbudit a vymáčknout z nás to nejlepší. Je veselá, ale zároveň i přísná, a to je dobře. Sport je pro ni vším,“ s takovou charakteristikou žáci poslali svou učitelku do boje o korunku pro Zlatého Ámose. „Její entuziasmus jí mohou závidět vyučující o dvě generace mladší, je obdivuhodné, jak dokáže děcka pro věc nadchnout. I když je třeba státní svátek, tělocvična je plná holek, které s ní hrají volejbal,“ smeká před kolegyní Marek Tvrdoň, ředitel základní školy.
Jiřina Gogolová se kantořině naplno věnuje už čtyřiatřicátým rokem, na půdu kunovické školy přišla v roce 1993. Její specializací je tělesná výchova a německý jazyk. Když za ní přišli zástupci žákovského parlamentu, jestli souhlasí s nominací na Zlatého Ámose, byla dojatá. „Vždyť v učitelském sboru jsem druhá nejstarší, divila jsem se, že si nevybrali z mladších kolegů. A navíc jsem o anketě popularity ani nevěděla, o to víc mě jejich volba mile překvapila,“ svěřila se Gogolová. Věk jí však rozhodně není na obtíž, vitality, energie a nadšení má stále na rozdávání, čímž si získala srdce žáků. Její oblíbenost stoupá ze dne na den. „Tělocvikáři jsou zpravidla oblíbení,“ říká skromně Gogolová, která se však žákům obětuje nad rámec osnovy.
A výsledky na sebe nenechávají dlouho čekat. Medailové úspěchy, případně i jen účasti na celostátních finále soutěží ve stolním tenise, gymnastice nebo atletice hovoří za vše. „V kondičním víceboji Chceme se líbit jsme s holkami na první pokus skončily bronzové a napodruhé dosáhly na vítěznou trofej. Před třemi lety jsme zase zlomily hegemonii Zlína a po vítězství v krajském kole pronikly do republikového finále, v němž jsme byly osmé. A nesmím zapomenout atletický Pohár rozhlasu, osmé místo bylo opět super výsledkem,“ shrnula v kostce největší zápisy kunovické školy Gogolová, která je pro kantořinu stále stejně zapálená jako před 34 lety, když si poprvé stoupla za katedru. „Učím stále ráda a s chutí. Ale jinak se to snad ani dělat nedá,“ má jasno maminka dvou dospělých dcer.
Jestli se probije až do březnového šestičlenného finále v Praze, ukáží už regionální kola, v nichž žáci musí návrhy obhájit. Záleží tedy hlavně na nich, jestli Jiřina Gogolová postoupí do semifinále, případně finále. 

TOPlist