Koně pomáhají léčit na Slovácku již osm let

Koně pomáhají léčit na Slovácku již osm let
Foto: TJ MONTY DS  /  Jízda na speciálně vycvičených koních pomáhá v léčbě pohybových poruch.
Slovácko Zajímavosti 17 / 10 / 2009

Provozovatelé hipoterapie se však obávají budoucího financování

Hipoterapie, neboli rehabilitace prováděná pomocí jízdy na koni, na Slovácku doslova zakořenila. Již osm let zde totiž působí TJ MONTY DS, které se s velkým nasazením a odhodláním věnuje koním, kteří jsou pak využíváni pro terapii pohybových poruch především u dětí. Teď se však jeho představitelé obávají o budoucnost. Pokud by totiž prošly legislativní návrhy některých poslanců, mohla by finančně náročná hipoterapie přijít o jeden ze svých významných zdrojů finančních prostředků.
„V poslední době mne přímo zdvihla ze židle aktivita některých poslanců ohledně loterijního zákona, především pak jejich nápad na „znárodnění“ výtěžku z loterií, který by měl být směřován do speciálního státního fondu. Do regionů, kde tyto peníze díky nadacím dělají hodně prospěšného a dobrého, by měly být rozdělovány z „centra“. Nevěřím, že by se nám po schválení takového zákona v budoucnu podařilo získat finanční prostředky na naši činnost. Páni poslanci by se měli nad svým jednáním zamyslet, vždyť místo aby pomáhali, tak škodí,“ nebere si servítky Vladislava Jurásková, předsedkyně TJ MONTY DS Kunovice.
Provozování hipoterapie je podle jejích slov závislé na mnoha faktorech. „Velmi důležité je získání vhodného koně, který má klidnou a vyrovnanou povahu, jeho ustájení, každodenní ošetřování. Je nutné mít prostory k provádění této činnosti, vyškolenou rehabilitační sestru a vhodného vodiče. Všechny tyto aktivity potřebují dostatečnou finanční pomoc. Veškeré náklady potřebné na provoz hipoterapie zajišťuje TJ MONTY DS pomocí sponzorů a nadací. Již od začátku nám pomáhá svými granty uherskohradišťská Nadace Děti - kultura - sport, jejímž hlavním mecenášem je společnost Synot Tip,“ dodala Jurásková.
„Ne každý měl to štěstí narodit se zdravý. Naši klienti jsou děti s vrozeným zdravotním handicapem, děti po úrazu nebo dopravních nehodách. Je to činnost, na které nelze vydělávat, i když si to někteří lidé myslí. Vlastně ano, vyděláváme na tom. Naší odměnou je šťastný úsměv malého klienta, který usedá na toho ,,svého koně“, veselé výkřiky radosti, když se dotýká jeho teplého těla a hladí jeho sametovou srst. Je nám odměnou úsměv rodičů, kteří pozorují své šťastné děti, zaznamenávají změny chování, ale i změny zdravotních potíží k lepšímu. A za tohle všechno děkujeme,“ připojila upřímně poděkování Jurásková.

 

autor: MICHAL DVOULETÝ

Tagy článku

TOPlist