Kouzelníci čarují v Las Vegas

Kouzelníci čarují v Las Vegas
Zlín Zajímavosti 20 / 10 / 2014

Potkali se svými vzory a ikonami Siegfriedem a Royem

Kdo by ve světě šedých rutinních dnů nepotřeboval občas vykouzlit na tváři úsměv? A když všechno ostatní selže, jsou tady kouzelníci Lukáš a Pavel! Tito dva nadšenci do magie nemají v České republice konkurenci a ani na chvíli se nezastaví. Pokud zrovna někde nevystupují, tak zkoušejí iluze a trénují zvířata, vymýšlejí nové triky a jezdí na soutěže a festivaly. Kouzla nás fascinují, shodují se kluci.
Lukáš Jašek, jehož umělecké jméno je Šeklin, miloval triky a kouzelnické kousky už od dětství. Chodil do cirkusů, kde nejvíce obdivoval kouzelnickou show. Ta ho tak upoutala, že se rozhodl vymyslet svoje vlastní kouzlo. A pak už ho magie nepustila. Chtěl jsem být výjimečný, říká Lukáš. Pohybuje se v kouzelnické branži už od 10 let, kdy si vypůjčil knihu o kouzlech a začal je zkoušet. Brzy se stal členem Unie moravských kouzelníků a Českého magického svazu a v Domě dětí a mládeže v Otrokovicích vedl svůj vlastní kouzelnický kroužek.
Takto odstartoval svoji slibnou kouzelnickou kariéru. Účastnil se soutěží a vyhrával ocenění, začal pořádat představení pro veřejnost. Jeho první vystoupení bylo pro mateřskou školku. Dostal jsem za něj 80 korun, vzpomíná Lukáš.
Nyní se snaží najít si čas jak na studium na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, tak na kouzla, která provozuje 16 let. S tak nabitým programem to ale není lehké, zvlášť když s Pavlem jezdí po celé České republice, Slovinsku, Rakousku, Spojených arabských emirátech a dalších zemích.
Zatímco Lukáš jako dítě vymýšlel kouzla, Pavel choval zvířata. Pavel Endlicher, kterému je 22 let, dostal svého prvního mazlíčka v 8 letech. Byla to korela, kterou jsem pojmenoval Alexandr von Nikol, směje se Pavel. Od té doby jeho soukromá zoo jen rostla. Mezi jeho miláčky patří například krajta zelená, papoušek ara ararauna, chameleon a čistokorevné kočky. Vyhrál také mnoho chovatelských soutěží a účastnil se dobrovolných prací v zoo.
A stejně jako Lukáš, i Pavel obdivoval různé show, zvláště vystoupení se zvířaty, a zde také dostal svůj první nápad na kouzlení. Jako jedenáctiletý hoch ve špičatém klobouku a plášti vykouzlil pro své spolužáky plyšového papouška z kapesníku.
Přestože je Pavel ve čtvrtém ročníku na Právnické fakultě brněnské Masarykovy univerzity, kouzla nezanedbává. S Lukášem tráví hodně času, a to ať už se jedná o trénink nebo vystoupení, která mají od čtvrtka do neděle. V tyto dny jsou pak plně zamluveni a jezdí se svými představeními po celé republice.
Kouzelníci se seznámili náhodou při setkání s přáteli. Debatovali o jejich společném obdivu pro kouzla a slavné osoby v oboru Siegrieda a Roye, americko-německé duo známé svou prací s velkými kočkovitými šelmami, a již ten večer se dohodli, že vytvoří společné číslo. Vznikl tým nadšených a nadaných iluzionistů, který jezdí po celém světě a vystupuje s Karlem Gottem či pro katarského prince.

Za svými vzory vážili cestu do Las Vegas
Pavel a Lukáš již se svými iluzemi získali mnoho ocenění, ale svoji show neustále obměňují a rozšiřují. Svoje zázemí měli doposud ve Zlíně, ale nyní jim už nestačí prostory na houf králíků, hejno hrdliček a všemožné papoušky. Proto se rozhodli přestěhovat ze Zlína do Brna, Pavlova rodného města, kde je větší zájem o takováto představení a kde mají více místa pro své miláčky. U domu v Brně začaly vznikat voliéry pro velké exotické papoušky, výběhy pro králíky a další zázemí pro zvířata, která se zde mají lépe než v zoo. Zde také iluzionisté pokračují ve výcviku ary ararauny, žluto-modrého papouška, který dorůstá až 85 centimetrů.
Na výběr dávají kouzelníci ze šesti magických programů. Nabízejí tři různá představení pro děti, vystoupení pro dospělé a mikromagii, aneb kouzla ke stolu, tedy triky s kartami či hodinkami. Ale jejich největší chloubou, se kterou vyhráli mistrovství České republiky, je takzvaná Las Vegas show. Tato show je u nás naprostá novinka, která byla inspirována programy, které Lukáš zhlédnul na své cestě do Las Vegas v minulém roce.  
Las Vegas show je 15minutový program složený tak, že na sebe kouzla bezprostředně navazují - za krátkou čtvrthodinu se na pódiu vystřídá přes sedm velkých a složitých iluzí. Jednou z jejich nejlepších a nejúspěšnějších iluzí je takzvaná Flying Box, tedy Létající krabice. Jak název neuvěřitelného kousku napovídá, na jevišti se proletuje papírová krabice i s člověkem uvnitř. Většinu těchto iluzí vlastní a prezentují Lukáš a Pavel jako jediní v ČR.
Další vývoj vypadá pro moravské kouzelníky velmi slibně. Na začátku října 2014 odletěli do Las Vegas, aby se tady potkali se svými vzory a ikonami magie Siegfriedem a Royem a zkonzultovali s nimi zahrnutí kočkovitých šelem do svých představení. Nemůžeme se dočkat, usmívali se před odletem kluci, už máme spoustu nápadů,  co provést s takovými velkými kočkami. Samozřejmě něco takového vyžaduje neuvěřitelné množství peněz a času z Pavlovy a Lukášovy strany, ale jim to evidentně nevadí a jsou z takovéto možnosti nadšení.
Od cesty do Spojených států si slibují získání nových kontaktů a načerpání inspirace. Také dostali pozvánku do nejprestižnějšího kouzelnického klubu na světě, který se jmenuje The Magic Castle, tedy Magický zámek, a nachází se přímo v Hollywoodu v Los Angeles. Jeho členy jsou slavní kouzelníci jako výše zmínění Siegfried a Roy nebo David Copperfield či Chris Angel, toto místo mají v oblibě i celebrity, například Madonna či Pink. Na tomto prestižním místě se odehrávají úžasná představení, organizují se luxusní setkání a jí se ve špičkové restauraci. Najdete zde také vše ohledně kouzel v obrovské knihovně a počítačové databázi, která je však přístupná pouze řádným členům, kteří složili náročnou zkoušku.
A co si Pavel a Lukáš malují do budoucnosti? Plánují si koupit dalšího papouška a jejich vysněné kočky, rádi by uspořádali turné po České republice i s ostatními českými kouzelníky a časem by chtěli svá představení přesunout za hranice do Evropy či do Ameriky, kde je po takovýchto představeních větší poptávka.
Nezbývá než jim popřát co nejvíce úspěchů a čekat, kdy uslyšíte ve vašem městě řev divokých šelem nebo zahlédnete světové show.

TOPlist