Lidé byli v odporu jednotní,vzpomíná Jančář

Lidé byli v odporu jednotní,vzpomíná Jančář
Uherské Hradiště Zajímavosti 21 / 08 / 2008

Mezi těmi, kdo si okupaci naší vlasti vojsky zemí Varšavské smlouvy pamatují velmi dobře, je Josef Jančář z Uherského Hradiště. Do paměti se mu vryla především hesla napsaná na zdech domů, jednotnost lidí a také to, že kvůli okupaci přišel o dlouho plánovanou dovolenou.
„Balil jsem si tehdy věci na dovolenou, na kterou jsem měl nastoupit příštího dne, když jsem z rádia uslyšel, že vojska Varšavské smlouvy překročila hranice našeho státu. Bylo jasné, že mám po dovolené. To ovšem nebylo to nejdůležitější. Tím byl pocit bezmoci,“ vzpomíná na srpnové události před čtyřiceti lety muž, který v té době pracoval ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.
Když šel Jančář na druhý den do zaměstnání, nemohl si nevšimnout vzdoru, který se projevoval zejména zaťatými pěstmi obyvatel vysílaným směrem k sovětským okupantům, roznášením letáků a v heslech napsaných na omítkách domů či ve výkladech obchodů. „Na umprumce byl například nápis: Ať žije Dubček. Dokonce jsem měl možnost vidět obsazování sekretariátu Komunistické strany, bydleli jsme totiž v Kollárově ulici, takže jsem to měl přímo před očima,“ vzpomíná Jančář, který svůj nesouhlas s okupací dal otevřeně najevo. Nejprve, když byla delegace sovětských důstojníků uvedena do muzea, opustil na protest budovu. Krátce nato napsal do tehdejší Slovácké jiskry článek, ve kterém se projevil i veřejně, a stálo ho to místo.
„Dostal jsem se na seznam normalizátorů jako člověk, který měl být odstraněn. Seznam byl dokonce na počátku devadesátých let, po sametové revoluci, uveřejněn v novinách, takže jsem to měl pak i černé na bílém. Teď už je ta doba naštěstí dávno pryč a doufám, že ničím podobným již náš národ nebude muset projít,“ věří Jančář.

autor: ZDENĚK HYNEK
TOPlist