Na pohovce Jožky Kubáníka dnes s Ladislavem Špačkem

Na pohovce Jožky Kubáníka dnes s Ladislavem Špačkem
Foto: Tomáš Chrástek
Zlín Zajímavosti 16 / 07 / 2021

Na pohovce Jožky Kubáníka - tak se jmenuje pořad Českého rozhlasu, ve kterém uherskohradišťský herec hostí nejenom své přátele z umělecké branže, ale i lékaře, novináře či psychology. Jaké to bylo, když si do vysílání pozval mistra etikety Ladislava Špačka?

„Když jsem si zvolil téma slušné chování, věděl jsem, že tím správným hostem bude pan Ladislav Špaček. S rozhovorem souhlasil a dohodli jsme se na určitý čas, ale za pár dnů zazvonil telefon a přišla špatná zpráva. Pan Špaček spadl ze schodů tak nešťastně, že si způsobil tříštivou zlomeninu ruky a musel na operaci. Přesto na nás ale myslel a nabídl nám natočit rozhovor ještě předtím, než do nemocnice odjel - inu slušné chování nezapřel.

Pak jsem se přátel, kteří rozhovor slyšeli, ptal, jak na ně působil, a všichni se shodili, že ani v nejmenším nebylo znát, že někdejšímu mluvčímu pana prezidenta Havla v tu chvíli vůbec nebylo dobře. A co mi Ladislav Špaček odpověděl třeba na otázku, zda si myslí, že dnes je společnost daleko vulgárnější než před takovými dvaceti lety? ,Bezpochyby je to tak. Umíte si představit, že by před dvaceti lety prezident ve veřejnoprávním rozhlase říkal slova, jaká pronesl nás současný prezident?’ zamýšlel se pan Špaček. ,Umíte si představit, že by před dvaceti lety byl internet plný výrazů, při kterých dříve maminky zakrývaly dětem uši? Dnes je doba hodně otevřená a spousta lidí si to vykládá tak, že už je možné úplně všechno. Vidíme to na oblečení, vidíme to na chování, vidíme to na vyjadřování, které směřuje ke stále větší vulgaritě. Dnes už ta sprostá slova nejsou ničím mimořádným. A je to škoda. Protože ty vulgarismy mají v jazyce svoji funkci. Jsou tam proto, abychom, když si upustíme kladivo na nohu, měli co říct. Jestli ta slova ale říkáme dvacetkrát denně, tak pak nemáme co pronést.’

Záznam celého rozhovoru, ve kterém dojde i na zajímavé historky z Hradu, ale i ze společenských akcí, kde se pan Špaček často objevuje, je k poslechu na webu Českého rozhlasu Zlín a už tuto sobotu od 15.00 přivítám ve vysílání další zajímavé hosty. Těším se, že si je poslechnete, nebo se o nich brzy dočtete i na stránkách DOBRÉHO DNE.”

Tagy článku

TOPlist