Na pohovce s hercem Janem Hrušínským

Na pohovce s hercem Janem Hrušínským
Foto: promo Český rozhlas Zlín
Zlín Zajímavosti 03 / 07 / 2021

Na pohovce Jožky Kubáníka - to je pořad, který pravidelně každou sobotu od 15.00 vysílá Český rozhlas Zlín. Oblíbený herec v něm už hostil přes třicet osobností. Byli mezi nimi herci, zpěváci, režiséři, ale také novináři či lékaři. Jaké to bylo, když si Jožka pozval herce a principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského?

Panu Hrušínskému jsem původně telefonoval s prosbou přemluvit do vysílání Jiřinu Bohdalovou, protože představitelka Fany, ale i hlavní role ve strhujícím Uchu či Nesmrtelné tety hraje v jeho divadle. Byl to vlastně poslední pokus získat ji na moji rozhlasovou pohovku, protože všechny ostatní selhaly. „To asi nevyjde,” řekl smutně. „Paní Bohdalová už dala ke svým devadesátinám tolik rozhovorů, že další odmítá. Ale je to škoda,” dodal a mě napadlo, že si o slavné herečce můžu vlastně povídat i s ním. Souhlasil.

Když jsem mu za pár dnů telefonovat znovu, tentokrát už ze studia rozhlasu, měl dobrou náladu a vyprávěl o paní Jiřině spoustu neuvěřitelných historek. Co mi odpověděl třeba na otázku, jaká je paní Bohdalová při zkouškách v divadle? Jestli má svoji jasnou představu o roli, nebo oddaně naslouchá režisérům? „Pokud zjistí, že režisér je profík, který ví, co chce, tak je velmi pokorná a poslušná herečka, nicméně není radno ji během hraní a zkoušení podvádět. To potom neodpustí nikomu. Vyžaduje maximální soustředění a odevzdanost roli. Zažil jsem, když jednomu významnému a slavnému herci na jevišti při zkoušce řekla: ,To budeš hrát takhle blbě i večer, nebo začneš hrát opravdu?’ A on pak začal hrát opravdu…”

Záznam celého rozhovoru, ve kterém Jan Hrušínský vypráví třeba i to, jak díky Jiřině Bohdalové objevil ztracený recept od maminky nebo co dal slavné kolegyni k narozeninám, najdete na webu Českého rozhlasu Zlín a těšte se na sobotu, v 15.00 přivítám ve vysílání další hosty a brzy vám je představím i tady na stránkách DOBRÉHO DNE.

Tagy článku

TOPlist