Nad cestou do Česka jsem ani chvíli neváhal

Nad cestou do Česka jsem ani chvíli neváhal
Foto: sal
Uherskobrodsko Zajímavosti 03 / 09 / 2014

Vzpomínkových oslav k 70. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty se zúčastnili také dva američtní veteráni. Navigátor Loy Dickinson, který byl sestřelen poblíž Přečkovic a na padáku přistál poblíž Rudimova, a čtyřiadevadesátiletý Chuck Childs. Tento pilot bombardéru B 17, který dokázal během války završit padesát úspěšných letů, působil i po válce v Evropě. V rámci takzvané berlínské krize byl účastníkem leteckého mostu spojujícím Západní Berlín se zbytkem západního světa.

Měl jste v minulosti možnost navštívit Českou republiku, nebo se teď jedná o první návštěvu?
Jsem tady poprvé. Před sedmdesáti lety jsem měl to štěstí, že jsem nad tehdejším Československem jen přeletěl. Na rozdíl od jiných, kteří byli sestřeleni, anebo přímo na vašem území našli smrt. Tehdy jsem letěl v první formaci, tu tehdy nepřítel nestihl napadnout.
Nechtěl  jste se do Česka podívat už dřív?
Vždycky to bylo moje přání, ale vyplnilo se mi až teď. Nebyla příležitost. Když se naskytla možnost přiletět na oslavy, byl jsem první, kdo se přihlásil. Vzhledem k tomu, kolik mi je let, pochybuji, že bych se ještě vrátil. Proto si to užívám. Ale jak se říká: Nikdy neříkej nikdy.
O víkendu si na několika místech Brodska připomínali událost ze srpna roku 1944. Jaký na vás udělaly dojem?
Měl jsem i slzy v očích. Bombardování tehdy bylo těžké, ale mnohem těžší bylo být zasažen. Všichni přátelé, kteří to nepřežili, pořád na ně musím myslet. Teď, když na ně vzpomínáme, všechno se ve vzpomínkách vrací. Mým úkolem bylo shodit bomby, ale podle mě si velkou úctu zaslouží i místní lidé, kteří tvrdě bránili svou svobodu a bojovali proti nepříteli.
Kolik členů z vaší posádky ještě žije?
Já a ještě dva. Ti sice byli zranění v jiné misi, ale dožili se také devadesáti let.
Měli jste před sedmdesáti lety nějaké signály o tom, že by vás Němci mohli napadnout?
Na jednu stranu to překvapení bylo, ale na druhou ani ne. Stávalo se, že se během mise letadla ztrácela. Pokaždé jsme šli do akce s tím, že se nemusíme vrátit. Byla válka. Počítat jsme museli se vším. Ale nikdy jsem neměl strach. Kdybych mohl, ani dnes bych neváhal a do akce bych šel znovu.


Tagy článku

TOPlist