Napsal přes sto literárních pořadů pro rozhlas a také poezii
Foto: Jaroslav HRABEC / Čáp v roce 1995 na skautském Jamboree.
Už jen heslovitý výčet aktivit a činností Gusty Čápa ukazuje na velmi rozmanitý a pozoruhodný život. Sokol, skaut, učitel na základní, střední i vysoké škole, sportovec-fotbalista, basketbalista, kapitán basketbalové reprezentace, metodik tělesné výchovy a sportovní funkcionář, spisovatel, autor rozhlasových her, člen protifašistického odboje, vězeň koncentračního tábora, člen českého olympijského výboru, čestný občan města Uherské Hradiště.
Otec byl hoteliér, Augustin bydlel v hotelu Grand
Vstoupil do Skautu na počátku dvacátých let společně se svými třemi vrstevníky ze školy i Sokola. Gusta (Athos) s dalšími ze tří hradišťských mušketýrů, Tondou Hrbkem (Aramis), Svaťou Půdou (Porthos) a Františkem Kožíkem (d´Artagnan) se zapojili do činnosti družiny vedené Bohumilem Šupkou. Lákaly je skautské ideály a zejména výlety a dobrodružství v přírodě. Ve skautu pak působili až do roku 1927, kdy odmaturovali na gymnáziu a rozjeli se za dalším studiem.
Do Hradiště se Čápovi přistěhovali v roce 1918, když si Gustův otec, hoteliér, pronajal hotel Grand, ve kterém také bydleli. Absolvoval reálné gymnázium v Uh. Hradišti a poté vystudoval tělesnou výchovu, zeměpis a kartografii na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity. Po studiu čtyři roky působil jako učitel tělocviku na měšťanské škole v Uherském Hradišti, kde jeho kolegou byl také Bedřich Beneš Buchlovan, který mu pomohl vydat první sbírku jeho poezie. Jako učitel tělocviku se záhy stal představitelem sportovního dění v Uherském Hradišti. V roce 1937 odchází učit na gymnázium do Hodonína.
V kritických letech 1938-39 stál třikrát v pevnostních opevněních Moravy a od vpádu fašistické armády pracoval v národním odboji. Generál V. Štěrba jej jmenoval velitelem jednotky Obrany národa. Zradou byl však odhalen. Po zatčení gestapem, vyslýchání a věznění na Špilberku a v Kounicových kolejích byl odsouzen stanným soudem a následně prožil 5 let ve vězení a v koncentračním táboře Mauthausen. Zatčen a vězněn byl i jeho otec a bratr. Všichni tyto útrapy přežili.
Po válce Gusta přechází vyučovat tělovýchovu na Masarykovu univerzitu v Brně. Krátce pracuje i na ministerstvu školství, kde se zasloužil o to, aby na všech vysokých školách byly zřízeny katedry tělovýchovy a sportu. V následujícím období, až do odchodu do důchodu, pak působí jako vedoucí katedry tělovýchovy a sportu na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy univerzity v Praze. Je zvolen předsedou Ústřední sekce košíkové při ÚV ČSTV na období 1957-1961, poté je další volební období jejím místopředsedou.
Stává se také členem Československého olympijského výboru, podílí se na organizaci univerziád a spolupracuje s předsedou Mezinárodního olympijského výboru Juanem Antoniem Samaranchem. V roce 2005 je mu uděleno ocenění Za celoživotní přínos sportu.
Napsal přes 100 literárních pořadů pro Čs. rozhlas, většinou her pro mládež, z nichž několik získalo ocenění. Psal také poezii.
Město Uherské Hradiště, kam se stále velmi rád vracel, mu v roce 2006 udělilo čestné občanství.
doc. RNDr. Augustin Čáp, CSc. 13. 6. 1908 Praha-Letná - † 19. 4. 2006 Praha