Ne a ne vyslovit správně odborné názvy diagnóz...

Ne a ne vyslovit správně odborné názvy diagnóz...
Foto: JK  /  Kolegové na place i v povolání.
Praha Zajímavosti 14 / 01 / 2019

Seriál DOBRÉHO DNE ze zákulisí natáčení populárního TV seriálu

Po vánoční pauze se dnes na televizní obrazovky vrací Modrý kód. Úspěšný seriál TV Prima, který pravidelně sleduje přes 800 000 diváků a v němž herec Slováckého divadla Josef Kubáník hraje postavu gynekologa Daniela Štěpánka. DOBRÝ DEN v exkluzivním seriálu přibližuje, jak vypadá samotné natáčení. Před týdnem jsme herce opustili ve chvíli, kdy přichází klapka.

Oznámí číslo obrazu a číslo záběru, to kvůli následnému střihu, aby bylo jasno, který obraz zrovna točíme, poté se ozvou i kameramani, že jedou kamery, a asistent režie, který je přímo na place, řekne ono magické: Akce!” prozrazuje Jožka, jenž si už zahrál ve více než desítce českých seriálů. “Režisér s ostatními v tu dobu sedí u monitoru a když je něco potřeba, mluví s námi prostřednictvím reproduktoru. Ideální je, když celý průjezd zvládneme bez chyby, ale protože jsme lidi, stane se, že někomu vypadne to správné slovo, nebo se prostě něco nepovede. Pokud nejde o zásadní chybu, režisér rozhodne, od kterého místa se vrátíme, a pokračujeme dál. Pokud je to chyba větší, záznam se zastaví a všechno znovu opakujeme od začátku,” dodává Jožka. Někdy je obraz složitý, protože jeho součástí je i technika, rekvizity, takže se stane, že vám najednou nejdou sundat gumové rukavice, nebo se odlepí hadička, nebo zkrátka ne a ne vyslovit správně odborné názvy diagnóz, ačkoliv doma jste to uměl bezchybně. To dáme třeba čtyřikrát,” přibližuje herec.

Důležité je při natáčení myslet ale i na další věci, ne jen na samotný text. Nemůže se stát, že mám jednou ruce v kapse a když obraz opakujeme, mám je třeba založené. Režisér a střihač mohou totiž použít jiné záběry z jednotlivých průjezdů a divák by se pak nestačil divit,” usmívá se Jožka. Natáčení jednoho obrazu, který diváci v televizi vidí třeba tři minuty, trvá přibližně tři čtvrtě hodiny, záleží na jeho složitosti. “A potom už čekáne na dvě kouzelná slovíčka, a to ,obraz hotov’. Jakmile se ozvou, víme, že je natočeno,” uzavírá Josef Kubáník s tím, že se natáčí přibližně s dvou- až tříměsíčním předstihem ve vysílání. “Zrovna minulý týden jsem točil díl číslo 161 a dnes bude v televizi 144. díl.”

Příště se podíváme, jak to vypadá na seriálovém operačním sále.


Tagy článku

TOPlist