Nejsme trestnice! tvrdí ředitelka Frühaufová

Nejsme trestnice! tvrdí ředitelka Frühaufová
Uherský Ostroh Zajímavosti 09 / 09 / 2008

Negativní článek o dětských domovech rozzlobil jejich ředitele

Dětské domovy, nejhorší trestnice dneška a Sedmnáct tisíc dětí hnije v dětských domovech, tyto věty se nedávno objevily v celostátním deníku v Diáři Martina Komárka a řádně rozhněvaly ředitele snad všech dětských domovů v republice. Ředitelka Jana Frühaufová z Uh. Ostrohu šla ovšem ještě dál. Usoudila, že jejich autor nezná skutečnou situaci v domovech, a rozhodla se ho pozvat na exkurzi, aby si obrázek o výchově v těchto zařízeních mohl udělat sám.
„Samozřejmě by bylo ideální, kdyby dětské domovy nemusely vůbec existovat a děti by mohly žít jen se svými blízkými, ale realita je bohužel jiná. Ti blízcí totiž často žijí takovým způsobem, že jsou jim děti odebrány. S pěstounskou péčí nesouhlasí a o adopci ani nemluvě. Kde ty děti pak mají žít - pod mosty, v kanále?“ uvítala v dětském domově zvídavým dotazem Martina Komárka jeho ředitelka Jana Frühaufová, která se rozhodla, že dá pisateli možnost poznat během několika dnů skutečnou situaci v dětských domovech.
Aby Komárek navíc nenabyl dojmu, že Ostroh je jen světlou výjimkou v zaběhnutých kolejích, nabídla mu možnost navštívit i jakýkoliv jiný dětský domov ve Zlínském kraji, což Komárek využil a navštívil ještě Bojkovice a zlínské Lazy. Schůzce určitě napomohlo i to, že se jí zúčastnili i ti, kterých se to týká, současní i bývalí obyvatelé z několika dětských domovů. „Mně dětský domov velmi pomohl. Když jsem totiž přišel, byl jsem na tom tak, že jsem propadl ve druhé třídě základní školy a měl jsem problém udržet pozornost. Teď studuji průmyslovku ve Znojmě a můžu říct, že se mnou nejsou žádné kázeňské ani jiné problémy,“ řekl Gracián Svačina z dětského domova v Jemnici.
Jiný, dnes již bývalý, obyvatel dalšího z dětských domovů Miloš Nguyen poté prozradil, že ačkoliv mnohé z dětí jezdily alespoň v létě na pár dnů do svých bývalých domovů, doma se tam necítily. „Brali jsme to jako výlet za známými a nedělalo nám to sebemenší problém, ale doma jsme už byli v dětském domově,“ uvedl Nguyen.
Komárek poté sám přiznal, že článek, který psal záměrně v provokativním duchu, poněkud přehnal. „Důvodem napsání článku nebylo popsat situaci v dětských domovech, ale upozornit na skutečnost, že se manželé Rosnerovi, kteří se jako pěstouni ujali několika dětí, dostali do vězení jen kvůli tomu, že někomu dali pár facek. Nyní vidím, že i dětské domovy mohou být vhodnou alternativou pro děti, o které rodina buď nestojí anebo nezvládá jejich výchovu. Zasadím se proto o to, aby příště vyšel skutečně objektivní text,“ přislíbil Komárek.

TOPlist