Nemocnici chybí krev. Slovácké divadlo s tím pomáhá

Nemocnici chybí krev. Slovácké divadlo s tím pomáhá
Foto: ilustrační foto
Uherské Hradiště Zajímavosti 28 / 07 / 2021

„Chybí krev!” To je zvolání, které zní snad ze všech nemocnic v Česku. Slovácké divadlo prosbu vyslyšelo a divadelníci se rozhodli inspirovat ostatní, aby se k dobrovolnému dárcovství připojili. „Kdyby se mezi těmi, kteří teď tato slova čtou, našel jen jeden, který třeba řekne svým přátelům a blízkým, má to smysl,” říká herec a jeden z dárců Tomáš Šulaj.

Před několika dny se tak na hematologicko-transfuzní oddělení hradišťské nemocnice vypravila kromě Tomáše i divadelní manažerka Jitka Honsová a jako prvodárce se k nim připojila i Monika Kalinová z marketingového oddělení.

„Už dlouho jsem se k dárcům krve chtěla připojit. Minimálně bych chtěla splatit svůj dluh za krevní transfúzi, kterou jsem dostala po prvním porodu, kdy jsem ztratila hodně krve. A taky mám vzor v tatínkovi, který byl dárcem dlouhá léta. V registru dárců kostní dřeně už jsem, dárcovství krve jsem zatím odkládala, tak to konečně vyšlo,“ říká Monika Kalinová.

„Cítil jsem, že je to správné,“ říká Tomáš Šulaj

Představitel Merkucia z Romea a Julie nebo Jidáše z muzikálu Jesus Christ Superstar Tomáš Šulaj se mezi dárce krve zapojil asi před pěti lety.

„Dlouho mi to nevycházelo, ale pak jsem se rozhodl, našel vhodný termín a šel. Cítil jsem, že je to tak správně,“ popisuje svoji motivaci.

Vybrat vhodný den pro darování krve není pro herce tak snadné, jak by se mohlo zdát. „Nechci si brát volno, i když bych mohl, ale když večer hraji třeba fyzicky náročný muzikál, není to dobré kombinovat. Takže jsem se rozhodl darovat krev právě teď v létě, kdy mám volna víc a navíc je krve málo,“ dodává Tomáš Šulaj.

 Pavel Šupina daroval krev v době pandemie

K Tomášovi se souhlasně připojuje i jeho herecký kolega Pavel Šupina. Ten byl poprvé darovat krev před čtyřmi lety v Brně, když ještě studoval na JAMU.

„Když jsem se pak dostal do angažmá ve Slováckém divadle, už to bylo složitější, především z časových důvodů,“ říká mladý herec, který pro obnovení dárcovství využil čas karantény, kdy divadlo nehrálo.

„Většinou jsme v divadle v zápřahu šest dní v týdnu, hrajeme i zkoušíme. A když jdete darovat krev, měli byste pak zbytek dne odpočívat, jste z toho unavení. A já chci být k divadlu a kolegům fér. I když bych mohl říct: dnes jsem byl darovat krev, na zkoušku nepřijdu, tak to dělat nemůžu a nechci. Proto jsem si vytipoval dobu, kdy jsme kvůli karanténě neměli tolik povinností, a vydal jsem se krev darovat,“ vysvětluje Pavel, kterého diváci obdivují například v titulní roli slavné tragédie Romea a Julie, kterou divadelníci s úspěchem hrají pod širým nebem v centru Hradiště.

 Šéf jevištní techniky má vzácnou krevní skupinu a čeká na zlatou medaili

Rekordmanem v neplacených odběrech krve je mezi divadelníky z Uherského Hradiště šéf jevištní techniky Petr Žajdlík. Nedávno absolvoval 36. odběr a při frekvenci čtyři odběry ročně získá zhruba za rok Zlatou medaili Prof. MUDr. Jana Janského.

Petr je i dobrovolným hasičem, a tak je mu pomoc druhým blízká. Motivací k darování krve mu bylo ale ještě něco jiného.

„Dlouho jsem neznal svou krevní skupinu a chtěl jsem ji zjistit. Když jsem přišel na odběr poprvé, sestra mi říkala: Víte o tom, že máte vzácnou krvičku? A já jsem se smál: No modrá neteče. Ale zjistili jsme tehdy, že mám vzácnou krevní skupinu 0-, takže jsem taková potvora prodejná, že se o ni můžu podělit s každým,“ usmívá se Petr Žajdlík.

„Je to pomoc lidem a správná věc, pojďte do toho všichni. Navíc je to skvělý pocit, že někomu pomůžete. Děkuju za to každému,“ uzavírá vyprávění technik, který se stejně jako další divadelníci v nedávných dnech vypravil pomáhat i do obcí zasažených tornádem.

 Vánoční dárek? Zachráněný život

Když se manažerka Slováckého divadla Jitka Honsová přestěhovala do Uherského Hradiště, první Vánoce byly náročné. V předsváteční dny měla v divadle spoustu práce, a tak nákup dárků a veškeré přípravy nechala až na 23. prosince, kdy je v divadle volno. Jenomže člověk míní a život mění.

„Dvaadvacátého večer mi zazvonil telefon z brněnské nemocnice, že by druhý den nutně potřebovali moji krev. Mám skupinu 0+ a navíc nějaké speciální markery, které máme u nás pouze dva. Takže jsem třiadvacátého ráno vstávala v pět hodin, abych už v sedm byla v Brně a mohla darovat krev. Po cestě jsem telefonovala rodině, že místo vánočních dárků dostanou zachráněný život,“ vzpomíná Jitka Honsová.

Jak to s pacientem dopadlo, neví, ale zná jeho jméno. „Je to pro mě hezký pocit, když vím, jak se jmenoval člověk, k jehož záchraně jsem přispěla,“ říká dnes.

 Mít o půl litru krve méně se ukázalo být výhodou

Ještě o pár let dříve zachránila Jitka Honsová darováním krve paradoxně život sama sobě i celé rodině. Než odjela k rodičům na víkend, byla v pátek darovat krev. Druhý den se jí náhle udělalo zle v hermeticky uzavřeném bytě rodičů, do kterého zpětně pronikl odsavačem par oxid uhelnatý. „Všichni si mysleli, že si dělám legraci. Jenže brzy poté omdlela mamka a táta s manželem na poslední chvíli zavolali pomoc. Fakt, že jsem měla v těle o půl litru krve méně, zapříčinil, že na mě CO2 zapůsobilo tak rychle, jinak bychom se možná trávili všichni déle a společně. Naštěstí jsme všichni vyvázli bez následků,“ uzavírá Jitka Honsová.

 Tři otázky pro MUDr. Martu Černou, primářku hematologicko-transfuzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice

 Paní primářko, proč máte právě v létě málo dárců krve?

Část lidí cestuje po dovolených a vypadne ze své rutiny, mezi kterou patří i darování krve. Ale provoz nemocnice jede dál bez velkého omezení a potřeba krve je zhruba stejná jako v jiných ročních obdobích. Někteří lidé taky cestují do exotických zemí, kdy po návratu po určitou dobu, většinou půl roku, nemohou krev darovat. Doufáme, že letos to bude s cestováním trochu jiné, spousta lidí zůstane v České republice, ale obecně bývá léto s darováním horší.

 Pojďme připomenout, co musí udělat člověk, který chce krev darovat poprvé?

Stačí, když se objedná přes rezervační systém nemocnice a přijde. Nepotřebuje doporučení od praktického lékaře ani nic jiného. Vše ostatní probere s lékařem na místě, svůj zdravotní stav, zda je jako dárce vhodný a podobně. Samozřejmě to musí být člověk, kterému už bylo 18 let a neprodělal infekční onemocnění.

 Vidíte smysl v akcích, kdy dárcovství podpoří známé osobnosti?

Určitě to smysl má. Pokud přijde známá osobnost darovat krev, vždy poté zaznamenáme větší zájem. Proto děkujeme Slováckému divadlu za podporu!

Tagy článku

TOPlist