Nenajdete mě v žádné a zároveň ve všech rolích mého života

Nenajdete mě v žádné a zároveň ve všech rolích mého života
Foto: Markéta Švehlíková  /  Miroslav Donutil svými historkami pobavil brodské publikum.
Uherský Brod Zajímavosti 20 / 02 / 2018

Miroslav Donutil dokáže být bouřlivákem Nikolou, Trufaldinem i mrzutým Martinem...

Po čtyřech letech brodské publikum rozesmál skvělý herec, vypravěč, bavič, zpěvák a moderátor Miroslav Donutil, který dal pro čtenáře DOBRÉHO DNE exkluzivní rozhovor.

Začínal jste v Huse na provázku, kde jste musel prožít záviděníhodný život mladého herce... Když se řekne Husa na provázku, co vám okamžitě naskočí?
Mládí, nádherná atmosféra, radost ze života, krásné inscenace, zájezdy do ciziny, poznávání světa a spousta vynikajících kamarádů a kolegů.
Když vám po revoluci hodili lano do Národního, rozhodoval jste se dlouho?
Ne, díky tomu, že jsem dlouhá léta znal Ivana Raimonta, který mi mnohokrát nabízel angažmá. Když usedl na ředitelské křeslo, na jeho nabídku jsem okamžitě kývnul a šel vstříc úplně novým výzvám.
Nestýskalo se vám po kamarádech a malé netradiční scéně?
Já nemám stesk v povaze. V „Provázku“ jsem odehrál spoustu přenádherných rolí, zahrál si snad všechny možné typy i charaktery. V podstatě jsem možnosti vyčerpal do dna. Můj odchod nejlépe charakterizuje přání k padesátinám Milana Lasici: „Pre prvú časť svojho života si si vybral ideálnu volbu Divadla na provázku. Pre druhú, podotýkam kratšiu časť, tvojho života si si vybral tiež skvelú voľbu, vterajšie Národné divadlo. A měl pravdu - nikdy jsem si nestěžoval, žil jsem divadlem a byl šťastný
Když jste se objevil v Praze, roztrhl se pytel s filmovými a televizními rolemi. Najednou jste byl slavný nejen v Brně, ale po celém Československu. Moc si vás doma asi neužili - co na to říkala žena, synové? 
Právě naopak. Díky tomu, že jsem se do Prahy odstěhoval i s rodinou, byl jsem daleko častěji doma. To s „Provázkem“ jsem byl pořád pryč.
Z bouřliváka Nikoly Šuhaje a bláznivého Trufaldina se stal distingovaný muž - nejsou kolem vás skandály, milenky, opilecké eskapády, ... Čím to je, že jste v civilním životě normální slušný chlap?     
Jsem určitě chlap jako každej jinej a všechno, co chlapi v sobě mívají, mám i já. Svoje jsem si v životě odžil, bylo to bohaté a pestré. Nesnažím se však dávat volný průchod emocím... no, v mých 67 letech to už ani jinak nejde. (smích) Myslím ale, že velkou zásluhu na mém slušném životě má i moje skvělá manželka, která vytvářela a stále vytváří pohodu a bezvadné zázemí.   
Z Národního divadla jste za velkého mediálního vzruchu odešel s hlavou vztyčenou. Když se ohlédnete, nelitoval jste nakonec, že jste z Brna odešel?  
Vůbec ne. V Národním jsem prožil neuvěřitelné období, odehrál spoustu krásných rolí, potkal spoustu bezvadných kolegů, režisérů, významných a slovutných herců a dodnes si vážím, že jsem byl členem činohry Národního divadla. Neodcházel jsem uražen nebo znectěn. Rozloučil jsem se po zralé úvaze, po 25 letech, protože už stačilo. To, že jsem zmizel v pravý čas, se ukázalo až s odstupem. To, co se dělo pak, u toho už bych účasten být nechtěl.
Emília Vášáryová se na loňské filmové škole nepokrytě bavila o tom, že v současné filmové a televizní branži, až na pár výjimek, naprosto mizí profesionalita řemesla. Pak je to také prý na filmech vidět. Souhlasíte? Nebo jak vnímáte současnou kinematografii vy osobně?
S tím nemohu úplně souhlasit. Já jsem teď dotočil film Alois Rašín s mladším režisérem Jiřím Svobodou, který bude uveden ke 100. výročí našeho státu. A Jiří Svoboda měl scénář propracovaný do posledního detailu, ba až puntičkářsky, stejně jako Jirka Strach či Vláďa Michálek, kteří jsou také velcí profíci.
Každé pondělí běží seriál Dabing Street v režii Dejvického divadla - zažil jste při dabingu podobné taškařice?

Viděl jsem jeden díl. Pojem Dabing street všichni známe - protože to je chodba v České televizi, kde se od nepaměti dabují filmy. A na té chodbě se potkávají herci, kteří se třeba celý rok nevidí. Tam se probere úplně všechno a mnohdy bylo zážitkem tam jenom pobýt. Časem ale dabingová úroveň začala upadat a mě to přestalo těšit.
S Jiřím Bartoškou vtipně namlouváte a částečně i prožíváte cestovatelský magazín Na cestě. Měli jste tam volnou ruku, nebo bylo všechno podle scénáře?
Náramně si to užíváme - blížíme se k 500. dílu, kdy malé štáby vyráží do světa točit reportáže z různých zemí a jednou, maximálně dvakrát ročně s nimi vyrazí i naše maličkosti. Je to opravdu nádherná odměna za celoroční práci, kdy se doslova „loktujeme“ v malém studiu a hádáme se, kdo bude mikrofonu blíž. Přesto je nám spolu hezky a věříme, že naše diváky cestovatelsky inspirujeme.  
V televizních sedáncích jste byl také v roli moderátora, kde jste musel kočírovat slavné kolegy. Jak vám bylo, když si Honza Hřebejk v přímém přenosu odskočil na toaletu, nebo když jste na radu režiséra Filipa na sebe vylil vodu? Zažil jste i horké chvilky?
Miluju improvizaci a nečekané momenty, a proto taky takové pořady dělám. Vždy to bylo nádherné setkání s úžasnými lidmi.
Do domovského divadla Husa na provázku jste se přece jen vrátil do Amadea, kde hrajete se synem. Jak jste vnímal atmosféru zkoušení jako otec?  
Můj syn je nekonfliktní typ a velmi talentovaný herec, který si jde svou cestou. Amadea ztvárnil skvěle, měl jsem ho možnost sledovat při zkouškách a hluboce se skláněl před jeho poctivostí. Držel se mých slov - být pracovitý a poctivý, pracovat naplno a nadoraz. Já jsem ke všemu přistupoval úplně stejně. Dal jsem mu jeden cíl, aby dosáhl toho, že se jednou bude říkat: „Otec Martina Donutila byl taky herec...“ (smích)  
Nemůžu opomenout Doktora Martina, který se natáčel ve Velkých Karlovicích. Jak se vám pracovalo s místními? Učarovaly vám Beskydy?
Na Valašsku se točilo překrásně, protože lidi tam mají ohromnou duši, jedinou starost měli: „Pane Donutil, proč jste na nás v tom seriálu tak zlý? A já jim říkal, že na ně vůbec nejsem ošklivý, že je mám rád a že je to vlastně anglický seriál, který mi napsal takovou roli.
Zažil jsem s nimi hromadu zážitků a budu pokračovat od března díky novému samostatný seriálu o policistovi Topinkovi, který v Doktorovi Martinovi vystupuje. Projekt pak završí film Doktor Martin, který celý projekt uzavře.
Rolí doktora Martina jste oslovil široké publikum - neštval vás někdy Martin tím, jak je arogantní a bezcitný?
Neviděl jsem ani jednu z několika mezinárodních verzí Doktora Martina. V Anglii byli nejprve v šoku, že jsme seriál zasadili do hor, když u nich se odehrává u moře. Ale pak byli nadšeni.
Už na začátku projektu to mezi mnou a režisérem trochu bouchlo, protože si představoval, že budu pouze kopírovat to, co on viděl při natáčení v Anglii. Museli jsme si tedy vyjasnit, že pokud to mám hrát já, doktora Martina ztvárním po svém tak, jak to cítím. Nakonec jsme si i kápli do noty a díky ohlasům divákům myslím, že se nám to povedlo.  
Nevylévali si na vás zlost fanoušci? Žádal vás někdo o pomoc jako lékaře?

Když hrajete takovou komplikovanou postavu, není to jednoduché. Martin je zvláštní - odborník na slovo vzatý, se srdcem na dlani, ale neumí komunikovat. Cítí lásku, ale nedovede to sdělit. Zároveň je plný citu a v praktických věcech nešikovný. Proto jsem tu roli s radostí přijal. A fanoušci ne, že by mu nadávali, ale oni ho milují. A nejvíc děti - byl jsem nesmírně překvapen, když za mnou začaly chodit zástupy dětí za to, že říká všechno na rovinu. Martin je holt přímočaré velké dítě, které říká, co si opravdu myslí, a proto ...
Je nějaká role, která by vás charakterizovala jako Mirka Donutila?
Nemůžu hrát sám sebe a všechny role, které přijímám, jsou mi blízké, i když jsou úplně odlišné. Do všech však vkládám kus sebe. Takže mě nenajdete v žádné a zároveň ve všech rolích mého života ...

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist