Novotný chystá vznik rodinného firmy

Novotný chystá vznik rodinného firmy
Babice Zajímavosti 25 / 07 / 2008

Bývalý majitel Hamé vzpomíná na 18 let v čele potravinářského gigantu i představuje své další záměry

Osmnáct let stál v čele jedné z nejúspěšnějších českých firem a jen v našem regionu dával práci tisícům lidí. Když začátkem dubna prodal potravinářský gigant Hamé islandské investiční skupině Nordic Partners, úvahy o podnikatelském důchodu se smíchem odmítal. Přestože Leoš Novotný dnes své plány o dalších podnikatelských aktivitách stále ještě spřádá, vznik nového rodinného podniku, který bude nakupovat a prodávat firmy, je takřka na spadnutí. Jak však letošní nositel ocenění Podnikatel roku Zlínského kraje vzpomíná na svoji minulost v Hamé? Co se povedlo a co by tento šestačtyřicetiletý manažer nejraději vzal zpět? Jaké důvody jej ve skutečnosti vedly k prodeji potravinářské velmoci a jaký bude osud továren na Slovácku? To a mnohem víc prozradil Leoš Novotný v exkluzivním rozhovoru pro DOBRÝ DEN.

Podnikání měl v krvi
Přísloví o tom, že štěstí přeje připravenému, platilo pro Leoše Novotného obzvláště. Když přišla první vlna kupónové privatizace, pracoval tento absolvent potravinářské biochemie jako ředitel závodu Slováckých konzerváren v Babicích. „Když se zlomily hranice, odjel jsem na dvouměsíční kurz managementu do Německa, kde jsem nasával, jak vůbec funguje systém, který k nám jednou přijde. Bylo to krutých osm týdnů, které mi však hodně daly. Když jsem se vrátil, tak jsem viděl o pět let dopředu oproti některým mým kolegům v branži,“ vzpomíná na začátek devadesátých let. „Dnes to berou všichni jako samozřejmost, že je třeba nejdříve zabezpečit prodej výrobků, ale tehdy byli lidé naučení tak, že se musí hlavně vyrábět, protože byl stanovený plán, a když se nesplnil, byl velký problém. Zlomit myšlení lidí nebyl vůbec lehký úkol,“ pokračuje Leoš Novotný, který v sobě nezapře uvažování zkušeného manažera. „Podnikání v pravém slova smyslu prostě v člověku musí být. Není to totiž jen o odbornosti, ale také o umění vést lidi. To se nedá naučit. Vaši podřízení totiž „táhnout káru“ tak silně, jak to vidí u vás,“ nastavuje zrcadlo sám sobě.

Štika jménem Hamé
Když Leoš Novotný koupil v roce 1991 Slovácké konzervárny, dal jim do vínku nejen nové jméno Hamé, ale také naději úspěšné budoucnosti. „Tehdy jsem nepřemýšlel tak daleko, abych byl schopen říct, kde bude firma za osmnáct let. Šel jsem do toho s názorem, že musíme respektovat podmínky vnějšku a práci dělat co nejlépe. Samozřejmě jsem se snažil konkurenci pobít, buď ji koupit, nebo přeskočit. Tehdy se však podmínky na trhu tak strašně rychle měnily, že se vlastně nedalo dlouhodobě plánovat. V devadesátém roce nikdo nevěděl, co bude dál a jak se bude ekonomika vyvíjet,“ vykresluje atmosféru budování tržního hospodářství. „V roce 1990 bylo na trhu 64 fabrik, které vyráběly téměř stejné výrobky jako Hamé. Dnes by se dali jeho konkurenti spočítat na prstech jedné ruky,“ dodává s pocitem hrdosti, ale také patřičné pokory bývalý generální ředitel potravinářského koncertu, který dnes zahrnuje 18 společností. „Svoji dosavadní kariéru pokládám za úspěšnou, i když to člověk musí říkat s jistou dávkou pokory. V roce 1990 jsme totiž začínali se 130 lidmi a obratem asi 160 milionů a postupem času se Hamé dopracovalo až k téměř třem tisícům zaměstnanců a obratu skoro pět miliard korun. Úspěch Hamé však není jen moje práce, ale práce desítek lidí, kterými jsem se obklopil,“ přiznává Novotný.

Zážitkem byly akvizice
Osmnáct let v čele stále se rozrůstající společnosti znamenalo pro Leoše Novotného množství neopakovatelných zážitků. „To, co mě na práci v Hamé bavilo nejvíce, bylo podílet se na jejím rozvoji. Rád vzpomínám na okamžiky, kdy se podařilo dokončit nějakou akvizici a kdy Hamé koupilo nějakou novou firmu. To jsou věci, na které člověk rád vzpomíná, protože se to udělalo dobře a firmu to posunulo o kousíček výš,“ přemýšlí nahlas Novotný, který však skupování konkurence nepovažuje za hlavní faktor úspěchu jeho někdejší firmy.

Úspěch? Vize, produkt a lidé
„Abyste byli úspěšní, potřebujete mít dobrou vizi a dobrý produkt. Protože když budete mít špatnou myšlenku a špatný produkt, můžete mít vedle sebe sebechytřejší lidi, ale neprosadíte se. Zároveň je však důležité obklopit se týmem schopných lidí, protože s blbými lidmi toho také moc nedokážete,“ je přesvědčen Leoš Novotný, jehož podnikání provází podle vlastních slov ještě jedna zásada. „Je důležité, aby člověk dělal věci, které mu nepřinesou komplikace z pohledu legislativy. Můžete jít na pomyslnou hranu, kterou legislativa dovoluje a čehož člověk x-krát využil, ale není možné se nechat zlákat vidinou rychlého zisku za předpokladu porušení pravidel hry. Veškeré peníze, které jsem především ze začátku vydělával, jsem dával zpátky do firmy. A proč? Protože české přísloví, že s poctivostí nejdál dojdeš, opravdu platí,“ konstatuje podnikatel.

Zakázané slovo
Hamé je neodmyslitelně spojeno s trvanlivými výrobky. Paštiky a kečupy k ní patří stejně jako červený medvěd v logu. „Když jsem začínal s podnikáním, věřil jsem, že v České republice budou trvanlivé výrobky ještě dlouhé roky konzumovány, i když to nejsou žádné rostoucí trhy, protože dnešní trend vede k čerstvosti výrobků,“ vysvětluje Novotný, který se během asi hodinového povídání neodvážil vyslovit slovo „konzerva“, které bylo podle jeho slov v minulosti hodně pejorativní. Hamé v roce 1990 mělo v sortimentu 217 druhů. Postupným získáváním trhů rozšířilo svůj sortiment až na 1600 druhů výrobků. „To svědčí o tom, že jsme v minulosti vyhledávali takový druh sortimentu, který nám chyběl v portfóliu, abychom mohli dosahovat sy­nergií. Hamé zároveň nemohlo stát na jedné noze. Každou chvíli totiž přichází pokles u nějakého druhu výrobků. Byla ale také řada výrobků, které jsme mohli x-krát vyrábět, ale nikdy jsem je nepovažoval z hlediska portfólia za důležité. Třeba hořčice. Jde o levné zboží, která však nemá potřebnou ekonomiku,“ nechává nahlédnout do své podnikatelské strategie Leoš Novotný.

Rusko, země zaslíbená
„Perspektiva trvanlivých výrobků byla také důvodem, proč Hamé neexpandovalo na západ, kde byl trh orientovaný spíše ve prospěch čerstvých výrobků, ale šlo směrem na Rusko. Ruský trh má totiž velký potenciál nejen díky velikosti země, ale také stále velké poptávce po trvanlivých výrobcích,“ argumentoval rozhodnutí postavit v Rusku vlastní továrnu. „Vzpomínám si na film, ve kterém byla zachycena poválečná Anglie. V regálech byly pouze paštiky, kečupy a masové konzervy a v druhé polovině alkohol. To dnes už neplatí. V supermarketech máte především čerstvé výrobky, ty trvanlivé se krčí někde v koutku. Když jste však přijeli v devadesátých letech do Ruska, tak to tam vypadalo jako v Anglii po válce. Z toho je zřejmé, že se vývoj bude opakovat a že pro trvanlivé výrobky je Rusko zemí zaslíbenou. Navíc zdejší trh není obsazený a podnikatel, který má tvrdší lokty, se zde prosadí snadněji, než na západních trzích,“ je přesvědčen Leoš Novotný.

Co bych udělal jinak? Byl bych razantnější!
Když se dnes Leoš Novotný ohlíží za svými „neúspěchy“, lituje především malé razantnosti při obsazování ruského trhu. „I přesto, že ruský závod dnes dělá obrat asi miliardu korun, potenciál tohoto trhu je daleko vyšší. V této oblasti jsem mohl být daleko razantnější. Pokud podnikáte seriózně, tak nemáte problém s penězi, protože banky jsou pro vás „služebníci“, protože když vám věří a vidí výsledky, rády vám peníze půjčí, aby je zhodnotily. V Rusku jsme se mohli více rozmáchnout a místo jedné fabriky postavit dvě nebo tři, aby zde byly synergie rychlejší,“ pohlíží do minulosti. „Kdyby se čas dal vrátit, určitě bych některým lidem nedal takové pravomoci a důvěru. Někteří lidé vás zklamou nebo vám dokonce zpronevěří peníze. A dokonce můžete narazit na grázlíka, který vás okrade. Když jsem rozjížděl Rumunsko, najal jsem člověka, který dostal plnou pravomoc k tomu, aby čerpal z účtu. Po třech měsících, když jsem zjistil, že lže, jak když tiskne, tak dostal „červenou kartu“. Po dalších dvou měsících jsme zjistili, že z něj vytáhl 2,8 milionu korun. Celou věc jsme pochopitelně předali orgánům činným v trestním řízení a kupodivu po pěti letech dostal podmínku,“ přidává hořký zážitek Novotný, který i přes tyto zkušenosti a intenzitu svého pracovního vytížení nelituje rozhodnutí, že se pustil do podnikání. „Člověk by měl dělat ty věci, které jej uspokojují. Nikdy jsem nemyslel na to, že jsem vydělal první milion. Vždy jsem to z velké části dělal pro své vnitřní uspokojení a není při tom rozhodující, co konkrétního člověk dělá,“ přemýšlí sám o sobě Leoš Novotný a zároveň připouští, že v lidském životě je vždy něco za něco. „Když se hodně koncentrujete na podnikání, tak můžete být hodně úspěšní, ale pokud si to nesrovnáte v hlavě včas, tak potom ošidíte třeba rodinu,“ dodává.

Prodej: Jak to bylo doopravdy?
O prodeji Hamé se mluvilo již od roku 2000. Navíc o důvodech, které vedly Leoše Novotného k tomuto zásadnímu rozhodnutí, se dlouze spekulovalo. Jak to bylo tedy doopravdy? „Jedním z hlavních motivů byl zájem velkých hráčů o Hamé. Slova o globalizaci totiž nejsou jen teorie. Aby firmy mohly přežít, potřebují synergie, a ty mohou dosáhnout jen tehdy, jsou-li velké. Pro Hamé to znamenalo, že pokud nepřijde nějaká dobrá nabídka od strategických investorů, bude muset spolknout někoho velkého, tak aby se posunulo, když to řeknu obrazně, z české ligy do Champions League. A to je samozřejmě velmi komplikované, protože takových firem, které by se nechaly přátelsky převzít, na trhu příliš není. Navíc musíte podstoupit riziko a investovat řádově sedm až deset miliard,“ vysvětluje Novotný a pokračuje: „Protože nabídky převzetí Hamé byly velmi zajímavé, přidaly se k mému rozhodování také osobní důvody. Hamé pro mne již představovalo spoustu opakující se práce, která mne neobohacovala. Proto jsem si říkal, že je to pro mne vhodná příležitost, jak začít znovu ve významně větším podílu dělat to, co člověka baví,“ odkrývá karty charismatický podnikatel. „Jestli mám k Hamé otcovský vztah? To je asi příliš silný výraz. Spíš mám pocit zodpovědnosti za budoucnost této firmy i za lidi, kteří pro ni pracují,“ dodává Novotný, který si sice ponechal část akcí a má s Hamé podepsanou poradenskou smlouvu, ale do rozhodování již nijak nevstupuje.

Nepřijdou lidé o práci?
Nový majitel Hamé je podle Leoše Novotného napůl strategický a napůl finanční investor. „Strategický znamená, že má podobný business, který jim umožní, aby za Hamé zaplatili dobrou cenu, protože jim v budoucnu přinese očekávané synergie. Některé jejich produkty se přímo doplňují s produkty Hamé, navíc Nordick Partnerst je velmi dobrá především v pobaltských zemích. To je pro mne jakoby záruka, že nedojde ke zkoncentrování výroby do jednoho závodu a že závody v Česku zůstanou zachovány,“ je přesvědčen Novotný. „Myslím si, že v krátkodobém horizontu nemůže dojít k přesunutí výroby trvanlivých výrobků. Záleží to však na tom, jak se bude vyvíjet trh třeba v Rumunsku. Může přijít situace, kdy se z nějakých důvodů vyplatí výrobu zkoncentrovat, kdy může dojít k přesunu výroby trvanlivých výrobků mimo region. Ale já to osobně nepředpokládám v horizontu čtyř pěti roků,“ připojuje osobní prognózu.

„Budu nakupovat a prodávat firmy“
Na práci v Hamé Leoše Novotného nejvíce bavilo nakupovat nové firmy a začleňovat je do tohoto potravinářského koncernu. A právě této oblasti se chce profesionálně věnovat i do budoucna. „Vše je ve stádiu zrodu. Určitě mě baví přebírání společností, které jsou na trhu podhodnoceny a dají se získat,“ potvrdil své plány Leoš Novotný, který bude firmu zakládat společně se svým synem, jenž právě dokončil studia v Anglii. „Kromě toho kolem mne chodí hodně jiných nabídek a množství lidí, které znám, mi nabízí různé projekty. Vše si teď vyhodnocuji a rozhoduji se, zdali do nich půjdu, či nikoliv,“ říká na adresu svých plánů Novotný.

Pomůže také studentům
Někdejší lodivod jedné z největších firem v regionu však chce vyburcovat k budování vlastní kariéry také mladé studenty. V těchto dnech tak vzniká jedinečný stipendijní program pro studenty uherskohradišťského gymnázia, kteří si po splnění náročných prospěchových, „vůdcovských“, ale i organizačních kritérií budou moci dopřát další studia. A obdobná pravidla budou platit také pro kantory. Leoš Novotný na tento účel totiž přispěje částkou jednoho milionu korun po dobu pěti let a navíc budou společně se školou usilovat o získání dalších státních či evropských dotací.

autor: MICHAL DVOULETÝ
TOPlist