Oldřich Hájek: Prvních sto dnů ve funkci senátora bylo velmi hektických
Foto: archiv / Senátor Oldřich Hájek
Od druhého kola senátních voleb uplynulo v době vydání tohoto čísla Dobrého dne s kurýrem již téměř 100 dnů. Zeptali jsme se Oldřicha Hájka, senátora za obvod č. 80 – Uherskobrodsko a Otrokovicko, jak tyto dny prožil.
Jak si zvykáte na chod Senátu?
Za mou velkou výhodu považuji, že než jsem se začal věnovat podnikání, působil jsem v minulosti mimo jiné také na Krajském úřadě Zlínského kraje a v univerzitním prostředí. Po procesní stránce funguje Senát Parlamentu České republiky jako tradiční instituce. Místo jednání krajského zastupitelstva zde jedná plénum. Jeho poradními orgány jsou výbory a komise. Tedy tradiční princip „dělby moci“ a tvorby legislativního procesu. V tomto tedy považuji své první kroky v Senátu za bezproblémové.
Na straně druhé vše proběhlo velmi hekticky, ať už jde o vstup do senátorského klubu hnutí ANO či vstup do zmiňovaných výborů a komisí. Zajistil jsem si také registraci na vybrané akce k aktuálním tématům, kterým se chci jako senátor věnovat, a samozřejmě začínám realizovat systém intenzivní práce ve svém domovském senátním obvodu. Jde mi o prohlubování spolupráce se stávajícími partnery, ale i rozvoj spolupráce směrem k dalším subjektům v regionu a v neposlední řadě chci být k dispozici opravdu co nejblíže všem obyvatelům v území.
Jste členem senátorského klubu hnutí ANO. Jak konkrétně funguje?
Senátorský klub hnutí ANO po podzimních senátních volbách prošel dynamickou změnou. Před volbami měl klub pouze pět členů, po volbách je nás již 14. Což už je na senátní poměry nezanedbatelná síla. Díky velikosti klubu má hnutí ANO nárok na místopředsednické místo ve vedení senátu a také došlo ke změnám ve vnitřní organizaci klubu. Jako klub sídlíme v Kolovratském paláci, tedy jen „přes cestu“ naproti Valdštejnskému paláci jako hlavnímu sídlu Senátu. V Kolovratském paláci také probíhá celá řada tematických akcí, protože disponuje celou řadou sálů, jednacích místností a salonků. Snad jen pro připomenutí: v Zeleném salonku Kolovratského paláce byla podepsána nechvalně známá Mnichovská dohoda dne 30. září 1938.
Náš senátorský klub se setkává jako celek vždy ráno před jednáním pléna Senátu. Zde každý referujeme své zpravodajské zprávy k jednotlivým tiskům a také se jako celek připravujeme na jednání pléna. Musím ocenit vysoce profesionální organizaci a odborné zázemí našeho senátorského klubu. Materiály jsou naprosto špičkově připraveny a věřím, že to přispěje ke kvalitě senátní práce celého našeho klubu.
V jakých orgánech Senátu tedy působíte?
Jsem členem Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Je to výbor, který jako jediný v Senátu projednává ekonomická a hospodářská témata. Zde časem přijdou na řadu k projednání i projekty, které se týkají našeho kraje. Namátkou zmíním elektrifikaci trati 331 Otrokovice - Vizovice, dostavbu dálnic D55 a D49, obchvaty měst (zde mě velmi zajímá například posun obchvatu Luhačovic) či výstavbu vodního díla Vlachovice. U těchto akcí chci být opravdu aktivním regionálním patriotem. Za tyto projekty, ale i další chci v Praze maximálně bojovat a přispět svým dílkem k jejich brzké a plynulé realizaci.
Dále jsem členem Podvýboru pro zemědělství, kterého jsem i místopředsedou. Tady jsem osobně velmi rád, že se podařilo za náš klub získat tuto pozici. Zemědělství je téma, kterému se dlouhodobě věnuji po odborné stránce a také jsem se na docenta habilitoval na České zemědělské univerzitě v Praze. Zemědělství je velmi široké téma, kdy do tohoto odvětví ročně vstupují desítky až stovky nových zákonů, směrnic a nařízení. Jsem ovšem přesvědčen, že méně je někdy více. Jak mohou všichni vidět, legislativní smršť minulých let k rozvoji tohoto sektoru bohužel nepřispěla, spíše naopak. Tento podvýbor je také platformou, ze které se mohu více věnovat tématu boje proti invazi sršně asijské. V této věci jsem se setkal již s řadou odborníků a plánuji na jaře 2025 realizovat v Senátu diskusní kulatý stůl k tomuto tématu.
Tolik tedy k výboru a podvýboru. Jaké máte další povinnosti v Senátu?
Kromě povinností zmíněných výše jsem také členem Stálé komise pro rozvoj venkova. Jde o širší platformu, ve které nezasedají jen senátoři, ale i další aktéři z této tematické oblasti. Cílem této komise, jak uvádí její název, je projednávání témat spojených s venkovem. Pro náš region spíše venkovského charakteru je dle mého názoru velmi významné mít zde svého zástupce, protože celá řada aktivit a výstupů této komise může dopadat na velkou část území našeho kraje.
Je nějaké téma, ke kterému jste již na plénu Senátu vystoupil se svým projevem?
Zmínil bych zde jedno pro mě velmi důležité téma, a to je takzvaná „důchodová reforma“ z pera současné vlády. Občas slýchám neoprávněnou kritiku, že hnutí ANO nemá zájem realizovat důchodovou reformu, což samozřejmě není pravda. Taková prohlášení dokonce řadím mezi fake news. Důchodová reforma je samozřejmě potřebná a důležitá.
Ovšem ne v takové podobě, v jaké nám byla současnou vládou připravena a předložena. Tady nejde o reformu jako takovou, ale jen a pouze o parametrické úpravy současného modelu. A co je důležité, tyto změny jsou pro běžné občany pouze negativní. Zde za mě vidím největší problém ve skutečnosti, že tato „reforma“ začíná pro ročníky 1966 a mladší. Tito lidé již nemají pracovní čas se těmto změnám přizpůsobit a budou jen poškozeni. To nepovažuji za systémové.
Je něco, co se Vám z Vašeho pohledu zatím nepovedlo?
Musím se přiznat ke dvěma věcem, které mě trápí. Ta první se stala hned během druhé senátní schůze. Měl jsem špatně zasunutou hlasovací kartu a díky tomu jsem tedy vlastně nehlasoval, a na schůzi jsem dle oficiálních záznamů veden dokonce jako nepřítomný. To, jestli je karta aktivní, indikuje na boku hlasovacího zařízení malé modré světýlko. A bohužel jsem si nevšiml, že nesvítí. Přiznám se, že po tomto „faux paux“ si dávám mimořádný pozor, aby byla karta v hlasovacím zařízení umístěna správně. Tento malý incident mě také vnitřně uvedl do stavu pohotovosti, kdy nyní pravidelně „pokukuji“ po ostatních kolezích, jestli jim toto malé modré světýlko svítí (smích).
A ta druhá věc?
Ta se týká již konkrétního zákona, kdy jsme na Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu projednávali návrh legislativy se zaměřením na obchodování s emisními povolenkami. Součástí této legislativy mělo být zatížení domácností na vytápění domů a také emisní povolenky pro osobní dopravu. Toto jsou věci, které naprosto zásadně zdraží život nám všem. Jak víme, tak Green Deal není jeden velký zákon, ale je to idea, teze či cíl, který se rozpadá na desítky drobných směrnic a zákonů. Vláda sice zřejmě z důvodu, že rok 2025 je rokem volebním, ustanovení o těchto dvou věcech z návrhu vyjmula, přesto ale zákon o obchodování s emisními povolenkami vytváří nebezpečnou právní základnu do budoucna. I přes mé argumenty návrh výborem hladce prošel, z čehož jsem dodnes velmi zklamaný.
Je tedy nějaká cesta, jak čelit politice Green Dealu v současné podobě?
Těch cest je celá řada. Úplně nejlepší by bylo, kdyby vrcholné orgány Evropské unie samy opustily tuto šílenou cestu zchudnutí Evropy a uvalení energetické chudoby na občany EU. Přitom na druhé straně Čína či Indie „jedou dál“, staví stovky uhelných elektráren a USA, pod taktovkou Donalda Trumpa, odstoupí od řady klimatických dohod s cílem dosažení ekonomického růstu. Nikdo neříká, že ochrana životního prostředí je špatně, to ne, naopak. Ale musí to být politika vyvážená, která bude mít citlivé a přijatelné dopady na ekonomiku.
Další kroky lze pak činit i na národní úrovni. A tady je dle mého názoru cesta jediná, a to neschvalovat žádnou legislativu, spojenou s Green Dealem. Až by nastal klíčový moment, kdy by EU měla zavést emisní povolenky pro domácnosti a osobní dopravu, mohli bychom jako Česká republika argumentovat, že pro tyto kroky nemáme právní základ v podobě schválených zákonů. Případná pokuta EU vůči České republice je naprosto směšná v porovnání s obrovskými ekonomickými dopady na ekonomiku naší země v případě zavedení těchto opatření.
Toto by si ovšem žádalo volbu více takových politiků, kteří budou v této věci ctít pevnou linii „ne Green Dealu“. V tomto ohledu je nás v Senátu, ale i Poslanecké sněmovně, zatím velmi málo. Je jen na voličích, zdali podpoří v budoucnu změnu k lepšímu.
Závěrem letmý pohled do regionu. Co se zde povedlo nového?
Z hlediska rozvoje regionu bych určitě zmínil uzavření Memoranda o partnerství mezi Vysokou školou Jagiellońskou v Toruni a Aircraft Industries v Kunovicích. Naši studenti programu „Letecké inženýrství“ získají možnost praxe při reálné konstrukci a výrobě letadel a náš partner Aircraft Industries získá špičkově kvalifikovanou a motivovanou pracovní sílu. Jsem velmi rád, že jsem mohl být tomuto projektu nápomocen.
Jaký jste si dal cíl pro rok 2025?
Cílů je celá řada a nikdy se je asi nepodaří realizovat všechny. (smích) Z hlediska našeho regionu mám určitě za hlavní cíl otevřít obě senátní kanceláře v Otrokovicích i Uherském Brodě. Zde plánuji celou řadu aktivit a místa se již připravují. Velmi se těším na setkání s vámi při příležitosti jejich otevření i v dalších měsících a letech.
Ale raději bych s dovolením v závěru popřál všem, aby rok 2025 prožili jen ve zdraví a štěstí a aby se všem vyplnily přání a cíle v množství co největším.A hlavně se s vámi všemi rád setkám při akcích a aktivitách, které rok 2025 přinese.
www.senator24.cz