Petr Tománek je s klubem Mír spjat více jak čtvrtstoletí

Petr Tománek je s klubem Mír spjat více jak čtvrtstoletí
Foto: archiv PT  /  Petr Tománek
Uherské Hradiště Zajímavosti 26 / 10 / 2020

Klub Mír je kulťák - dříve to byl čistě rockový klub, poté domov účinkujících a fanoušků Mírového sboru a po jeho rozpadu se tvrdé jádro návštěvníků roztříštilo, stejně jako rocková dramaturgie. Po období techno party, popíku a indie se na Míru snaží mapovat současné hudební světové trendy. Jenže letošní, "covidový“ rok dává zabrat jak klubu, tak jeho provozovateli, Petru Tománkovi.

Nejhorší je stav, kdy nevíš, kdy se věci dají do pořádku, a nemůžeš nic plánovat

Jak zvládáš psychicky, když momentálně klub Mír zeje prázdnotou? 

No asi jako všichni, kdo jsou zvyklí navštěvovat živé koncerty - no prostě momentálně kulturní život musí chybět všem kulturně založeným lidem. Hudební klub Mír nerovná se jen bar, ale zajišťuje hlavně hudební program živé hudby a myslím, že má naprosto nezastupitelné místo v životě regionu a je jedním z jeho společenských center. Jakmile se lidi přestanou scházet a normálně spolu komunikovat, nutně musí dojít k nějaké změně v chování. Jaké to bude mít přesně dopady, nelze teď říct.

Pomáhá ti vyjezdit si hlavu na kole? 

Jo, když můžu tak naskočím na kolo a uháním třeba do Chřibů, kde už za ty roky mám vyjeté skvělé trasy. Rád a často projíždím na bajku i Jeseníky, ale nejsem už ten super ortodox, který na to jde za každého počasí. Rád si to v lese užívám a tento podzim zatím nevypadá moc pohodově, co se počasí týče.

Připravovali jste se nějak na druhou vlnu? Nebo tě současné restrikce zaskočily? 

Nemohli jsme se jakkoliv připravit, protože asi nikdo nevěděl, jak se situace bude vyvíjet a hlavně co udělá tato vláda.

Jsi zvyklý být ve svém podniku, pracovat pro něj. Co děláš, když tohle dělat nemůžeš? Co tě teď živí, když je zavřený i bar?

Pro mě je důležité udržet i v této situaci podnik nad vodou, tzn. sleduji, jaké jsou možnosti podpory pro kluby v této situaci, kdy mají nuceně zavřeno, Nedávno jsme vlastně teprve uzavřeli žádost o státní dotaci na nájemné za jarní „covid“ měsíce z první vlny. Abychom na dotaci dosáhli, museli jsme 50 % nájemného předem uhradit a teprve poté nám po půl roce stát přispěl polovinou nájmu a město nám odpustilo 30 % platby nájemného. Nicméně teď nájem, stejně jako ostatní fixní provozní náklady běží normálně, i když už víc jak měsíc máme zavřeno. První vlna nás poslala hodně hluboko do kolen, částečně jsme propad zabrzdili v létě, kdy se u nás konaly akce zkrácené Letní filmové školy, a teď jsme zase tam, kde jsme byli po první vlně. A jelikož nikdo nedokáže říct, kdy se situace vrátí do původních kolejí, tak se toho moc dělat nedá.

Prostě je to tak, že dělám všechno pro to, abychom to okamžitě nastartovali, jakmile to situace dovolí, a byli na ten den D 100% připraveni.

 Bar živí i číšníky, klub zase zvukaře, techniky. Kolik lidí zůstalo kvůli zavření klubu a  baru bez práce v tuto chvíli?

Pokud vím, tak stát se připravuje na to, že část mzdy nebo celou bude hradit kmenovým zaměstnancům provozů restrikčně zavřených. Na jednotlivých akcích kromě barmanů samozřejmě pracují vysoce specializovaní jedinci jako zvukař, osvětlovač, ochranka, pak také lidé u vstupenek, obsluha šatny, úklid atd., takže bohužel i  pro ně, ačkoliv pracují externě na dohodu, je to jistá ztráta, kterou finančně pocítí. Doba je zatím krátká na to dělat rychlé závěry, ale určitě se to nějak personálně projeví.

Neuvažuješ nad úplnou změnu profese?

Nejhorší je ten stav, kdy nevíš, kdy se věci dají do pořádku, a v podstatě nic velice nemůžeš ani plánovat. Můžeš samozřejmě přemýšlet o nějakém přeorientování se úplně jinam nebo trochu jinam, ale investuješ do tohoto switche peníze, čas, energii a pak se to naráz vrátí a pak už je těžká cesta zpět... A konktrétně v naší situaci, kdy klub budujeme úplně od píky už 25 let a víc...  a pořád mě to baví a nechci od toho odejít.

Co jste udělali s rozpitým alkoholem, který nevydrží ani měsíc?

Co bude s nevyčepovaným pivem, domlouvám se zástupci pivovaru - asi to ale nebude stejně jako na jaře, kdy část nedočepovaného piva vzali zpět. No a ostatní zásoby za datem expirace holt budeme muset zlikvidovat - to jsou ztráty, které zatím neumím vyčíslit.

Většinu koncertů jsi musel překládat z jara na podzim a teď se zase nemohou uskutečnit - není to už na palici? Jak to vnímají kapely?

Jsem skoro denně v kontaktu s kapelami, které tady na podzim měly hrát, i s dalšími, takže se skoro všechno podařilo posunout - některé na jaro 2021 a část i na podzim a zimu příštího roku. Pro hodně kapel je to existenční otázka, protože většinu z nich živí koncertní hraní. Na rozdíl třeba od 90. let, kdy byl silný prodej hudebních nosičů a koncerty byly jako podpora k vydané desce, teď je to opravdu úplně opačně a kapely vyjíždí na turné, které podporuje vydanou deskou. Takže to vypadá tak, že se v této situaci alespoň navzájem morálně podporujeme, protože koncerty a kluby jsou propojené nádoby. Jeden bez druhého to prostě nedají...

 Na který koncert ses letos nejvíc těšil? Stihnul jsi ho, nebo se přesunul?

Já jsem se těšil skoro na všechny ty podzimní koncerty, protože jsme to měli myslím pěkně našlapáno, ať už na Wohnouty, SPS, Insanii, duo Khoiba, Nilza Costa, Sodoma Gomora. A to jsem jmenoval jen říjnové akce. Opravdu toho bylo hodně a rozpaženo doširoka i žánrově, ostatně jak je na Míru zvykem. Co mě mrzí nejvíc, je neuskutečněný benefiční koncert kapely Už jsme doma, jehož výdělek měl jít na léčebné výlohy pro Radka Knápka.

 Jak bys to řešil z kulturního ranku ty? Máš nějaký model, jak by se mohly konat akce na Míru, kdyby nebyl zavřený?

Ten model fungování bude dozajista poznamenán nastavenými restrikcemi, což je vzhledem k obavám o zdraví lidí i pochopitelné. Otázkou je, jaké ty restrikce zůstanou, které přibydou, zda budou mít nějaký smysl atd. Tato současná vláda vlastně nedělá nic jiného, než že se jen rozhlíží po okolních státech a kopíruje tamější zákazy, takže se dá čekat, že podobné podmínky budou mít kluby po celé Evropě.

 Myslíš, že jakmile otevřeš, zvítězí hlad po kultuře a lidi přijdou?

Nedokážu říct, jaké dopady to bude mít na samotný chod klubu jak finanční, tak provozní, ale mohu slíbit, že uděláme všechno pro to, aby koncerty mohly dále probíhat. Jestli ale návštěvníky tahle situace neodradí, to se teprve ukáže. Já pevně věřím, že se vše vrátí do starých kolejí jako před covidem. A víra hory přenáší. Tak uvidíme.

Pokusil ses o nějaké kompenzace? Pomohlo vám město třeba odpuštěním nájmu?

Samozřejmě uživit klub, který je zavřený, stojí takové peníze, že bez odpuštění některých plateb by to bylo skoro nemožné. Podotýkám, že nemluvím o žádných grantech nebo dotacích, jen a pouze o odpuštění plateb týkajících se provozních nákladů, a to zejména odvody sociálního a zdravotního pojištění, platba nájmu. Proto pečlivě sledujeme veškeré dění v této oblasti a určitě vstoupíme i do jednání s městem, jakožto majitelem prostor, za které platíme standardní nájem.

Ale jelikož veškerý zisk, který provoz klubu vygeneruje, je okamžitě investován do zvukového a světelného vybavení klubu a jeho nekonečné obnovy, údržby, oprav zázemí klubových prostor a dalších nutně provozních prací, tak ani takzvaná vata, jak to veleodborně definovala „ta paní Schillerová“, prostě není a ani z podstaty fungování hudebního klubu nemůže být spásou.

Jak pro tebe bude vypadat advent - máš už nějakou představu? Kromě koncertů pořádáš na Štědrý den i svátek pro všechny nezadané. Bude i letos?

Přál bych všem, aby závěr roku mohli všichni prožít podle svých představ a společně jako dřív... a aby klub Mír byl u toho.

 

 

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist