Po knihovně s Čendou

Po knihovně s Čendou
Foto: knihovna BBB
Uherské Hradiště Zajímavosti 03 / 02 / 2016

Netradiční průvodce službami Knihovny BBB

Jaké služby naše knihovna nabízí? Je jich hodně a jsou zaměřeny na čtenáře všech věkových kategorií… pro názornost si ale představme konkrétního čtenáře, říkejme mu třeba Čenda.
Možná by nebylo od věci, kdyby po otevření vstupních dveří dostal do ruky pěkně graficky vyvedenou nabídku - něco jako jídelní lístek duševní potravy, kterou tady může pozřít.
Funkci jídelního lístku zde ale plní vyhledávací on-line katalogy, ve kterých si každý (sám nebo s pomocí knihovnice) najde knihu - buď podle autora, podle názvu nebo podle tematiky, která ho zajímá.

Čtecí brýle zapůjčíme!
Jako předkrm nabídneme Čendovi možnost nejprve se zbavit zátěže již dříve vypůjčených knih - může s nimi nakrmit nenasytného Bedřicha, což je přezdívka pro samoobslužné zařízení, nebo je vložit do rukou milých knihovnic u pultu a ztratit s nimi pár slov, vyměnit úsměvy, nechat si poradit, jaké novinky by mu doporučily. Pokud v této chvíli dalekozraký čtenář Čenda posmutní zjištěním, že tentokrát si nevybere nic, neboť brýle zapomněl doma, nemusí klesat na mysli - čtecí brýle si přece může zapůjčit u pultu!

Časopisy, internet i kopírování
Pokud si nechce dnes vybírat knihy - ještě jich má doma několik nepřečtených - může si tentokrát jako první chod z jídelníčku dát prohlídku dnešních novin a také nahlédnout do časopisů, které ho zajímají - to vše v čítárně v prvním patře. Několik čísel oblíbeného časopisu si nakonec na 14 dní půjčuje i domů. Tím ovšem Čendovo hodování v tomto podlaží nekončí, vzpomněl si totiž, že musí rychle odpovědět na mail své přítelkyni, a použije k tomu některý z 8 počítačů, které jsou právě zde. Po vyřízení mailu využije příležitost bezplatného trénování paměti v databázi Mentem a prosviští si aspoň pět her z této nabídky určené jak dětem, tak dospělým. Dosáhne tak skvělých výsledků, že si závěrečné hodnocení vytiskne a u pultu nechá i jedenkrát okopírovat, aby se přítelkyni mohl pochlubit.

Polahodí oku, uchu
Příště zkusí databázi Rozečti se, aby příjemnou formou zrychlil své čtení, ale dneska už je počítačem trochu unaven, a tak zklidní svůj zrak i mysl prohlídkou výstavy fotografií, která momentálně zdobí stěny čítárny. Je tak trochu upoutávkou na jednu z cestopisných besed, které zde pravidelně probíhají v prvních měsících roku, když venku je zima, ale v myslích návštěvníků se už rodí plány na cestování v létě anebo si chtějí zavzpomínat na cesty minulé, či si jen poslechnout zajímavé vyprávění o místech, do kterých se vypravit nemohou.

Široký výběr společenských her
Což ovšem Čendovi připomene, že ho v příštím týdnu čeká cesta s mladším bráchou do Prahy a ve vlaku by ho měl nějak zabavit… Zajde proto do dětského oddělení půjčit něco na cestu. Výběr je veliký, knihy dobrodružné, fantasy, ale i naučné ze všech možných oborů - raději si nechá poradit od knihovnic, které mají dětskou literaturu v malíčku a vědí, co pro který věk dítěte je nejpřitažlivějším čtivem. Poté, co Čenda spokojeně odchází z dětského oddělení, mu v čítárně můžeme nabídnout další lahůdku - široký výběr společenských her. Může si je zahrát hned na místě (i když přišel do knihovny sám, neboť jsou zde i hry pro jednoho hráče), anebo si půjčit hry do toho vlaku na cestu do Prahy. Na jejich vrácení má měsíc čas, takže ke hraní jistě najde i více příležitostí než jenom ve vlaku. Větší problém je, kterou hru vybrat, jsou zde lahůdky jako Černé historky, Carcassonne, Česko pro pamětníky, IQ puzzle, Osadníci z Katanu, Příběhy z kostek, iKNOW, DIXIT, Záchranáři, Jídlo s.r.o., Enigma, Batik a mnoho dalších.

FB, PC, CD, ...
Tučňáci zaujmou Čendu tak, že si je rozloží na stole a pustí se do hry… je však vyrušen esemeskou své přítelkyně, které se v mailu neprozřetelně svěřil, odkud jí píše. A ta ho teď prosí, ať jí hned rezervuje místo v jednom z  kurzů pořádaných v knihovně, v tom na téma sociálních sítí. Cože? K čemu to potřebuje, vždyť je na FB i na Twitteru jako doma?? … i když, dozvědět se, jak si svůj profil na síti zabezpečit tak, aby každý o ní nevěděl hned všechno a neviděl každé selfíčko, které tam umístí, to by se tady naučit mohla… A tak dobrák Čenda zamíří i do kanceláře knihovny, kde si sympatická pracovnice zapíše zájemkyni o kurz a nabídne mu ještě další, které by mohly zajímat i jeho. To si ovšem musí Čenda rozmyslet a hlavně, chce pěkně v klidu v knihovně relaxovat, takže s díky a se slovy, že si celou nabídku prostuduje v sekci aktuality na webu knihovny, vycouvá z kanceláře a vrací se k čítárenskému pultíku, kde si vypůjčí čtečku e-knih a jde zalehnout na sedací pytle a jen tak si brouzdat nahranými knihami… Mohl by si čtečku půjčit i domů, ale prvně vyzkouší, jak mu bude čtení z ní vyhovovat… málem při tom prohlížení usnul, když tu ho vytrhne z odpočinku melodie jeho mobilu. Volá otec: „Nezapomněl jsi mi půjčit ta CD s mluveným slovem?... no jistě, zapomněl, takže buď Nesba nebo Olsena nebo cokoliv, při čem neusnu, buď tak laskav!“
Čenda se rozhodl, že otci vybere nejen namluvené knihy, ale i hudební CD s jeho oblíbenými interprety a dokonce se rozhodne vzít i něco z knih namluvených pro lidi, co jako jeho babička mají postižený zrak, v knihovně je pro ně opravdu z čeho vybírat… No, babča miluje nejvíc Vondrušku a ještě od něj všechno nenaposlouchala, takže tahle volba je jasná.

Meziknihovní výpůjční služba
Tak takhle to dopadá vždycky - jde jen vrátit knihy, těší se, jak cestou domů z knihovny poletí volný jako pták, ale kdepak, zas už má plné ruce věcí, které si prostě půjčit musel. Takže teď už může zkusit ještě najít tu zajímavou knihu o výživě z mořských řas, co jim doporučovali ve škole v biologii. Šup k vyhledávacímu počítači, Čenda pátrá, hledá…, ale co to? Čenda nenachází. Nezoufá ale, vzhledem k jeho minulým požadavkům na knihy s velice specializovanou problematikou už ví, že pokud se tyto nenacházejí ve zdejší knihovně, není problém zadat si požadavek na meziknihovní výpůjční službu (MVS), což znamená elektronicky či písemně vyplnit několik údajů o požadovaném dokumentu a knihovnice mu ochotně vše potřebné seženou v jiné knihovně.

Patrioti Slovácka
Zatímco knihovnice kontroluje správnost údajů, aby objednala opravdu to, co potřebuje, prohlíží si Čenda knihy v regálech za nimi. Je to regionální oddělení a právě zde ho zaujmou knihy o vesnici, kam jezdí za babičkou - a hned naproti knížka o Chřibech, do té nahlédne, až bude na jaře plánovat cyklovýlet tímto směrem… nebo si ještě nějaké další podrobnosti nechá vyhledat z databáze výstřižků z novin v tomto regionálním oddělení. (Škoda že se před 14 dny nebyl podívat na besedě s Jiřím Jilíkem a Bořkem Žižlavským - to by se o Chřibech dozvěděl zajímavostí…).
Kontrola údajů dopadla dobře a knihovnice Čendu ujistí, že do týdne zde kniha bude.

Na cestu kafé, deštník nebo tašku...
Čenda začíná pomýšlet na návrat domů, do odjezdu autobusu má ještě půl hodiny čas, ale na procházku kolem Grandu to nevypadá, začíná pršet. Zajde se tedy ještě podívat do věže knihovny, jak vypadá Hradiště v dešti, u automatu v přízemí si posléze dá kávu, ale je na konci své veskrze příjemné návštěvy knihovny znepokojen myšlenkou, jak s CD v náručí v dešti bez úhony - své i zapůjčených předmětů - dojde k autobusu. Ale starosti si dělá zbytečně, když knihovnice vidí, že nemá nic na odnos, nabízí mu zdarma k půjčení nejen tašku, ale i deštník!

Zavřeno? Knihy do boxu!
Po přečtení půjčených knih se je Čenda rozhodl vrátit ve středu dopoledne… a zapomněl, že knihovna se otvírá v tento den až ve 12 hodin. Ještě že je venku box na vracení knih - moc milá služba pro ty, kdo nemohou přijít v čase, kdy je v knihovně otevřeno, nemusí nosit nevrácené knihy zpátky domů.
Pokud se mu s  knihami nebude chtít jít do hlavní budovy, kde si je vypůjčil, může je Čenda vrátit v kterékoliv pobočce KBBB, protože v knihovně funguje služba „vracení všude“.
Takto spokojených čtenářů, jako je Čenda, chodí do hlavní budovy a na pobočky denně stovky… přijďte i vy!

Bleskovka pro spěchající
Přijďte, i když nejste teenager jako Čenda, možná neběháte už tak snadno a rychle jako on, pro vás tu máme výtah a bezbariérový přístup k dokumentům. Možná jste maminka s malým dítětem, myslíme i na potřeby našich budoucích čtenářů, kteří jsou v této chvíli v plenkách - pro ně je přichystán přebalovací pultík…, možná nemáte rádi čtení knih, které zabere spoustu času, a vnímáte rádi vizuální stránku knihy - na vás čeká velké množství komiksů…
Chcete-li urychlit proces, ve kterém se stanete čtenářem knihovny, využijte možnost předregistrace na webu KBBB. Pro ty, kdo mají času málo, je určena i služba Bleskovka, pomocí které si objednáte knihy, které jsou momentálně k dispozici - knihovnice vám je připraví k pultu, kde si je vyzvednete. Z nabídky Knihovny BBB si vybere opravdu každý…
Těšíme se na vás.

autor: Dagmar Vaďurová

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace