Poslední deník Květy Fialové, díl osmý

Poslední deník Květy Fialové, díl osmý
Slovácko Zajímavosti 27 / 08 / 2019

Exkluzivní ukázka z knihy

Dnes DOBRÝ DEN přináší předposlední díl letního seriálu, díky kterému můžeme nahlédnout do připravované knihy Poslední deník Květy Fialové. Napsal ji Josef Kubáník a v den, kdy by se slavná herečka dožila 90. narozenin, se objeví v knihkupectvích. Čtenáři se dozvědí nejenom to, jak představitelka Tornádo Lou žila v soukromí, ale také to, jak vnímala své kolegy, co si o nich myslela i to, co si zapisovala do svých deníků.

JK: Jé, dneska večer dávají Limonádníka, to se koukneme.
KF: Můžeme, já jsem to už neviděla sto let. Myslím, že od premiéry.

JK: Vždyť to dávají každou chvíli.
KF: Ale víš, že já pořád někde skáču. Skáču, skáču, až doskáču.

JK: Ty se na sebe ale díváš ráda.
KF: Tak ráda… Že bych se tak strašně milovala, to ne, ale já si tím vždycky připomenu, kde jsme to točili, co se tam přihodilo, jací tam hrají kolegové a tak, víš?

JK: Když jste točili Limonádníka…
KF: … to jsem zrovna kojila Zuzanku, tak mi ji vždycky dali ke koze, já ji nakojila a šup zase na plac. Na jedno natáčení se přišel podívat Hugo Haas, von už v tý době žil ve Vídni. To byla tenkrát událost, byl velká prvorepubliková hvězda, tak všichni bláznili.

JK: I ty?
KF: Já jsem se k němu nějak nehnala, byla jsem plevel.

JK: Někde jsem četl, že chlapi byli z tebe tak zvichřelí, že se při natáčení Limonádníka vsázeli, na koho se ten den usměješ.
KF: To nevím.

JK: Říkal to některej z kaskadérů.
KF: Ti byli milí, jak se tam v tom filmu rvali. Jako ne vo mě. Samozřejmě, že to všechno strašně dlouho zkoušeli. Ale to byli fajn chlapi, vobčas se někde při nějakejch příležitostech vídáme.

JK: Neříkej mi, že sis nebyla vědomá toho, jak jsi krásná.
KF: Tak krásná. Co to je krása? Mně to tak nikdy nepřišlo. To víš, že vobčas se někdo našel, komu jsem přišla takzvaně přitažlivá, a nadbíhal mi, ale já jsem na to nikdy moc nebyla, tak jsem se nechytala a von toho pak vždycky nechal.

JK: Když jsem něco točil s panem Přeučilem, tak ten mi zase říkal, že se na tebe všichni těšili v dabingu. Žes vždycky přišla jako dáma a hlavně chlapi se z tebe mohli zbláznit.
KF: Jako herci? Diváci těžko, tam jsem nebyla vidět.

JK: Když se vrátím k Limonádníkovi, obsazení tý hlavní role ale taky nebylo jasný hned, že?

KF: Tam dělali konkurz i další herci. Kodet třeba, to už bylo skoro hotový, ale tam mu to nějak zkazila jeho máma, to si už nepamatuju. Nebo Gott, jenže ten vypadá jako čínskej pinč, tak to nakonec dostal Karlík Fiala. Ten byl ale přesnej. Vypadal jako lívanec, a to bylo vono. Olda Lipskej totiž uměl obsadit do filmu typ. Správnej hereckej typ. V tom byl geniální. Když bude mít vedle sebe deset stejně vypadajících a výbornejch herců, tak film mít nebude.

JK: Tam jste byli jeden skvělej typ vedle druhýho, to bylo přesný.

KF: No jo, třeba Milda Kopejda, to byl ten padouch, já jsem hrála kurvu, do toho Karlík Fiala, Schoberka - ta zase hrála kozama, Deyl, Hlinomaz, vidíš, skoro všichni jsou už na nebesích.

JK: Kde jste to točili?

KF: To byl takovej lom u Kladna, to si pamatuju, že tam bylo strašný horko. Tam jsme dělali ty scény u hrobů třeba. Jinak to byly ateliéry.

JK: Ve filmu ale nezpíváš ty.

KF: Já nezpívám, já to neumím, však to víš.

JK: Neříkala sis nikdy, že jako herečka bys zpívat měla umět?
KF: Jako mladou mě to trápilo, ale co s tím naděláš. Vždycky pak za mě ve filmech zpívala paní Simonová, ta bydlí tady hned v tom věžáku. Vona byla s Vlachem, ale všichni lidi si mysleli, že je s Chladilem, kterej bydlel pod ní. On teda dal taky každý babě, byl takzvanej idol. Představ si, že moh umřít při sexu. To musí bejt, miláčku, strašná smrt. To jsem ráda, že tohle mě nepotká.

JK: Tohle ti nikdy nehrozilo.
KF: Dnes už vůbec ne, dnes už by na mě nevlez ani mravenec.

Jak to dnes vidí Josef Kubáník?
Květa natočila stovky filmů a televizních inscenací, ale diváci si ji nejčastěji spojují s Tornádo Lou ve filmu Oldřicha Lipského Limonádový Joe. V knížce zveřejňuji i zápisky z Květina deníku poté, co poprvé uviděla onu slavnou scénu, kde se zpívá: Když v báru houstne dým”. Přesto si ale víc vážila jiných svých filmů, a to snímků Jarní vody a Den sedmý, osmá noc. Uvidíš, že až natáhnu zobák, všichni budou vzpomínat jen na Limonádníka a na ty další filmy si nikdo nevzpomene,” říkala. A to se taky stalo.

autor: noname

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace