Poslední deník Květy Fialové, díl sedmý

Poslední deník Květy Fialové, díl sedmý
Slovácko Zajímavosti 20 / 08 / 2019

Exkluzivní ukázka z knihy

Posedmé přináší DOBRÝ DEN exkluzivní ukázku z knihy Poslední deník Květy Fialové. Napsal ji hereččin blízký přítel Josef Kubáník a na více než 500 stranách přibližuje osud představitelky Tornáda Lou z pohledu, který doposud znali jen její nejbližší. Vše se svolením dcery paní Fialové a s desítkami doposud nepublikovaných snímků ze soukromého archivu. Novinka se na trhu objeví už 1. září, kdy by slavná herečka oslavila 90. narozeniny.

JK: Tvůj manžel Pavel byl vynikající televizní a divadelní režisér. Režíroval třeba Televarieté, spoustu inscenací. Jak pracoval?
KF: Jak jsem ti říkala - on byl vždycky velmi připravenej a všichni ho měli rádi. Furt doma seděl a maloval si do scénáře obrázky a psal a byla s ním pak při práci pohoda. Vycházel z herce, byl rád, když si mohl obsadit herce, který měl rád a který odpovídali figuře. Ne, že by to byla protekce, ale věděl, co od nich může čekat.

JK: Když jsme byli spolu ve Varech, tak ti tam zrovna Jiří Menzel říkal, jak moc vděčí tvýmu Pavlovi za to, že moh začít točit filmy. Že když byl v Armádním filmu, tak se jej tvůj Pavel ujal, pomáhal mu, staral se o něj a že si jej váží. Moc hezky o něm celou dobu mluvil.
KF: Pavla měli lidi moc rádi. S Menzelem jsem točila Ostře sledovaný vlaky.

JK: To bylo to, jak jsi spadla z koně?
KF: Jo. Přivedli mi na natáčení nějakýho koně, co se asi chtěl ukázat a shodil mě. Měla jsem pak otřes mozku.

JK: Někdo vyprávěl tu historku, jak to volali tvýmu Pavlovi. „Pane Hášo, paní Fialová spadla při natáčení z koně a má otřes mozku.“ A on na to prý odpověděl, že je to vyloučený. „Květa žádnej mozek nemá.“
KF: No vidíš. Pavel byl vtipnej, zábavnej, ale trochu takovej jako opatrnej. Pak jsme byli spolu u nějakýho revizního doktora a ten mi říká: „Pískněte“. A mně to v tu chvíli přišlo tak strašně nepatřičný, že jsem nemohla písknout, místo toho jsem se strašně začala smát. A Pavel mi šeptem řekl: „Krávo, pískni.“ Tak to jsem se začala smát ještě víc, ten doktor po mně koukal a když se zase sklonil k těm papírům, tak Pavel písknul - a dali mi pět set korun.

JK: A víš, že kdybys nepískla, dostala bys víc? To by znamenalo, že ti to kvůli tomu otřesu nejde.
KF: Opravdu? No vidíš. Pavel se bál, tak pískal. To já ne.

JK: Jak bál?
KF: On si nechtěl s nikým moc zadat, tak věci okolo sebe raději uhlazoval. Vůbec nebyl konfliktní a spíš se držel zpátky, někdo by možná řek, že byl trochu srab. To já jsem se nebála nikdy.

JK: Jak to bylo s Václavem Havlem, když byl zavřenej a tys k němu chodila domů pro bony?
KF: My jsme se kamarádili, bydleli tady kousek ode mě v Dejvicích a já jsem tam chodila pro bony, abych za ně něco mohla koupit Zuzičce v Tuzexu.

JK: A tvůj Pavel?
KF: To je právě to. Že ten to vůbec nevěděl, protože by s tím nesouhlasil, tak jsem mu to prostě neříkala.

JK: S Havlovýma ses znala dobře?
KF: Jo. Znala jsem Vaškovy rodiče a Olgu mi Vašek představil, hned když s ní začal chodit. Ptal se tenkrát, co na ni říkám. Takže jsem pak u nich byla každou chvíli, a to i tenkrát, když Vašíka zavřeli. To mi Olinka půjčila knížku Život po životě. Já z ní byla úplně zvichřelá, hned jsem si říkala, že to bude hezký, až umřu.

JK: U Havlových byli u baráku pořád policajti, že? Nebála ses?
KF: Ne. Mně to bylo jedno. To byl můj názor, že ho mám ráda, a když se to někomu nelíbilo, tak to byl zase jeho názor.

JK: Ale mohlas mít problémy třeba v divadle.
KF: To by se Pavel právě zlobil. On by mi rozmlouval, abych za Vaškem chodila. Tak jsem mu to radši neřekla a šla jsem. Já jsem zas taková, že když to chci, tak to udělám.

Jak to dnes vidí Josef Kubáník?
I když to z této ukázky možná nevypadá, Květa nesmírně milovala svého manžela Pavla Hášu a on byl jednoznačně mužem jejího života. Díky němu měla to, co jí chybělo celé dětství a mládí - přístav bezpečí, kde byla doma. Pan Háša Květu miloval taky a je až dojemné číst v dopisech, které jí posílal, když byla po těžké operaci srdce, nebo když se na ni jen tak těšil, až se vrátí z natáčení. I ty se v knize objeví včetně fotek z rodinného alba.

banner
autor: noname

Tagy článku

TOPlist