Poslední deník Květy Fialové, díl šestý

Poslední deník Květy Fialové, díl šestý
Slovácko Zajímavosti 17 / 08 / 2019

Exkluzivní ukázka z knihy

Už pětkrát přinesl DOBRÝ DEN ukázku z knihy Poslední deník Květy Fialové, ve které herec Josef Kubáník rekapituluje neobyčejný životní příběh své blízké přítelkyně. Čtenáři se do novinky mohou začíst už za pár týdnů, přesněji 1. září, kdy by představitelka mnoha televizních, filmových a divadelních rolí oslavila 90. narozeniny.

KF: Nepřepínej tu televizi, lásko, ty zvířátka se mi líběj. Podívej, jak jsou krásně pojednaný. Jako od nějakýho výtvarníka. Vidíš, zebry. To je nádhera. Jak tohle může stvořitel vymyslet? A tohle… Jak se jmenují?
JK: To jsou surikaty.

KF: No ty jsou rozkošný. Jak koukaj. Vidíš, to kdybys měl zahrát, tak jsi v koncích. Já tak miluju zvířátka. Už jako mladá jsem je milovala. Měli jsme třeba doma kanárka a upadla mu nožička, tak jsem ji přilepila syntetickým lepidlem a ještě mu ji obtočila leukoplastí, aby moh poskakovat.
JK: Chudáček.

KF: Chudáček byl bez nožičky. Já jsem si říkala, že když má protézu maminka, může ji mít i kanárek. On tak po tom papíře, co měl na dně tý klece, tak ťupal a ťupal, až doťupal.
JK: Já si pamatuju jenom Achila.

KF: Achilek byl modrej britskej kocour. Čtrnáct let a čtrnáct kilo.
JK: To byla hrozná potvora.

KF: Ale no tak!
JK: No byla. Už když jsem k tobě přijel poprvé, tak mě šikanoval.

KF: To bylo, jak ti zničil botičky?
JK: Jo. Nechal jsem si na chodbě boty, povídáme si spolu a najednou slyším nějaký zvuky, jdu se podívat a kočka mi sedí na botách a seká mi do nich drápy. V tom se pak už nedalo chodit, musel jsem je vyhodit.

KF: On žárlil, miláčku. Nezapomeň, že si myslel, že už mě má jen pro sebe, a pak ses objevil ty. To on vycítil, byls pro něj vetřelec. Když jsem s tebou třeba telefonovala, tak mi skočil na nohu a začal mě do ní kousat a škrábat, abych toho nechala. Byla jsem dokousaná do krve. Jednou úplně rozdrápal fotku v novinách, kterou jsem měla v posteli u nějakýho rozhovoru s náma. Ale rozkousal jen tebe, já jsem zůstala netknutá.

JK: Když jsem se šel před spaním umýt, tak mi vlez do umyvadla a nechtěl mě tam vůbec pustit.
KF: Asi se chtěl mýt s tebou. Měla jsem hygienicky založenýho kocoura.

JK: A v noci mi skákal na zavřený dveře a řval u toho. Ale kdyby aspoň mňoukal, jak kočky mňoukají. Ale on řval jak od Hitchcocka.
KF: No vidíš a už je na nebesích.

JK: Ale prý jste měli doma všechny zvířata strašně rozmazlený.
KF: Když jsme měli pekinéze, to byl Finda, Fineček, tak ten byl rozmazlenej hodně, to musím přiznat. Ten už pak nechtěl ani chodit po venku. To si vždycky leh před barákem, můj Pavel ho zved, chodil s ním po ulici tam a zpátky a sousedi mu říkali: „Na vynášce, na vynášce?“

JK: Alenka Ornestová, tvoje kamarádka, mi říkala, že to bylo hrozný zvíře.
KF: Chtěl třeba jíst, štěkal, tak jsem mu přinesla jídlo, von si to ale nevzal, tak jsem šla až k němu, ležela jsem na zemi, strkala mu to do huby, von přede mnou třeba začal couvat. Ale já jsem se na něj nezlobila.

JK: Já bych ho nakop.
KF: Miláčku! Nebo v noci začal štěkat, že chce jíst, tak já jsem vstala, namočila mu piškoty do vody, aby to nemusel kousat a jen je zhltnul, a von snědl třeba jeden ten piškot. Zkoušel mě, jestli jsem celodenně připravená.

JK: A co na takový zvíře říkaly návštěvy?
KF: Každej, kdo k nám přišel, říkal, že je to zlá kobra.

Jak to dnes vidí Josef Kubáník?
Květa milovala zvířata a nedala na ně dopustit. Bylo úplně jedno, jestli šlo o lachtana, kterého jsem jí jednou dal k narozeninám, nebo komára, kterého jsem chtěl v létě zabít a ona mě upozorňovala, že na něco takového nemám právo, protože “byl stvořen stejným stvořtitelem” jako já. Několikrát jsem byl svědkem i toho, jak krmila v Hradišti na náměstí holuby a ve chvíli, kdy měla kolem sebe hejno, byla nejšťastnější. Neváhala v takové chvíli ani nevybíravě odehnat děti, které se rozhodly mezi holuby vběhnout.

autor: noname

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace