Poslední deník Květy Fialové, díl třetí

Poslední deník Květy Fialové, díl třetí
Slovácko Zajímavosti 19 / 07 / 2019

Exkluzivní ukázka z knihy

DOBRÝ DEN už potřetí přináší exkluzivní ukázku z knihy herce Josefa Kubáníka Poslední deník Květy Fialové, ve které líčí slavnou herečku tak, jak ji znali jen její nejbližší, a ukazuje ji nejenom jako éterickou bytost, ale i jako velmi silnou bojovnici, se kterou se život nemazlil. Vše se svolením dcery paní Fialové vyjde 1. září, tedy v den, kdy by slavná herečka oslavila 90. narozeniny.

JK: Kdysi jsi mi mi říkala, žes na Slovensku jako malá holčička viděla Masaryka.
KF: Jo, to si pamatuju. Bylo mi asi šest, veliká slavnost, Masaryka přivezli, něco tam řek, asi dvě věty a všichni šíleli. Přišlo mi to úžasný, že vidím Masaryka, o kterým se doma pořád mluvilo. Já jsem byla dítě, tak jsem jen věděla, že je to něco výjimečnýho, ale nerozuměla jsem tomu.

JK: Tatínek si ho vážil?
KF: No jistě, tatínek byl ruskej legionář, voják a plukovník letectva, takže věděl, vo co šlo. Vždyť bojoval za Československo.

JK: Tys Masarykovi dokonce napsala i dopis, že?
KF: Jo. On se mi totiž líbil. Měl ty vousy, jak říkám, že měl oblečenej obličej. Ale nevodpověděl mi. A pak jsem jednou napsala i Hitlerovi.

JK: Proboha.
KF: Vždycky jsem dělala věci, který jsem dělat chtěla. Ze všech stran jsem slyšela, jak má Hitler rád lidi, tak jsem se ho v dopise zeptala, jestli má rád i české děti. A představ si, že ten mi vodpověděl.

JK: On těžko!
KF: On to jistě nepsal, ale přišla mi fotka a u ní asi někým z jeho kanceláře napsáno, že Führer je potěšen mými řádky a děkuje a že mi vzkazuje, že má české děti rád. Tenhle vrah!

JK: To musel mít tatínek radost.
KF: Tatínek myslel, že zahyne - najednou dopis z Říše vod Hitlera. Dal mi facku, pro něj, ruskýho legionáře, to bylo samozřejmě strašně ponižující, když jeho dcera napíše takovýmu zločinci.

JK: Už jsi říkala, že tatínkovi s maminkou to úplně neklapalo. Co se stalo?
KF: Nešlo to, často se hádali, maminka pak plakala, bylo to blbý a trvalo to dlouho, tak se rozhodli pro rozluku.

JK: Byli u soudu?
KF: Jo. Musely jsme tam obě i s Blankou, což je pro děti hrozný. Když se mě soudce ptal, s kým bych chtěla zůstat, vodpověděla jsem, že s tatínkem. Věděla jsem totiž, že maminka to pochopí a že je jí jasný, že to říkám proto, že se tatínka bojím, protože kdyby se dozvěděl, že chci bejt s maminkou, zlobil by se na mě. Chápeš to? Takový věci dělá s člověkem strach.

JK: Jak to dopadlo?
KF: Soud rozhodl, že já zůstanu s maminkou a Blanka, která byla na tatínka více podobná a neměla z něj ani takovej strach a možná jej i chápala, bude s ním.

JK: Kam jste s maminkou šly?
KF: Do Prahy, tam jsem začala chodit do školy a už jsem si myslela, že to tak zůstane. Mně se líbilo být jen s maminkou, tatínek mi vůbec nechyběl. Jednou se před školou tatínek objevil a tvrdil mi, že mě vezme na Slovensko a budeme zase všichni spolu a že maminka tam už jela napřed.

JK: Maminka ti to neřekla?
KF: Celý to byla lež. Tatínek mě prostě unesl. Maminka mě tři dny hledala, volala na policii, byla zoufalá. Nakonec to dopadlo tak, že se na Slovensko vrátila a žili jsme zase ve čtyřech.

JK: Vztahy mezi rodiči se zlepšily? Bylo to k něčemu?
KF: To víš, že nebylo, děly se pořád hrozný věci. Jednou byla maminka z nějaký situace úplně na dně a poštvala na tatínka ty její dogy.

JK: To je jako z hororu.
KF: S Blankou jsme pak chvíli byly v klášteře v Dobšiné a pak i v evangelickým penzionátu v Modré. Nevzpomínám na to ráda.

Jak to dnes vidí Josef Kubáník?
Dětství a mládí Květy Fialové byl jeden velký průšvih za druhým. Dominantní tatínek, který se po válce bohužel zapletl do věcí, o kterých Květa nikdy nemluvila a prozradí je až v knize, znásilnění sovětskými vojáky, složitý vztah se sestrou, pobyt v klášteře, první lásky, které skončily v márnici na hřbitově. Myslím, že málokdo by tak obrovské problémy zvládnul bez toho, aniž by se na něm podepsaly. Květa to všechno ustála a dodnes ji za to všichni z jejího nejbližšího okolí obdivujeme.

autor: noname

Tagy článku

TOPlist