Primář Březina: Klasický porod je pořád nejlepší

Primář Březina: Klasický porod je pořád nejlepší
Foto: sal
Uherské Hradiště Zajímavosti 08 / 01 / 2014

Primář porodnicko-gynekologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Jiří Březina působí v této nemocnici prakticky od ukončení svých medicínských studií - což je přes třicet let. A konstatuje, že od té doby proběhla v porodnictví spousta změn. Klasický porod však podle něj stále zůstává tou nejlepší variantou pro matku, dítě i porodníka.
Císařské řezy jsou ale v současné době poměrně časté.
To je pravda. Před patnácti lety to bylo v hradišťské nemocnici kolem deseti procent z celkového počtu porodů. Teď jsme na sedmnácti procentech. Nutno ale říci, že v celorepublikovém srovnání je to spíše méně, jsou pracoviště, která se pohybují na mnohem vyšších číslech.
Čím to je?
Často ze zdravotních důvodů rodiček, mnohdy také kvůli jejich věku. Stoupl i počet dětí, které mají před porodem přes čtyři kila. A pokud má žena užší pánev, není schopna tak velké dítě porodit klasickým způsobem.
Chtějí císařským řezem rodit i zdravé a mladé ženy?
Někdy budoucí maminky přijdou s tím, že by chtěly císařský řez, protože mají pocit, že je to jednodušší, bezbolestné. Já se jim snažím vysvětlit, že to tak není, a že normální porod je lepší pro ně i pro jejich dítě. Je to riziková operace a pro organismus rozhodně není jednoduchá.
Nabízí Uherskohradišťská nemocnice i nějaké alternativní možnosti porodu?
Umožňujeme například porody do vody nebo relaxaci ve vaně, což je pro maminky velmi příjemné. Podle přání rodiček máme k dispozici balóny, porodní stoličku, porodní vak. Ženy mohou rodit ve stoje, na boku, mohou využít také aromaterapii. Anebo si mohou zaplatit entonox, což je vlastně rajský plyn zkombinovaný s kyslíkem. K tomu jedna perlička - vlastně téměř historická záležitost. Britské královně Viktorii totiž při jejím sedmém porodu nabídl lékař rajský plyn. A to se jí natolik zalíbilo, že ho povýšila do šlechtického stavu. (smích) Ale abych se vrátil do současnosti. Znamená to, že rodička si při porodu občas přičichne, uvolní jí to porodní cesty a také zlepší náladu.
Tolik možností asi kdysi nebylo…
To jistě ne. Před třiceti lety bylo paradoxně mnohem víc porodů než teď, ale mnohem méně alternativ a také horší diagnostika. Vezměte si třeba, že neexistoval ultrazvuk. Takže jsme porodili dítě a říkáme si - to břicho je pořád nějaké velké. Sáhneme znovu a byly tam další dvě děti. Prostě trojčátka. Dnes všechno víte velmi brzy, tehdy to bylo překvapení pro rodiče i porodníky.
Proč jste se vlastně dal zrovna na gynekologii a porodnictví?
Mně se to jako obor zalíbilo už na medicíně. Je to akční, ale taky pěkné - nesetkáváte se pořád s nemocemi. A taky jsem to vlastně měl v rodině. Maminka pracovala v nemocnici v Brně na porodním sále, její babička, tedy moje prababička, dělala dokonce kdysi takovou tu klasickou porodní bábu, chodila rodit po domácnostech v Brně. A že to tenkrát bylo řemeslo! Díky finanční podpoře prababičky vystudovali všichni její čtyři bratři vysokou školu.
Nedávno jste zmínil, že za dvacet let nebudeme mít žádné porodníky.
To jsem řekl s trochou nadsázky. Pravdou však je, že porodníků je čím dál méně. Důvody jsou jasné. Velký stres, fyzická náročnost, často se pracuje v noci a hlavně - množí se různé žaloby a stížnosti. Občas nastanou velmi rychle neočekávané komplikace, něco se semele během vteřiny. Uděláte maximum, ale někdy to prostě nedopadne dobře. Takových případů naštěstí není moc, a tak doufám, že se vždycky najde pár nadšenců, pro které porodnictví bude hlavně pěkná práce.  

TOPlist