Primář Paštika: Ortopedie je řemeslo mnoha tváří

Primář Paštika: Ortopedie je řemeslo mnoha tváří
Foto: sal
Uherské Hradiště Zajímavosti 13 / 03 / 2014

Výměna kolenního nebo kyčelního kloubu za implantát už dnes patří mezi běžné operace oddělení ortopedie v Uherskohradišťské nemocnici. Stále však jde o náročný výkon pro lékaře i pacienta. Své o tom ví primář ortopedie MUDr. Lubomír Paštika.
Jak často v Uherskohradišťské nemocnici operujete náhrady kolenních a kyčelních kloubů?
Takových operací děláme přes tři stovky za rok, děláme je už léta a kvalitně, dá se říci, že dnes už jde o rutinu. Endoprotézy samozřejmě nejsou implantovány na doživotí a mohou se i poškodit. Občas tedy náhrady vyměňujeme za nové, dokonalejší. A to jsou potom ještě náročnější operace.
Jak dlouho tedy taková endoprotéza vydrží?
To se nedá obecně říct. Jsou pacienti, kteří ji mají dvacet let, jiní třeba pět let a mají problémy. Záleží hodně na tom, jak lidský organismus endoprotézu snáší, jak se k ní pacienti chovají, jestli ji nepřetěžují… Roli může hrát i zvýšená hmotnost pacienta.
Z jakého materiálu je vlastně kloubní náhrada?
Jedná se o speciální slitiny - většinou chrom, nikl, kobalt, musí být samozřejmě certifikované. Všichni výrobci používají téměř stejné slitiny, které nezpůsobují alergie, dobře se snáší. Každá firma ale vyrábí trochu jiný tvar. Postup například u kolene je potom takový, že se kost opracuje a poškozené konce se nahradí kovovými částmi. Jedna se usadí do horní části holenní kosti, druhá do dolní části kosti stehenní a mezi nimi je vložka z umělé hmoty. Materiálově jsou endoprotézy ustálené, ale řeší se nuance stability umělého kloubu. Některé mají vložku pohyblivou, některé jsou napevno. Stále se zdokonalují.
Ortoped používá u operace množství nejrůznějších nástrojů…
Aby byl výsledek ideální, potřebujeme hodně nástrojů. Ale i tady jde vývoj kupředu. Kdysi ortopedové používali okružní pily, něco jako cirkulárky, já sám jsem zažil i normální pilky, například u amputací končetin. Teď máme vibrační pily. Ale taky vrtačky, kladívka, dláta, háčky…Všechno samozřejmě na baterie, bez kabelů, které jsme dříve mívali přehozené přes rameno. Ortopedie je zkrátka řemeslo.
Vy jste v ní jak dlouho?
Nastoupil jsem do nemocnice v Uherském Hradišti v roce 1978 a nikdy jsem nebyl jinde než na ortopedii. Naši předchůdci, kteří tady ortopedii zaváděli, dosáhli velmi vysoké úrovně. Na nás je, abychom ji udrželi, a myslím si, že se nám to daří. 

Galerie

TOPlist