Radary rozhodně nezneužíváme!
Parlament odebral obcím pravomoc měřit rychlost. Ty se proti rozhodnutí bouří
Sotva novela silničního zákona rozšířila pravomoc městským či obecním strážníkům, parlament jim chce tuto pravomoc opět odebrat. Starostům se to nelíbí. Většina obcí již investovala do radarů a teď by jim byly k ničemu. Starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof mluví i o možnosti arbitráže s Českou republikou za zmařenou investici.
Hned na úvod je potřeba řící, že obce vůbec nebyly nadšené z toho, že obecní policie dostanou tyto pravomoce. Bylo totiž jasné, že zastupitelstva budou žádat zakoupení radarů a jejich používání, říká Ladislav Kryštof, který se jako předseda bezpečnostní komise Svazu měst a obcí zastal měst, ve kterých využívají radary.
V současné době se jedná v rámci celé republiky o investici tři čtvrtě miliardy, takže pokud se ten zákon schválí, vážně budeme zvažovat arbitráž. Zároveň se ostře ohradil proti argumentům, které znějí z táboru odpůrců měření. Rozhodně nemůžu souhlasit s tím, že městská policie šikanuje řidiče, plní městskou pokladnu, nebo s tím, co zaznělo v televizi, že touto činností tráví 40 % času, a dodává typickou ukázku, jak měření probíhá. Včera naši strážnici měřili dvě hodiny. Zaznamenali 6 přestupků, přičemž jen jeden řidič zaplatil na místě. Ovšem měřili v úseku, kde je zúžený most pro jedno vozidlo, a stavěli až od 60km/h, upozorňuje starosta na fakt, že městská policie je mnohde benevolentnější než státní a zastavuje až opravdu velké hříšníky
Ony také znějí argumenty, že pokuty plní městskou kasu, že by měly putovat spíše do státního rozpočtu, tak jako pokuty vybrané státní policií. Málokdo však ví, že do státního rozpočtu jdou jen pokuty vybrané na místě. Ty nezaplacené vymáhá brodský odbor dopravy a jsou pak příjmem obce, uzavírá Kryštof.