Sedmý ročník na sedmičkách

Salaš Zajímavosti 11 / 08 / 2023

Jak už název napovídá, letos se konal už sedmý ročník hasičského silově vytrvalostního závodu TFA Salašská rozhledna. V  závodě plném silových i technických disciplín, které simulují zásahovou činnost, "přežije" jen nejtvrdší hasič, od toho název TFA, tedy Toughest Firefighter Alive.

Jedná se o roztahování těžkých hadic, bouchání 8kg kladivem do konstrukce hammerboxu, vytahování závaží na laně, transport 80kg figuríny a speciálně na Salaši výběh 112 schodů salašské rozhledny, a to vše v kompletním zásahovém oděvu s dýchacím přístrojem!

Sedmý ročník byl speciální hned z několika důvodů. „Letos byl náš závod součástí Zlínské ligy železných hasičů a byla rekordní účast 95 závodníků a závodnic z celé republiky i ze Slovenska,“ prozradil Michal Janováč, ředitel závodu, a dodal, že počet závodníků vypovídá o oblíbenosti závodu.

Tradičně se soutěžilo ve čtyřech kategoriích. Ženy, muži do 35 let, muži nad 35 let a královská kategorie Master, kde mají závodníci při závodě nasazenou a aktivovanou masku s dýchacím přístrojem.

Mezi ženami už pošesté za sebou zvítězila Kateřina Vodičková z Rokytnice nad Rokytnou, v mužské kategorii zopakoval vítězství, a tím pádem si odvezl putovní trofej, loňský mistr republiky v TFA Ondřej Rybnikář z Blatnice pod Sv. Antonínkem, kategorii mužů nad 35 let ovládl Jiří Tkaný z Babic na Vysočině a v kategorii Master zvítězil Daniel Vrba z SDH Cítoliby až z kraje Ústeckého.

Z domácího pořadatelského sboru se zúčastnilo pět závodníků. Mezi ženami se umístila na 18. místě z 22 Dora Drabíková, v mužské kategorii do 35 let, kde byla konkurence 40 závodníků, se umístili Ondřej Velgo na 25. místě, Jakub Zelený na 30. místě a nováček Martin Skřivánek na 32. místě.

Ředitel závodu Michal Janováč se zúčastnil kategorie Master a skončil na 6. místě z 13 závodníků. Nejlepší závodníci si i letos od nás odvezli věcné ceny od našich sponzorů a originální skleněné trofeje.

Další letošní specialitou bylo zasnoubení. První profesionální hasička v Česku dostala při závodě žádost o ruku od jednoho z členů české reprezentace a odpověď? ANO! Gratulujeme!

„Uspořádat takovou obrovskou akci přímo v prostorách salašské rozhledny je ovšem organizačně obrovsky náročné a finančně nákladné. Abychom na místo vše potřebné vůbec dostali, tak je zapotřebí několik terénních vozů a dva traktory. Na místo musíme dopravit vše včetně elektřiny, vody, občerstvení pro závodníky a diváky i WC. Pro potřebný komfort soutěžících i je musíme dopravit z parkoviště v obci na místo závodu,“ popsal pořadatelské strasti Michal Janováč s tím, že kvůli organizační náročnosti celého závodu se s pořadatelským týmem rozhodl, že za sedmým ročníkem udělá tečku. „Po skončení opravdu vydařeného závodu proběhly některé proslovy a přemlouvání pořadatelského týmu k pokračování i v příštích letech. No, uvidíme!“ uzavřel Janováč.