Setkání starých sklářských majstrů

Setkání starých sklářských majstrů
Foto: Bára Macková  /  Někteří skláři se viděli po více než 20 letech.
Květná Zajímavosti 01 / 08 / 2018

V pátek se uskutečnilo netradiční setkání ve Sklárně Ladi Breznického ve Květné. Na staré časy na huti vzpomínála, nad starými fotkami debatovala, smála se, zpívala a po pivě a slivovici dala více jak čtyřicítka mistrů tohoto krásného řemesla v čele s nejstarším, 86letým majstrem Poláčkem ze sousedního Slovenska.
Byla jsem pozvána jako dokumentaristka a taky tak trochu jako vnučka slavného majstra skláře Slávka Tannera, kterému spousta sklářů prošla rukama jako účni, prozradila Bára Macková, vedoucí Informačního centra Strání-Květná a mikroregionu Bílé Karpaty. Letos to je deset let, co nás opustil do sklářsko-muzikantského nebe. Kamarádi z hutě na něj moc hezky vzpomínali a říkali, že to byl majstro s velkým srdcem. Až se mi draly slzy do očí.
Hlavní organizátor Laďa Breznický je také bývalý majstr z velké sklárny... Srdcař, který řemeslo miluje a svůj um a lásku ke sklu předává i svým dvěma synům.
S Radkou Breznickou bychom byli rády, kdyby se nám ve Květné podařilo zrealizovat sklářské muzeum. Podklady, fotografie, vzorky a jiné sklářské artefakty by k tomu byly. Bylo by plné her se sklem a tvůrčí pro děti i dospělé, přiznala Macková. Realizaci prozatím brání nedostatek financí.
Sklářská tradice ve Květné trvá nepřetržitě od roku 1794 a dala pohraniční obci její osobitý ráz. Za tu dobu přilákala do Květné mistry z různých končin republiky, Německa, Rakouska i Slovenska. Právě oni přinesli do česko-slovenského pohraničí svou kulturu, nové názory a nálady.


Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace