Slavnosti jsou jako obraz, který stále maluju

Slavnosti jsou jako obraz, který stále maluju
Foto: MM
Uherské Hradiště Zajímavosti 07 / 09 / 2018

Rozhovor s Antonínem Machem, ředitelem Klubu kultury, který je hlavním pořadatelem Slováckých slavností vína

a otevřených památek.

Je čas Slováckých slavností vína… Kdy s jejich přípravou začínáte?

Slavnosti prožíváme celý rok. Pro mě a organizační štáb nikdy nekončí. Může to znít romanticky a poeticky, že jsme vlastně několik let v koloběhu jedněch slavností, ale je to tak. Jakmile jedny skončí, začnou přípravy na druhé. Třeba domlouváme pořady, které si myslíme, že do dalšího ročníku a jeho tématu zapadnou.

Jaké je toto téma letos?
Česko-slovenská vzájemnost. Tady na Slovácku je pro nás přirozenou věcí, takže ji chceme šířit dál právě v čase 100. výročí vzniku samostatné československé republiky.

Jak konkrétně se bude československá linie v programu vinout?
Prvním a zároveň největším připomenutím československé vzájemnosti při Slavnostech vína bude páteční zahajovací pořad. Cítím to velmi symbolicky – naše špičková cimbálová muzika Harafica se sólisty bratislavských Zlatých huslí a ženským triem Krajka vytvoří symbiózu moravského a slovenského folkloru, které jsou si tak blízké. Muzika Harafica je plodem slováckého folkloru, nese šťastnou energii našeho kraje i nespoutaného mládí. A tu předá i divákům v zahajovací večer slavností. Kromě zahájení máme slovenských interpretů v letošním programu celou řadu.

Startuje letošní program Harafici nový směr zahajovacích večerů?  
Předchozí léta byly slavnosti zahajovány jedinečnými pořady, ve kterých se představovaly obce vždy z určitého mikroregionu Slovácka. Každý do něj vnesl svá specifika, což vytvářelo nesmírně zajímavý celek, často velmi překvapivý a spontánní. Letos jsme vybrali Haraficu a i v dalších letech budeme sklízet ovoce lidového umění v různých koutech našeho kraje a věřím, že stále budeme v tomto kulturně bohatém kraji mít kde brát.

Proč jsou podle Vás Slovácké slavnosti vína tak výjimečné?
Myslím, že lidé mají rádi slavnosti proto, jaké jsou – stále nezasažené jak politickými, tak společenskými vlivy současnosti. Jsem rád, že se to do této akce nepřenáší. Společnost je dnes rozpolcená a hledá se. A přece se člověk dokáže o slavnostech na těch pár chvil zastavit a nic nenarušuje tu krásu a radost. Síla slavností je v ten moment silnější než všechno kolem. To beru jako velký přínos pro všechny. Člověk se tu cítí mezi svými a je jedno, odkud na slavnosti přijel. To je ten náboj slavností, který hned na jejich počátku nebyl tak silný. Sílil až s počtem pozitivně naladěných lidí.

Síla slavností je nezpochybnitelná, jaká jsou ale letošní lákadla?
Novinky nabízíme každým rokem, i když základní kostru slavností necháváme stejnou. Lidé ji přijímají s radostí a je za ta léta vyladěná do detailu. Každý čas, místo, druh programu, to všechno je pečlivě zváženo. Lidé se můžou těšit třeba na obnovené místo slavností – restauraci Koruna, jejíž venkovní zákoutí bude hostit sobotní lidovou veselici s Boršičankou. Stále si každý může vybrat, jestli bude na Masarykově náměstí vychutnávat velkou atmosféru a sílu davu, nebo si vybere z řady pořadů na klidnějších místech.     

Nebo se zajde podívat do městských památek…
Ano, městské památky a jejich otevření veřejnosti jsou nedílnou součástí slavností. Je to nádherná symbióza živoucí kultury, tradic, veselí v místech, která dýchají historií, a to jen tak někde není. Bez tohoto jedinečného města, na které jsme my rodáci hrdí, by slavnosti dělat nešly.  

Jste součástí slavností letos už dvanáctým rokem, co to pro Vás znamená?
Nemůžu říct, že je to pro mě práce, vkládám do nich opravdu kus sebe. Možná díky tomu, že nejsem součástí žádného folklorního sdružení, můžu být nezávislým koordinátorem a pojítkem pro všechny. Já ze své nátury jsem kreativní člověk a jejich dramaturgie a skladba je ohromnou kreativní výzvou, stejně jako tvorba uměleckého díla.
Na začátku to bylo, jako bych se postavil před čisté plátno, a po těch letech ten obraz stále maluju. Toto dílo lze dál opracovávat, vznikají další momenty osvícení a další skicy, které do tohoto neuzavřeného formátu přidávají nové prvky. Slavnosti jsou plátnem, které nemá rozměr a ani poměry stran se nedají přesně určit. Pořád je na nich co tvořit a na čem pracovat. Energie, kterou do tvorby slavností dávám, se mi ale stále vrací.     

Co byste chtěl vzkázat těm, kteří se na nich podílejí?
Tato událost má obrovské nároky na logistiku, i když zvenčí to třeba tak patrné není. Na slavnostech spolupracují stovky lidí. Vím, že je celé slavnosti stojí hodně sil a často jedou tzv. „na doraz“. Všem, kteří jsou v tom s námi, patří mé obrovské poděkování.

Tagy článku

TOPlist