Sliboval jsem větší napětí, rafinovanější zápletku

Sliboval jsem větší napětí, rafinovanější zápletku
Foto: archiv autora
Uherské Hradiště Zajímavosti 19 / 08 / 2020

Už dvakrát nás herec Josef Kubáník vzal do zákulisí vzniku své nové knihy, kterou už 8. září představí veřejnosti. Dozvěděli jsme se, že jej k ní inspirovala Lucie Bílá, která část příběhu sama prožila, svěřil se nám také, jak pozoruhodným způsobem vyprávění sepsal.

„Musel jsem to mé dílo ale dát někomu přečíst. A to znamenalo další velký zlom,“ přiznává autor, jemuž loni vyšel Poslední deník Květy Fialové, šestá nejprodávanější kniha v Česku.

„Novinku HEREC jsem začal probírat se svými nejbližšími. Každého z nich jsem jen poprosil, aby si těch více než sto stran přečetl. Souhlasili všichni a já jsem čekal na reakce,“ svěřuje se s další fází vzniku knihy Josef. „Vzpomínám si na jedno odpoledne u mé sestry. Knihu jsem dal předtím přečíst nejenom jí, ale i švagrovi a dvacetileté neteři, která je velkou čtenářkou. Ten den už měli dva posledně jmenovaní knihu přečtenou a sdělovali mi postřehy. Sestra mlčela, jen poslouchala, ale nedalo jí to a ještě ten večer se pustila do čtení,“ vybavuje si Josef Kubáník. „Volala mi hned druhý den a strašně mi vynadala, že už ode mě nic číst nebude, protože ji to strašně rozhodilo a nemohla celou nic spát, jak se bála. Ačkoliv mi jí bylo líto, bylo to dobré znamení,“ usmívá se Jožka. „Další postřehy jsem si skládal asi od sedmi dalších lidí a sám v sobě jsem si vyhodnocoval, která část jak na čtenáře funguje. Všichni se ale shodli na jedné věci, že přibližně v polovině knihy ztratí vyprávění tempo a začalo je trochu nudit. Není nic horšího, než když se tohle dozvíte, a není nic lepšího, když se to dozvíte včas a můžete to změnit,“ konstatuje autor.

„Neteř mě pak navedla na jeden nápad a pro mě to znamenalo sednout si k příběhu znovu a celý jej rozpárat a to, co fungovalo, zachovat, to, co nefungovalo, změnit.“ O dalších týdnech práce tak bylo rozhodnuto. Díky tomu ale vznikla pozoruhodná kniha vyprávěná velmi originálnm způsobem. „Hlavní postavou je slavný herec, kterému jednoho dne na mobilu přistane SMS z neznámého čísla a on se s vtipnou, chytrou a pohotovou Martinou dá do hovoru. Čtenář však sleduje děj jen prostřednictvím SMS, které jsou na konci každého dne proloženy deníkovými zápisky herce. Díky tomu vidí situaci z více úhlů a sám se stává jakýmsi detektivem, který postupně odhaluje víc,“ prozrazuje Josef Kubáník. „Následovalo druhé kolo, kdy jsem své nejbližší prosil, aby si knihu přečeti znovu. Sliboval jsem ještě větší napětí, ještě rafinovanější zápletku. Souhlasili všichni kromě mé sestry,“ usmívá se. „Napodruhé už to zafungovalo tak, jak jsem zamýšlel,” raduje se Jožka.

To samo o sobě mu ale nedávalo jistotu, že kniha HEREC bude pro nakladatele natolik zajímavá a atraktivní, aby ji vydali. Jak se Jožka cítil, když rukopis na začátku května odevzdával, a proč si založil anonymní e-mailovou schránku? O tom bude další díl našeho seriálu zase za týden.

 

Tagy článku

TOPlist