Slovácko má svůj Slavín

Slovácko má svůj Slavín
Foto: Aleš Mazúrek  /  V rodišti Joži Uprky v Kněždubu položil kytici ministra kultury k hrobu slováckého malíře Jiří Vzientek
Uherské Hradiště Zajímavosti 29 / 10 / 2021

V naší republice nenajdete příliš regionů, které by se mohly pochlubit svým Slavínem.

Že jeden takový najde i daleko od vyšehradského Veleslavína, možná nenapadlo náměstka ministra kultury Jiřího Vzienteka, který na tom slováckém v Kněždubu položil u příležitosti 160. výročí narození Joži Uprky věnec ministra kultury. "Já mám kořeny na Moravě a jsem rád, že Slavín máme i tady. Nejen v Praze. Je jen dokladem toho, že i na tak malém území se najdou velikáni, kteří si zaslouží naši úctu. Jejich připomínáním si uchováváme vztah k naší minulosti, tradicím. Slovácko, ale i Valašsko je na své tradice velmi bohaté, což se nedá říci o všech regionech. Některé byly zasaženy například poválečným odsunem Němců. Tady je to sepětí s minulostí skrze tradice velmi silné, " připomněl Jiří Vzientek výjimečnost slováckého regionu.

Do něj je přivedlo právě kulaté výročí narození kněždubského rodáka Joži Uprky, který z rodného domku ve slovácké vesničce dokázal dobýt umělecký svět. "Uprka patřil do skupiny umělců, jako byl v hudbě Leoš Janáček, Dušan Jurkovič v architektuře. Joža Uprka v ní zastupuje výtvarné umění. Snaha zachytit a inspirovat se tradiční, folklorní kulturou, tradicemi prochází celým jeho dílem a tím je zajímavý u nás i v zahraničí. Celé jeho dílo vypovídá o síle tradic na Slovácku, barevnost obrazů, zobrazování reality, schopnost jít citlivě až do detailů... To dělá z Uprky umělce světového formátu," vyzdvihl dílo slováckého malíře náměstek ministra Lubomíra Zaorálka. 

autor: Aleš Mazúrek

Tagy článku

TOPlist