Slovácko může Francouze oslovit

Slovácko může Francouze oslovit
Foto: PV  /  Petr Drulák, velvyslanec České republiky ve Francii.
Uherské Hradiště Zajímavosti 01 / 06 / 2019

Více jak dva roky zastává významný post české diplomacie Petr Drulák, který je velvyslancem České republiky. Při zastupování naší republiky v kolébce evropského i světového umění využívá vrozeného citu Francouzů pro kulturu a pro celé Slovácko může být velkým vyznamenáním, že se jeho nejvýznamnější malíř Joža Uprka možná stane propagátorem České republiky i Slovácka pod Eiffelovou věží.

Pane velvyslanče, co nebo kdo vás přivedl na myšlenku uspořádat výstavu Joži Uprky ve Francii?

Mluvili jsme o této myšlence s panem Vašátem, ale zatím jsme skutečně v rané fázi uvažování. Určitě je ale velmi dobrým nápadem představit dílo Joži Uprky i francouzskému publiku. Projektu mohou napomoci Uprkovy vazby s Francií. Hlavně osobní kontakt s Auguste Rodinem, jedním z nejvýznamnějších světových sochařů devatenáctého století. Pro Francouze může být zajímavé, když uvidí další moment vnímání francouzského umění mimo Francii. Uprka je ale samozřejmě svůj. Není to žádný klon francouzské školy a myslím, že to je další zajímavý moment pro Francouze… Představit ve světě zatím nepříliš známého autora, který si dokázal vytvořit svůj vlastní rukopis a přispěl jím do světového malířství.

Pokud by vše běželo hladce podle ideálních představ, kdy a kde by se výstava mohla uskutečnit a mohla by být doplněna o doprovodný program, který by představil nejen Českou republiku, ale i Slovácko?

Pokud by se taková výstava uskutečnila, tak by její součástí byl samozřejmě doprovodný program na místě. Jednak s českou hudbou, ale i s diskusemi nejen o českém umění. Nicméně z hlediska místa a termínu výstavy bych si nechal ještě čas a prostor. Celá myšlenka je skutečně v rané fázi.

Přesto se zeptám. Je to myšlenka pro Paříž, anebo spíše pro některé z měst a regionů mimo hlavní město?

Osobně si myslím, že bych nevylučoval žádné místo. Samozřejmě v Paříži je řada zajímavých míst, která by mohla výstavu hostit. Francie je velmi rozsáhlá, bohatá země s obrovskými tradicemi a s úžasnými výstavními místy i mimo Paříž. V tuto chvíli bych tedy nepředjímal. Testovat budeme různé možnosti a tu, která bude nejlepší, tu nakonec zvolíme.

Jako patriot se na závěr zeptám. Měl by v doprovodném programu prostor i slovácký region a v jaké podobě? Víno, slivovice, gastronomie…

Určitě by Slovácko svůj prostor mělo. Už jsem řekl, že hudba nám otevírá dveře a pokud se region zmobilizuje a vytvoří zajímavý gastronomický program, tak to bude něco, co může francouzské publikum oslovit. Myslím, že i vaše slivovice stojí za vývoz.  


TOPlist