Snažte se být originální, radí youtuber Porty

Snažte se být originální, radí youtuber Porty
Foto: archiv Portyho
Strážnice Zajímavosti 01 / 07 / 2019

Rodiče musí mít své děti pod kontrolou

Youtuberská internetová hvězda Filip Portales alias Porty bavil své fanoušky na Show Grand Time v kině Máj. Dvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi získal tisíce fanoušků díky hraní počítačových her, které sdílel ve videích na internetu, a tím se začal i slušně živit.
S písní Sto tisíc překonal další level a prorazil i na hudební scénu, kde už dva roky slušně boduje.
Zkrátka, díky tomu, že chytil youtuberskou vlnu za správný konec, stal se celebritou. Cokoli udělá, je předem úspěšné, protože „náctiletí“ doslova hltají každé jeho slovo, pohyb i úsměv.


Jak ses vlastně stal youtuberem? 

Nebyla to moc dlouhá a zapeklitá cesta. Na Youtube jsem jako každý kluk sledoval vtipná videa a hlavně hudební videoklipy, ale jednou mi kámoši ze základky ukázali videohru Minecraft, která mě úplně rozsekala.
To byl okamžik, kdy jsem se stal youtuberem i já. Začal jsem natáčet různé hry, videa a poté jsem se začal věnovat i hudbě, což mě nesmírně baví.

Točit a stříhat videa ses naučil sám, nebo jsi chodil k profikům do kurzů?

Všechno jsem se naučil úplně sám od kamarádů, z knížek nebo z internetu.  

Co na tvou cestu říkají rodiče?
Věděli, že natáčím videa, ale nebrali to vážně. Nejdříve jsem si musel splnit své povinnosti a až ve volném čase jsem mohl hrát a komentovat videa. Zlomovým bodem bylo dosažení 100 000 odběratelů a natočení písně pro fanoušky, za kterou jsem si odnesl Slavíka. Dnes rodiče berou moji práci s respektem, táta sleduje každé video, které denně vydám. Berou to tak, že je to moje zaměstnání, kterým se živím.

Když se podíváš kolem tady v kině Máj, je zřejmé, že youtuberství ovládá hlavně děti a „náctileté“. Nemrzí tě, že starší publikum spíš ohrnuje nos?  

Mám i starší fanoušky a pro ně točím videa a hudební klipy. Celkově si myslím, že točím videa a dělám hudbu pro všechny generace, které nějak zaujmu. Mám dvacet let, takže jsem z teenagerovství takřka venku a moc dobře si pamatuji, co jsem dělal, jak jsem přemýšlel, jaké jsem měl občas hloupé a negativní názory, jak jsem býval neprávem rozhořčený. S odstupem času se na ty věci dívám úplně jinak a vidím, že některé názory byly scestné. Dospíváním se mění i myšlení a každý si na spoustu věcí musí přijít sám.
Podstatné pro mě teď je jít příkladem a nedělat špatné věci. Proto mě už vůbec nemrzí, když má na mě někdo, kdo mě vůbec nezná, negativní názor.

Youtubeři jsou celkem uzavřená komunita. Díváte se i mimo váš svět?
Jasně, rozhodně mám i jiné zájmy. Nevěnuju se jen youtubu a dělám hodně jiných věcí, které hodně sdílím na sociálních sítích. Posledního půl roku jsem se hodně opřel do cvičení pod vedením trenéra. Před tím jsem hrál dvanáct let hokej, se kterým jsem z osobních důvodů skončil.
Budu se dál věnovat hudbě, plnit si sny a uvidím, až kam mě má cesta dovede...

V současnosti se hodně řeší, že děti vysedávají na sociálních sítích a u počítačových her daleko víc, než je zdrávo. Ztrácí se fantazie a kreativita, zapomínají chodit ven... Co bys poradil rodičům, jejichž děti neudělají bez „wifiny“ ani krok?

Třeba s tou kreativitou jste mně navodila vzpomínku na starý vánoční film, ve kterém děti po cestách honily obruč. Tehdy se vedly stejné řeči, ale byla to jen hra. I pro dnešní děti platí, že když je věc používaná dobře, přináší to radost. Pokud se žene do extrémů, je to problém. Rodičům bych poradil, aby rozhodně sledovali, co děti na internetu dělají, omezovali jejich čas na sociálních sítích, Xboxech a play stationech. Volný čas dětí je potřeba rozdělit i do jiných aktivit a pak se nemůže stát, že prosedí celé dny u počítačů a telefonů. Tady záleží opravdu hlavně na rodičích, aby měli všechno pod kontrolou.

Co bys naopak poradil dětem, které by chtěly s youteberstvím začít?

Jelikož já jsem začínal v době, kdy trh nebyl tak zasycený a dalo by se spočítat na prstech, kolik lidí dělalo to, co já, měl jsem to o hodně jednodušší. Poradil bych, aby na sobě hodně pracovaly a neustále se snažily zlepšovat. Aby byly originální, nesnažily se napodobovat svého oblíbence. Nebránily se radám zkušenějších, s rezervou braly kritiku. Na druhou stranu se i zamyslely nad tím, jestli kritici přece jen nemají v něčem pravdu. Radil bych nenatáčet úplné trapné nesmysly, ale dělat věci pro vlastní radost a spokojenost. Ale pokud budou přesvědčeny, že by to mohlo zaujmout ostatní, jít do toho...

Kolik času trávíš na síti?

Docela hodně, stejně, jako když člověk chodí do práce. Ale mám to volnější - jeden den hodně, pak zase vůbec. Ale mám všechno pod kontrolou, takže mě to v ničem neomezuje. Můžu sportovat, dělat hudbu a trávit čas i s přáteli.

Nepřipadá ti, že youtuberský „merch“ nebere na děti moc ohled? 
Na plnou pusu řekněte, že si spousta lidi myslí, že na dětech rejžujeme. Ale berte to tak, že je to značka a ta má svoje jméno. Dítě určitě bude chtít víc náramek s oblíbeným youtuberem než ten zdarma s logem firmy svých rodičů. Pro naše fanoušky to má svoji cenu a ani v cukrárnách a na poutích dětem slevu nedávají.

Jak bude Porty trávit prázdniny?
Na začátku poletím na dovolenou se svými nejbližšími a pak budu prázdniny trávit na youtuberských táborech s dětmi. To mě fakt baví...

banner
autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace