V kostele zazní operní árie pro dobrou věc

V kostele zazní operní árie pro dobrou věc
Foto: PROMO FOTO  /  Operní pěvec Martino Hammerle-Bortolotti vystoupí ve svatostánku v Uherském Hradišti. Výtěžek koncertu půjde na nákup nové polohovací postele pro klienty Domácí hospice Antonínek při Charitě Uherské Hradiště.
Uherské Hradiště Zajímavosti 20 / 12 / 2019

Rakouský zpěvák Martino Hammerle-Bortolotti se představí v Uherském Hradišti na Boží hod vánoční. Svůj hlas rozvibruje v kostele sv. Františka Xaverského za doprovodu klavíristky Heleny Fialové odbitím páté hodiny odpolední. Pásmo vánočních písní a hitů z celého světa doprovodí mluvené slovo.

Umělec, narozený v Innsbrucku, už více jak čtvrtstoletí žije v Brně. K hudbě se dostal zcela náhodou, po úspěšně zakončeném studiu ekonomie. Pěvecké školení jej zavedlo do četných evropských zemí, namátkou Budapešť, Německo, Itálie. Tento charismatický zpěvák se doslova upsal všestrannosti, zpívá Mozarta, Puccciniho, ale i Verdiho a Wagnera a skladby dosud málo známých skladatelů, které pro své posluchače objevuje. Ponořte se do nálady vánočních časů s pěvcem, který – pokud zrovna není na koncertním turné –  se rád věnuje pěší turistice.

Jste z muzikantské rodiny? Řekněte mi, jak se dostane absolvent ekonomie k opernímu zpěvu?

Celý život jsem se věnoval hudbě. Jako dítě jsem se naučil hrát na zobcovou flétnu a klavír, později jsem hrál na varhany v místním kostele a pak jsem dokonce řídil místní kostelní sbor. Samozřejmě jsem se také učil pracovat s hlasem. O dráze profesionálního zpěváka tehdy nemohla být ani řeč.  Proto jsem nejprve vystudoval ekonomii v Innsbrucku a teprve potom jsem začal hledat vhodného pedagoga, u kterého jsem bral hodiny sólového zpěvu.

Procestoval jste řadu evropských měst. K žití jste si ale vybral Brno. Proč jste nakonec zakotvil tam?

Po objížďkách přes Budapešť a Freiburg jsem se dostal do Brna, kde jsem našel svého kantora a učil se zpívat. Lektorstvím němčiny, ale také překladatelstvím jsem si vydělával na hodiny zpěvu. V brněnské opeře jsem debutoval jako Papageno v Kouzelné flétně. Později jsem pravidelně navštěvoval kurzy ve Florencii, abych se učil tradici italské pěvěcké školy.

Rád objevujete hudbu zapomenutou. V čem má kouzlo a proč toužíte hudbu minulosti publiku znovu přiblížit?

Existuje obrovské množství kompozic, a mnoho hudebníků se zaměřuje pouze na obvyklý a standardní repertoár. Vždy jsem měl zájem objevovat něco nového a prezentovat to veřejnosti. Zjistil jsem, že publikum je velmi vstřícné a otevřené pro něco nového, nebo řekněme zapomenutého. Jen je třeba posluchačům k tomu nabídnout vysvětlení.

Na čem nyní pracujete?

Stále více se věnuji dílu Giuseppe Verdiho. V posledních několika letech jsem postupně nastudoval všechny árie z oper mladého  Verdiho (Ernani, Jana z Arku, Attila, Macbeth, Loupěžníci, Bitva u Legnana, Luisa Miller). Nedávno jsem měl koncert ve Vídni s čistým verdiovským programem. Moderování koncertu jsem přenechal kvalifikovanému historikovi. Panu Dr. Manfried U Rauchensteinerovi, který je profesorem historie a bývalým ředitelem Vojenského muzea ve Vídni a zvláštním znalcem politické a kulturní situace v severní Itálii v době Verdiho.

Když nejezdíte koncertní turné a nevěnujete se objevování nových pramenů, co máte rád, čemu se věnujete?

Udělal jsem si zásadu: mít jeden den v týdnu, kdy nemyslím na svou práci. Ve většině případů se to snažím dodržovat, jindy musí stačit půl dne? Baví mě pěší turistika v okolí Brna. Nedávno jsem byl například v údolí Bílého potoka u Veverské Bítýšky.

Zdá se to, nebo je pravda, že Vánoce vyvolávají v lidech touhu poslechnout si hudbu či navštívit koncert? Co myslíte, jsou vánoční koncerty oblíbené?

Vánoce, Narození Páně, jsou také časem odpočinku, jakýmsi klidem a zastavením přírody a života. Je to také doba odměny za práci během celého roku. Nejhezčí věc z Vánoc jsou sváteční dny poté, kdy ochutnáváme vánoční cukroví, věnujeme svůj čas rodině a přátelům. Vánoce jsou také časem sebereflexe a návštěva kostela s hudebním zážitkem se k tomu velmi hodí.

Jaké skladby jste si pro posluchače Uherského Hradiště připravil, na co se mohou těšit?

Chtěl bych, aby vánoční koncert v Uherském Hradišti byl opravdu Vánoční, to znamená, že si vyslechou různé koledy  a písně z celého světa - známé i neznámé.

Zpíváte doma na Vánoce například koledy? Je rozdíl v prožití Vánoc u nás a (třeba) ve vašem rodném městě?

Ani už nevím. Žiji už tak dlouho na Moravě! Situace je taková, že v době vánočních svátků mám spoustu koncertů a mnoho let už jsem nejel na svátky do svého rodného města Innsbrucku. Letos ale (moji) rodiče a sourozenci pravděpodobně přijedou do Brna a nenechají si ujít ani vánoční koncert v Uherském Hradišti.

Máte mezi koledami jednu, kterou máte nejraději?

Nemám. Vlastně se mi líbí všechny, včetně těch českých, i když je skoro nikdy na koncertech nezpívám. Obvykle je přenechávám dětem v dětském sboru, které mají lepší výslovnost než Já. Ale pravda je, že jsou vánoční díla, která jsou vokálně velmi náročná.

Uděláte tedy výjimku a zazpíváte si s návštěvníky kostela v Uh. Hradišti na závěr i nějakou českou koledu?

Samozřejmě. Narodil se Kristus Pán a nebude chybět také přídavek, ale to si nechám jako překvapení

Výtěžek poputuje na nákup postele pro klienty Domácího hospice Antonínek při Charitě Uherské Hradiště. Jaký máte z toho pocit, že svým umem přilákáte lidi, kteří zakoupením vstupného pomůžou dobré věci? Co byste těmto lidem rád vzkázal?

Vždy jsem chtěl pomáhat hudbou také potřebným. Není pochyb. A také si velmi moc vážím lidí, kteří se aktivně podílejí na sociálních službách a společenském životě. A každý člověk může podle svých možností přispět malým nebo velkým dílem. Musím ale říci, že jsem velmi vděčný, že jsem se narodil v Rakousku - a nyní žiji více než 25 let v druhé zemi, kde vládne mír. Jen se rozhlédněte a podívejte, co vše se děje kolem nás. Přeji Vám krásné a klidné Vánoční svátky a Šťastný nový rok 2020!


autor: Iva KUČEROVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace