Vánoce herců Slováckého divadla: Ježíšek, cukroví, uzené a kouzla

Vánoce herců Slováckého divadla: Ježíšek, cukroví, uzené a kouzla
Foto: archiv herců
Uherské Hradiště Zajímavosti 23 / 12 / 2021

I když mezi svátky budou bavit diváky nejoblíbenějšími komediemi, přesto si i herci Slováckého divadla vždy udělají čas na vánoční pohodu a atmosféru. Jak prožívají Vánoce? Věří jejich děti na Ježíška a co mají na štědrovečerní tabuli?

U Trčálků zazvoní zvoneček a ozve se „Jééééé!“

Herec Zdeněk Trčálek a jeho manželka Marcela mají dvě dcery školního věku. A přestože už obě vědí, kdo že to nosí pod stromeček dárky, vánoční atmosféru jim to rozhodně nekazí.

„Mladší dceři jsme to prozradili asi před rokem nebo dvěma a ta starší s námi dokonce ještě kvůli ní pár let držela basu. A byly úplně v pohodě, prý si stejně myslely, že to s tím Ježíškem je nějaká blbost,“ prozrazuje Zdeněk. „Ale rituály zůstávají tak jako tak. Před večeří se jdu s holkama projít, buď zasněženou valašskou, nebo zablácenou slováckou krajinou. Manželka zatím nachystá dárky, pak zazvoní zvoneček, zazpívají se koledy, otevřou se dveře a následuje nadšené: „Jéééééééé!“, protože nakonec je úplně jedno, kdo tam ty dárky dal.“

Co holčičky letos pod stromečkem najdou, dopředu prozrazovat nechce a vlastně ani nemůže. „U nás je to tak, že já zabíjím kapry a připravuju večeři a žena se stará o dárky. Takže většinou je mi dopředu řečeno, co dostanou, ale kolikrát je to nakonec překvapení i pro mě, protože to s úspěchem zapomenu,“ říká se smíchem herec, který exceluje například v hlavní roli komedie Prokletí nefritového škorpiona.

 Polévka se švestkami a cukroví z udírny

Pokud by někdo zavítal k Trčálkům na Štědrý den, na slavnostní tabuli by našel tradičního smaženého kapra a dva druhy bramborového salátu. Možná by se ale podivil nad polévkou, která je opravdu nezvyklá.

„Recept na starodávnou polévku jsem si přivezl z rodných Valach. Patří do ní sušené švestky, sušené hřiby, brambory a velké strakaté fazole, kterým říkáme švábi. Ale pozor, vše se vaří zvlášť a teprve nakonec se to smíchá dohromady. Je to něco mezi polévkou a omáčkou. Pak už stačí jen osolit a koření přidat podle chuti. Já experimentuju podle toho, kolik u vaření vypiju vína,“ směje se Zdeněk.

Den před Štědrým dnem se svým tchánem udržuje ještě jeden rituál, udí maso. „Letos jsem naložil žebra a tchán bůček. Většinou udíme 23. prosince a máme takovou chlapskou chvilku u udírny. A ten výsledek považuju za nejlepší vánoční cukroví,“ uzavírá s úsměvem oblíbený herec.

 David Vaculík ovládá vánoční dárkové kouzlo

Zasloužilý tatínek tří dětí David Vaculík a jeho manželka mají o vánočních svátcích velkou výhodu. Umí totiž něco, co by jim mohli závidět rodiče celého světa.

„Dost nám pomáhá, že s manželkou ovládáme vánoční dárkové kouzlo. Detaily pochopitelně neprozradím, je to kouzlo. Prostě po štědrovečerní večeři se jdeme všichni projít a když se vrátíme, dárky jsou pod stromečkem. Funguje to parádně,“ poodhaluje David roušku tajemství.

A kdo že ty dárky u Vaculíků pod stromeček dává? „No, možná už děti trochu tuší, že by to s tím Ježíškem celé mohlo být jinak, než jim říkáme, ale tváří se, že věří.“ A co by si pod stromečkem děti Vaculíkovy letos přály najít? „Všechno, všecičko,“ odpovídá s úsměvem tatínek David.

 Co přinese Ježíšek Hlaváčům? Synovi lego, mamince pánvičku

Dopis Ježíškovi se seznamem vytoužených dárků začínají obvykle děti psát pár týdnů před Vánocemi. Ne tak syn Mikuláš oblíbené herečky Jitky Hlaváčové. „Mikeš píše dopis Ježíškovi celý rok. A to tak, že si stoupne, píše prstem do dlaně, co by si přál, a pak to pošle do nebe. Obvykle začíná diktovat uprostřed hračkářství. Když jsem mu letos řekla, že bychom ten dopis Ježíškovi měli napsat a dát za okno, divil se proč, že Ježíšek už od něj seznam přece má,“ směje se Jitka Hlaváčová.

To, že s manželem nemají seznam v ruce, ale vůbec nevadí. „U nás je to velmi jednoduché. Mikeš chce lego Playmobil, teď si vyhlídl pirátskou loď a hrozně se rozčiloval, co to je za obchod, když u ní bylo napsáno, že není skladem. Samozřejmě dostává například i knížky nebo společenskou hru, abychom si o svátcích mohli společně hrát, ale kdyby pod stromečkem chybělo lego, to by asi bylo zle,“ usmívá se Jitka.

Malý Mikuláš ale nemyslí jen na sebe. „Už vloni chtěl, abych Ježíškovi poslala dopis i já. A prý si tam mám napsat, že chci pánvičku. Tak nevím, co tím naznačuje. Asi že jsem skvělá kuchařka a potřebovala bych lepší nádobí,“ uzavírá se smíchem Jitka.

 Štěpán Goiš peče 12 druhů cukroví

Zajímá vás, kdo je ve Slováckém divadle nejzběhlejší v pečení vánočního cukroví? Není to žádná z hereček. Nejvíc času u trouby v adventním období tráví inspicient a herec Štěpán Goiš.

„Základy mě naučila mamka. Pekli jsme spolu každé Vánoce a vždycky mě to bavilo, byla to taková hezká rodinná chvilka. V dospělosti už jsem pokračoval sám, některé recepty mám stále rodinné, jiné jsem si našel,“ svěřuje se Štěpán, který se aktuálně připravuje na roli pistolníka v parodii Limonádový Joe.

V letošním roce se chytá péct celkem dvanáct druhů cukroví. „Na jeden druh potřebuju asi tak čtyři hodiny, hodně záleží na receptu samotném. Je to hodně o zkušenostech a o tom dostat to takzvaně do rukou.“ Přesto přiznává i dílčí neúspěchy. „Letos jsem už jednu várku kokosek musel vyhodit, protože jsem udělal chybu v postupu. Takže následoval druhý pokus,“ směje se mladý pekař.

U Štěpána rozhodně neplatí, že když několik týdnů peče, už pak nemá na cukroví chuť. „Já bych se ho ujedl! Musím si dávat pozor, abych to celé nesezobal už během pečení. Nejraději mám medvědí tlapy, rohlíčky, včelí úlky a všechno s čokoládou. Taky ale peču jen to, co mně chutná,“ uzavírá s úsměvem Štěpán Goiš.

 Vánoce v rozhlasu budou patřit Pohovce Jožky Kubáníka

Už téměř rok zpovídá herec Josef Kubáník zajímavé osobnosti ve svém autorském rozhlasovém pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka v Českém rozhlasu Zlín. A vysílat se bude i během vánočních svátků.

„Na Vánoce jsme si nechali jedny z nejhezčích rozhovorů, jaké se nám podařilo natočit. Konečně například půjde do vysílání rozhovor s panem Zdeňkem Svěrákem, který vznikl na letošní Letní filmové škole, a to přímo na Štědrý den od 11. hodiny,“ prozrazuje moderátor a autor pořadu.

Hned o den později, 25. prosince od 14 hodin, přijde na řadu povídání s herečkou Bárou Hrzánovou, které vzniklo koncem listopadu před živým publikem přímo ve Slováckém divadle. „A do třetice všeho dobrého přímo na Silvestra od 15 hodin se posluchači dočkají povídání s mým kolegou Davidem Vaculíkem, který byl vedle Báry Hrzánové mým druhým hostem při živém natáčení v divadle. A můžu vám zaručit, že nudit se rozhodně nebudete,“ slibuje Josef Kubáník.

Tagy článku

TOPlist