Vašo Patejdl otevře Buchlovské hudební léto

Vašo Patejdl otevře Buchlovské hudební léto
Foto: archiv pořadatele
Buchlovice Zajímavosti 26 / 05 / 2016

Bojím se, že budoucnost světa není vůbec růžová…

Prvním koncertem Buchlovského hudebního léta bude legenda slovenské populární hudby, Vašo Patejdl, který je zpěvákem, skladatelem, autorem mnohých hitů, hráčem na klávesové nástroje a hlavně zakladatelem Elánu. Učaroval mu bigbít, proto se obklopil partou kámošů a založil Elán, se kterým odehrál stovky koncertů a objel kus světa. Ač se nikdy necítil být zpěvákem, přesto nazpíval spoustu skvělých hitů. Po odchodu z Elánu komponoval, nahrával ve svém studiu, než mu začali chybět lidé a atmosféra koncertů, pak koncertoval sólově. Odejít z Elánu a zkusit žít jinak bylo pro něj jedno z nejtěžších rozhodnutí, i když jako sólista uspěl. A i když se později po Jožově úrazu do Elánu vrátil, dělá si svoje věci a cítí se svobodný... S jednou z těch „svých“ věcí přijede v pátek 27. května od 20.00 potěšit i návštěvníky buchlovického zámeckého amfiteátru. Před tím jsme mu položili několik otázek.

Hrál jste na Koncertě dobrých lidí na Velehradě, otevíráte Buchlovské hudební léto... Máte nějaký vztah ke Slovácku?
Rád na Slovácko jezdím, často přes Slovácko projíždím, mám tam hodně známých a každé vystoupení je tam pro mne událostí. Lidi jsou tam hrozně milí a pohostinní.

Na co se mohou fanoušci v Buchlovicích těšit?
Představím se jim se svou kapelou, s kterou příležitostně vystupuji, když má Elán pauzu. Mám připravený koncertní program, v kterém zazní moje skladby, které zpívám s Elánem, ale i písničky z mé produkce, určitě si každý rád zavzpomíná na Fontánu pro Zuzanu.  

Máte rád léto a letní festivaly pod širým nebem?
Určitě ano, ale nesmí toho být moc, můj kalendář je hodně nabitý a festivalové vystoupení beru jako příjemné zpestření mých hudebních aktivit a taky jako příležitost potkat se se svými fanoušky.

Vy jste zdědil hudební talent po otci, jak jsou na tom vaši tři synové?
Můj nejstarší syn Vašo se rozhodl, že se bude živit bezpečnějším způsobem, než je muzika, a tak se stal právníkem. Druhý syn Robo s muzikou koketuje, má vlastní kapelu a snaží se prosadit, ale zároveň má vystudovaný matfyz a dělá si doktorát. No a nejmladšího Benjamina momentálně nejvíc baví fotbal (a jde mu to dobře), takže klavír bere jako nutné zlo, ale jsem klidný, mě cvičit na klavír ze začátku taky nebavilo.

I když jste složil hromadu hitů - ve vašich očích se odráží podivný smutek. Proč? Nebo je to jen dojem?
Určitě to je jen dojem. I když se člověk nevyhne v životě těžkým obdobím, krásné je, že přijdou i ta šťastná. A já v takovém období právě žiju.
 
Přemýšlel jste někdy, kolik lásek a dětí muselo vzniknout při vašich romantických, zamilovaných písničkách?
Přesně to nevím, ale je krásné, když mi lidi říkají, že jsem jim zpíval, když se poznali, nebo poznávali ...

Jaký byl váš nejromantičtější počin?
Asi to byla naše loňská svatba s Milkou ve Vatikánu.

Stal jste se „Pražákem“... zazlívají vám to Slováci hodně?
Vůbec jsem se s nějakou negativní reakcí nesetkal. Jednak nejsem první, ani poslední Slovák, který „emigroval“ do Čech, a potom v mém případě mi to ani zazlívat nemohou, protože jsem vlastně „federál“, narozený v Karlových Varech Čechovi a Slovence.

Jako prvnímu Slovákovi se vám podařilo prorazit v Praze s muzikálem Jack Rozparovač. Podílel jste se také na Osmém světadílu. Chystáte nějaký další?
Muzikálová tvorba mě přitahovala už dávno, na svém kontě mám několik projektů, od dětského muzikálu Sněhurka a sedm závodníků z roku 1991, který se dodnes hraje ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, přes úspěšné muzikály Adam Šangala a Tisícročná včela, které uvádělo a uvádí DAB v Nitře, zmiňované muzikály Jack Rozparovač a Osmý světadíl až po poslední muzikál Don Juan, který měl premiéru v roce 2014 v Městském divadle Brno. Momentálně pracuji na rodinném muzikálu Alenka v říši zázraků, který bude mít premiéru 22. září v pražském divadle Hybernia.

Složil jste hudbu i úvodní píseň k filmové pohádce režisérky Alice Nellis Sedmero krkavců, kterou nazpívala Marika Gombitová. Vídáte se s Marikou? Je opravdu tak zatrpklá, jak se o ní říká?
S Marikou nejsem bohužel už delší dobu v kontaktu, s výjimkou zmiňované spolupráce na filmu Sedmero krkavců. Marika se na dlouhou dobu stáhla do ústraní, a proto mě těší, že se objevily zprávy, že by měla na podzim vystoupit jako host na koncertech Mekyho Žbirky. Každý má právo na respektování svého soukromí a platí to i v případě známých osobností.

Viděl jste už pohádku Sedmero krkavců se svým nejmladším synkem?
Ano, byl i na premiéře.   

S Elánem i soukromě jste procestoval kus světa - kde to na vás zapůsobilo nejsilněji?
Měl jsem možnost toho procestovat opravdu hodně a doufám, že ještě nějaká mnou neprobádaná zákoutí světa navštívím. Určitě na mne hodně zapůsobila Kambodža, hlavně chrámový komplex Angor Wat (tam jsem byl s Amforou), ale i další destinace, namátkou Soul, Pchjongjang, Sydney, Tokio, Keňa, Zimbabwe, Jižní Amerika, USA, ale nezapomenutelné byly i zájezdy do bývalého SSSR v 80. letech. To by dnešní mladí čuměli…

Jak vnímáte to, co se dnes děje ve světě (myslím tím utečeneckou a islamistickou krizi)? Jste spíš radikál, nebo sluníčkář?
Já se spíš hrozně bojím. Na rozdíl od mých rodičů jsem naštěstí nezažil válku a doufal jsem a pořád ještě doufám, že to bude platit i pro moje děti. Věřím ale v přísloví, že bez větru se ani lístek nepohne, a tak se obávám, že tu s námi (myslím celý svět) někdo hraje špinavou hru. Nevidím do toho a doufal jsem, že na stáří (za 2 roky jdu do důchodu) se už o politiku a podobné věci nebudu muset zajímat. Bojím se, že budoucnost světa není vůbec růžová…

Jak hodláte letos strávit prázdniny?
Jak jsem zmiňoval, mám hodně plný kalendář. V létě mě čeká kromě zkoušek muzikálu i pár vystoupení na festivalech. Doufám ale, že se v srpnu alespoň na dva týdny dostanu s rodinou někam k moři, předtím než začne velké podzimní turné Elánu „Živých nás nedostanú“. Název našeho posledního alba i turné se docela hodí jako dovětek odpovědi na předcházející otázku…

Dnešní doba je plná závisti a komerce. Co byste poradil začínajícím muzikantům-skladatelům, kteří by se chtěli vydat ve vašich stopách? Na co si mají dávat největší pozor?
Nevím, co bych jim mohl poradit. Každá doba má svá úskalí, ale i možnosti. Já to přirovnávám k pralesu. Člověk se musí naučit čelit nebezpečí a dokázat přežít. Když se někdo chce věnovat muzice, popřípadě se jí i živit, musí to dělat zkrátka proto, že musí, že to je jeho život. Musí ho to naplňovat. Neexistuje kalkulace, že na tom časem bude vydělávat miliony (i když výjimky potvrzuji pravidlo). Zkrátka si věřit, investovat do vzdělání (dnes se tomu říká know-how), nešidit, dělat všechno poctivě. A když bude mít štěstí, dostane se do SuperStar. Žertuji, tomu a podobným soutěžím se co největším obloukem vyhnout. Na tom vydělává někdo jiný…

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace